Siedziba dłużnika i wystawienia weksla a miejsce płatności

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Roger
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2019, 12:03

Siedziba dłużnika i wystawienia weksla a miejsce płatności

Post autor: Roger » 10 sty 2019, 14:39

Witam, w skrócie problem jest następujący.

Weksel płatny za okazaniem, miejsce wystawienia to wieś "x", natomiast miejsce płatności to miasto "y", oddalone od tej wsi o 5 km, siedziba powiatu w obszar którego wchodzi wieś "x".

Jestem w siedzibie dłużnika (czyli wieś "x", to rodzina). Dłużnika nie ma.

1. Czy można to traktować jako skuteczne okazanie czy jednak musi być okazanie 5 km dalej w tej miejscowości "y"?

>>>>> dalsze pytania dotyczą sytuacji, w której okazanie musi być w "y".

2. Jeżeli musi być to w "y" czy wystarczy zawiadomienie dłużnika mailem i SMS (forma dokumentowa), o terminie okazania oryginału weksla - i czy wystarczy tu wyprzedzanie 2 dni?

3. Czy informacja od dłużnika, że termin mu nie odpowiada może być skutecznie podniesiona przed sądem?

4. Czy miejsce okazania w samej miejscowości to może być kawiarnia czy lepiej u notariusza, który oferuje mi spisanie ma te okoliczność protokołu stawiennictwa?

Z góry dziękuję za podpowiedzi,
Paweł
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Siedziba dłużnika i wystawienia weksla a miejsce płatności

Post autor: Lech » 10 sty 2019, 21:17

1. Weksel musi być przedstawiony w mieście Y.
2. Musi być w Y, sms czy inna zdalna forma nie jest przedstawieniem weksla do zapłaty (wystawca nie widzi weksla i nie może zapłacić, nawet jakby chciał)
3. Dłużnik wypowiedział się w przedmiocie terminu płatności w momencie wystawiania weksla (wskazując datę) i późniejsza zmiana zdania nie jest skuteczna.
4. To już do ustalenia pomiędzy stronami - jeśli wystawca nie podał adresu, to należałoby się spytać wystawcy i remitenta co mieli na myśli, tworząc weksel z miejscem płatności określonym co do miejscowości.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Roger
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2019, 12:03

Re: Siedziba dłużnika i wystawienia weksla a miejsce płatności

Post autor: Roger » 11 sty 2019, 19:07

Panie Lechu,
mam wrażenie, że się nie zrozumieliśmy :)

Ja jestem remitentem weksla. Ja go wypełniłem, dłużnik podpisał. Więc nie muszę nikogo pytać, wiem, że miejsce wykupu jako miasto (gdzie jest poczta, banki itd.) a nie wieś, gdzie nic nie ma, to pewne niedopatrzenie, natomiast taki mam weksel i muszę z tym żyć.

2. Pytanie dotyczyło ZAWIADOMIENIA dłużnika o terminie okazania oryginału weksla. Pytam więc raz jeszcze, czy w takiej sytuacji wystarczy mail/SMS jako forma dokumentowa zgodnie z kodeksem cywilnym, wskazująca, że np. za dwa dni weksel będzie okazany w kawiarni ABC w mieście "Y". Czy muszę wysyłać list polecony?

3. Pytanie dotyczyło terminu OKAZANIA weksla. Weksel, jak wspomniałem, płatny za okazaniem. Przykładowo zawiadomię go, że weksel będzie okazany 15 stycznia 2019 r. o 15:15 w kawiarni ABC w mieście "Y". Ja mam wiedzę, że dłużnik jest teraz 300 kilometrów dalej i może nie mieć ochoty przyjechać. Czy może on to podnosić w jakikolwiek sposób jako zarzut? albo pisać, żeby wyznaczyć inny termin?

4. Pytanie dotyczy zabezpieczenia moich interesów jako remitenta w opisanej sytuacji. Czy lepiej umówić się u notariusza na okazanie i mieć z tego protokół czy wystarczy, że napiszę, że będę w kawiarni ABC, faktycznie tam będę i wystarczy? Chodzi o kwestię dalszego procedowania sprawy na drodze sądowej.. czy taki dokument od notariusza w tej szczególnej sytuacji może pomóc? czy jest bez znaczenia....

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Siedziba dłużnika i wystawienia weksla a miejsce płatności

Post autor: Lech » 15 sty 2019, 09:57

2. Pytanie dotyczyło ZAWIADOMIENIA dłużnika o terminie okazania oryginału weksla. Pytam więc raz jeszcze, czy w takiej sytuacji wystarczy mail/SMS jako forma dokumentowa zgodnie z kodeksem cywilnym, wskazująca, że np. za dwa dni weksel będzie okazany w kawiarni ABC w mieście "Y". Czy muszę wysyłać list polecony?
Sposób zawiadomienia o wypełnieniu weksla in blanco zależy przede wszystkim od waszego w tym temacie porozumienia (od umowy wekslowej). Zgodnie z kc. oświadczenie woli uważa się za złożone, jeśli doszło do drugiej strony i/lub mogła się ona z nim zapoznać.
3. Pytanie dotyczyło terminu OKAZANIA weksla. Weksel, jak wspomniałem, płatny za okazaniem. Przykładowo zawiadomię go, że weksel będzie okazany 15 stycznia 2019 r. o 15:15 w kawiarni ABC w mieście "Y". Ja mam wiedzę, że dłużnik jest teraz 300 kilometrów dalej i może nie mieć ochoty przyjechać. Czy może on to podnosić w jakikolwiek sposób jako zarzut? albo pisać, żeby wyznaczyć inny termin?
Nie, jeśli to dłużnik umawiał się (wystawił weksel) z takim miejscem płatności.
4. Pytanie dotyczy zabezpieczenia moich interesów jako remitenta w opisanej sytuacji. Czy lepiej umówić się u notariusza na okazanie i mieć z tego protokół czy wystarczy, że napiszę, że będę w kawiarni ABC, faktycznie tam będę i wystarczy? Chodzi o kwestię dalszego procedowania sprawy na drodze sądowej.. czy taki dokument od notariusza w tej szczególnej sytuacji może pomóc? czy jest bez znaczenia....
Po pierwsze - to na dłużniku spoczywa ciężar udowodnienia nieprzedstawienia weksla do zapłaty.
Po drugie - nieprzybycie dłużnika do miejsca płatności nie powoduje, że przedstawienie weksla nie zaszło.

Tutaj mamy z pewnego rodzaju błędem praktycznym - wystawca wystawia weksel płatny za okazaniem, który jest płatny w jakiejś obcej (dla stron) miejscowości. Nie wiem po co, skoro z góry wiadomym jest, że wystawca w tej miejscowości nie przebywa, a formuła weksla płatnego za okazaniem oznacza, że posiadacz może przybyć po zapłatę w każdej chwili. Rodzi to, jak widać, wątpliwości jak ten weksel ma być płatny, skoro przedstawienie się ma odbyć w miejscu, gdzie wystawcy na pewno nie ma, oraz gdzie dokładnie w tej miejscowości weksel ma być przedstawiony do zapłaty, przepisy jednak nie precyzują rozstrzygania takich niejasności, zakładając, że strony w momencie wystawiania weksla będą odpowiednio dbały o swoje interesy i nie tworzyły warunków spłaty niemożliwych do spełnienia :)

Aby ten weksel miał jakiś praktyczny sens, płatność za okazaniem powinna być opisana w wekslu w miejscu faktycznego przebywania wystawcy.

W praktyce w tym przypadku uznałbym, że do przedstawienia weksla doszło w miejscowości Y, mimo że w praktyce tam nie byłem, bo nie było sensu (ale przed sądem nie należy się do tego przyznawać), tak aby stworzyć pozory uczynienia zadość formalnemu obowiązkowi przedstawienia weksla do zapłaty w miejscu płatności, a ponadto warto podjąć próbę kontaktu z dłużnikiem i dania mu - jeszcze przed wytoczeniem powództwa - szansy umówienia się i dobrowolnej spłaty roszczenia, aby nie narażać się na zarzut uznania roszczenia przy pierwszej czynności pozwanego, i związanej z tym konieczności zwrotu mu kosztów procesu. Można również zwrócić się do dłużnika z pytaniem, że w związku z posiadaniem wystawionego przez niego weksla płatnego w Y, chcemy się dowiedzieć gdzie w Y wystawca czeka na przedstawienie, co byłoby być może rozpoczęciem ustalenia pomiędzy wami bardziej realnego miejsca spotkania.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości