Problem z odsetkami w wyrokach nakazowych

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Julita
Posty: 1
Rejestracja: 29 gru 2018, 16:56

Problem z odsetkami w wyrokach nakazowych

Post autor: Julita » 29 gru 2018, 17:15

Produkujemy dla klientów na zamówienie. Trochę to trwa i sporo też kosztuje, więc spisujemy z klientami umowy. A klientami są Kowalscy czyli tzw. konsumenci. Kilka lat temu była trochę inna sytuacja gospodarcza, ludzie nie mieli pieniędzy. By nie wypaść z rynku godziliśmy się na płatności w ratach. Te raty to takie umowne były. FV wystawiona i proszę zapłacić w ciągu 3-4 miesięcy. Gdy 1-2 razy w każdym miesiącu była rata płacona to nie robiliśmy problemów. Gdy ponad 2 miesiące bez wpłaty musieliśmy windykować. Ciężki kawałek chleba, ale jakoś tam klientów ogarnialiśmy. Później chyba nawet dzięki Pana blogowi wpadliśmy na pomysł przyjmowania weksli w ramach zabezpieczenia. Super sprawa. Gdy płatności nie było, składaliśmy pozew. Postępowanie nakazowe i szybki wyrok. Sprawa się mocno skomplikowała w drugiej połowie 2017 roku. Sądy zaczęły robić problemy z żądaniami odsetek umownych w wysokości maksymalnych. Akceptować zaczęły ustawowe. A to jest różnica z 14 na 7%. Do uzyskania 14% postępowania się bardzo znacząco przedłużają, potrzebne jest dosyłanie dodatkowych dokumentów a i o trybie nakazowym nierzadko można zapomnieć. Efekt to o wiele większe koszty po naszej stronie (czas pracownika itp.) i gorsze statystyki windykacji. Po 7 czy 8 miesiącach jest też ciężej z dłużnika cokolwiek ściągnąć. Jakie jest moje pytanie? Możemy wysyłać pozwy żądając odsetek ustawowych. Nakaz dostaniemy w 2 miesiące. Tylko, że w umowach mamy zagwarantowane maksymalne. Czy ma Pan sugestię jak to rozwiązać? Zastanawiam się czy można wystąpić o nakaz zapłaty z weksla a następnie oddać sprawę komornikowi. Tylko wpłaty od komornika traktować jako wpłaty za FV, z zastosowaniem odsetek maksymalnych. Problem pojawi się, gdy postępowanie egzekucyjne się skończy. Wg komornika nakaz zapłaty będzie spłacony a u nas w księgach będzie jeszcze powiedzmy kilkaset złotych niedopłaty. Czy tak można?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5551
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z odsetkami w wyrokach nakazowych

Post autor: Lech » 29 gru 2018, 20:44

Opóźnienie roszczeń z weksla są obciążone odsetkami ustawowymi za opóźnienie, nie można dochodzić odsetek maksymalnych, prawo wekslowe nie przewiduje takich odsetek za opóźnienie i nie można ich w wekslu umówić. Więc musicie się zdecydować, albo dochodzicie roszczenia z umowy, z odsetkami maksymalnymi, ale bez nakazowego, albo z weksla, co najwyżej w wekslu wpisujecie na dzień jego wystawienia jako sumę weksla należność główną powiększoną o odsetki maksymalne, a dalsze odsetki za opóźnienie już tylko ustawowe za opóźnienie.

Teoretycznie można by to rozpisać na dwa weksle (pierwszy jak wyżej, a drugi uruchamiany po egzekucji na nadwyżkę odsetek maksymalnych), tylko znacznie by to komplikowało procedurę, a zysk nie byłby chyba tak duży - jak klient nie płaci, to już sukcesem jest wyegzekwowanie środków, osobiście skupiłbym się na nowych klientach, a nie na tym, czy ten stary niedobry klient to za te pół roku opóźnienia zapłacił 7, czy 14% odsetek :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 18 gości