Weksel in blanco wystawiony przez spółkę a podpis os. fizycznej

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
pani-majster
Posty: 5
Rejestracja: 20 gru 2018, 22:38

Weksel in blanco wystawiony przez spółkę a podpis os. fizycznej

Post autor: pani-majster » 27 gru 2018, 15:44

Dzień dobry,

na wekslu in blanco mam podpis jako wystawcy Jana Kowalskiego. Deklaracja wekslowa wskazuje jednak, że weskel in blanco wystawila spółka xyz sp. z o.o. (Jan Kowalski podpisał weksel in blanco tylko imieniem i nazwiskiem - brak pieczątki spółki oraz jego , ,a nadto brak jakiejkolwiek informacji wskazującej, że działa jako Prezes).

Czy taki weksel mogę uzupełnić i wystąpić z powództwem wobec spółki. Zapewne Jan Kowalski podniesie zarzut, że weksel nie został uzupełniony zgodnie z deklaracją wekslową, a więc upadnie.

Czy za takie wypełnienie weksla grozi odpowiedzialność karna?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5430
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco wystawiony przez spółkę a podpis os. fizycznej

Post autor: Lech » 29 gru 2018, 20:33

Stan faktyczny jest taki, że umówiłaś się ze spółką, że swoje roszczenie zabezpieczy wekslem, podpisaliście deklarację wekslową, ale nie doszło do wystawienia weksla. Omyłkowo weksel został wystawiony przez inny podmiot. Gdyby ten inny podmiot rzeczywiście chciał zabezpieczyć roszczenie kogoś innego, to byłoby to możliwe, tutaj jednak macie świadomość tego, że wystawca weksla wystawił go przez pomyłkę. Co do odpowiedzialności karnej - proszę spojrzeć na przestępstwo oszustwa, które polega również na wyzyskaniu czyjegoś błędu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości