Weksel niejasnosci

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Bibi
Posty: 3
Rejestracja: 01 lut 2019, 23:46

Weksel niejasnosci

Post autor: Bibi » 01 lut 2019, 23:58

Dzień dobry mam wątpliwości dotyczące weksla.
Żadnym zaskoczeniem zapewne nie będzie iż jest to słynny weksel z Zabki.
Czy jeżeli deklaracja mówi iż „posiadacz weksla uparawniony ponadto będzie do wypełnienia tego weksla, według własnego uznania, w zakresie daty i miejsca wystawienia, daty i miejsca płatności, nazwy i siedziby posiadacza jako remitent oraz opatrzenie weksla według własnego uznania klauzula domicylu, bez protestu” to czy osoba posiadająca weksel miała prawo dopisać" własny" przed słowem weksel tzn określić jego rodzaj?
Czy jeżeli formulka: płatny w (pełen adres) w lewym rogu wychodzi z linijek na prawą stronę weksla która linijek nie posiada a nad tym znajduje się podpis to czy jest on wypełniony prawidłowo? Czytałam gdzieś że podpis wystawcy musi znajdować się pod wszystkimi zapiskami na wekslu.
I czy weksel jest ważny jeżeli został wystawiony 4.06 a umowa współpracy rozpoczęła się 11.06?
Załączniki
IMG_20190201_233259.jpg
IMG_20190201_233259.jpg (676.44 KiB) Przejrzano 7349 razy
IMG_20190201_233242.jpg
IMG_20190201_233242.jpg (1.68 MiB) Przejrzano 7349 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel niejasnosci

Post autor: Lech » 03 lut 2019, 13:08

Bibi pisze:
01 lut 2019, 23:58
czy osoba posiadająca weksel miała prawo dopisać" własny" przed słowem weksel tzn określić jego rodzaj?
Ma prawo, ponieważ klauzula "weksle własny" to tak zwana klauzula wekslowo obojętna - jej obecność w niczym nie zmienia warunków weksla (wystawca tak samo odpowiada z weksla, jak gdyby słowo "własny" było, jak i gdyby go nie było).

Czy jeżeli formulka: płatny w (pełen adres) w lewym rogu wychodzi z linijek na prawą stronę weksla która linijek nie posiada a nad tym znajduje się podpis to czy jest on wypełniony prawidłowo? Czytałam gdzieś że podpis wystawcy musi znajdować się pod wszystkimi zapiskami na wekslu.
Co do zasady masz rację, ale przyjęło się, że przy takich blankietach wekslowych podpis może być na równi lub lekko nad miejscem płatności. Zresztą nawet jeśliby przyjąć, że weksel ten nie obejmuje w swojej treści miejsca płatności, to też nie unieważnia to weksla, ponieważ weksel ten bez wskazanego miejsca płatności też będzie ważnym wekslem.
I czy weksel jest ważny jeżeli został wystawiony 4.06 a umowa współpracy rozpoczęła się 11.06?
Oczywiście, nie ma zakazu, abyś nie mógł/mogła wystawić weksel kilka dni przed rozpoczęciem współpracy z Żabką.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Bibi
Posty: 3
Rejestracja: 01 lut 2019, 23:46

Re: Weksel niejasnosci

Post autor: Bibi » 03 lut 2019, 13:34

Dziękuję za odpowiedź..
A jeżeli w czasie szkolenia przed podpisaniem umowy współpracy podpisałam dokument iż w razie nie otworzenia sklepu zostanę obciążona kara 10 tys złotych z tytułu poniesionego kosztu rekrutacji to nie można założyć iż weksel dotyczył tego ponieważ jest oświadczenie wekslowe z wpisana odrecznie data umowy współpracy?
Oświadczenie moje nie zawiera podpisu nikogo z Zabki ani też daty i miejsca wystawienia.
Posiada od góry tylko nasze dane i na dole w/w regułę +zgodę na przetwarzanie danych oraz z tyłu nasze podpisy.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel niejasnosci

Post autor: Lech » 03 lut 2019, 13:49

Bibi pisze:
03 lut 2019, 13:34
A jeżeli w czasie szkolenia przed podpisaniem umowy współpracy podpisałam dokument iż w razie nie otworzenia sklepu zostanę obciążona kara 10 tys złotych z tytułu poniesionego kosztu rekrutacji to nie można założyć iż weksel dotyczył tego ponieważ jest oświadczenie wekslowe z wpisana odrecznie data umowy współpracy?
Nie widzę podstaw do takiego zakładania. Sposoby użycia weksla określają przede wszystkim uzgodnienia między stronami, czyli zgodnie z podpisanym oświadczeniem.
Oświadczenie moje nie zawiera podpisu nikogo z Zabki ani też daty i miejsca wystawienia.
Posiada od góry tylko nasze dane i na dole w/w regułę +zgodę na przetwarzanie danych oraz z tyłu nasze podpisy.
Brak podpisów ze strony Żabki działa tylko na twoją niekorzyść.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Bibi
Posty: 3
Rejestracja: 01 lut 2019, 23:46

Re: Weksel niejasnosci

Post autor: Bibi » 03 lut 2019, 13:57

Ponownie dziękuję za informacje
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości