Kwota na pozwie mniejsza niż na wekslu - co wpisać w uzasadnieniu

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
michal_w_k
Posty: 5
Rejestracja: 18 sty 2019, 12:07

Kwota na pozwie mniejsza niż na wekslu - co wpisać w uzasadnieniu

Post autor: michal_w_k » 31 sty 2019, 09:18

Faktycznie chcę odzyskać 4000zł z weksla na 6000zł, bo taką poniosłem stratę (na wynajęcie garażu).
Przedstawiłem weksel do zapłaty - nie zastałem powoda w jego miejscu zamieszkania.
Czy jeśli podam mniejszą kwotę będę musiał ją poprzeć dowodami?

Uzupełniam pozew w następujący sposób:

- Wartość przedmiotu sporu wpisuję 4000zł
- żądana kwota 4000zł

- Inne wnioski pozwu, o których mowa w art. 187 § 2 kpc lub w art. 4841 § 2 kpc (wskazać jakie) - Proszę o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym.

-9. Uzasadnienie
Powód jest w posiadaniu weksla wystawionego przez pozwanego na kwotę 6000zł. Weksel w dniu 1stycznia został przedstawiony do zapłaty, pozwany jednak go nie wykupił. (Czy tutaj opisać dlaczego kwota jest mniejsza?)

-12. Informacja o mediacji lub innym pozasądowym sposobie rozwiązania sporu
Były próby mediacji z propozycją rozłożenia na płatność w ratach ale pozwany odrzucił tą możliwość z uwagi na brak środków (ostatnie spotkanie miało miejsce 5 grudnia 2018 w miejscu zamieszkania powoda)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kwota na pozwie mniejsza niż na wekslu - co wpisać w uzasadnieniu

Post autor: Lech » 31 sty 2019, 09:42

Możesz dochodzić mniejszej kwoty niż suma weksla, i nie trzeba się z tego z jakichś powodów tłumaczyć. Nie znaczy to, że nie można napisać, dlaczego tak jest. Wszystko zależy od okoliczności. W sumie mnie też ciekawi dlaczego nie chcesz pozwać o dodatkowe 2000 zł :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
michal_w_k
Posty: 5
Rejestracja: 18 sty 2019, 12:07

Re: Kwota na pozwie mniejsza niż na wekslu - co wpisać w uzasadnieniu

Post autor: michal_w_k » 31 sty 2019, 10:31

Weksel był zabezpieczeniem umowy i osoba zrobiła zadłużenie na 4000zł. Poczucie sprawiedliwości nie pozwala mi dochodzić pełnej kwoty z weksla.

Czy wystarczy że wpiszę takie zdanie a może je bardziej rozbudować?:
"Rzeczywista kwota należności wynosi 4000zł"
michal_w_k
Posty: 5
Rejestracja: 18 sty 2019, 12:07

Re: Kwota na pozwie mniejsza niż na wekslu - co wpisać w uzasadnieniu

Post autor: michal_w_k » 31 sty 2019, 10:46

mam wrażenie że jak napiszę "Rzeczywista kwota należności wynosi 4000zł" to pojawi się pytanie z drugiej strony: a dlaczego, jakie są na to dowody...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kwota na pozwie mniejsza niż na wekslu - co wpisać w uzasadnieniu

Post autor: Lech » 01 lut 2019, 08:44

Weksel na 6000zł jest dowodem na istnienie wierzytelności na sumę 4000zł. Pytanie jest bardziej o to, czy w pozwie chcesz od razu pokazywać stosunek podstawowy, który weksel miał zabezpieczać, czy nie. Jeśli nie ma nic do ukrycia, to można napisać, że jest to weksel kaucyjny zabezpieczający roszczenia z [tego i tego] i w związku z tamtymi umowami powstało roszczenie na 4000zł, które jest teraz dochodzone, a weksel został wystawiony na 6000zł, ponieważ to była maksymalna umówiona pomiędzy wami wysokość zabezpieczenia wekslowego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
michal_w_k
Posty: 5
Rejestracja: 18 sty 2019, 12:07

Re: Kwota na pozwie mniejsza niż na wekslu - co wpisać w uzasadnieniu

Post autor: michal_w_k » 06 lut 2019, 13:08

Właśnie że nie chcę pokazywać innych dowodów, bo mogę one zostać obalone, a ja nie mam zamiaru się kłócić...

Sam oszacowałem wartość straty na 4000zł ale zawsze odpowiedź drugiej strony może być że strata wyniosła ich zdaniem 3000zł..
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości