Suma wekslowa cyfrowo

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Suma wekslowa cyfrowo

Post autor: lheureux » 05 wrz 2011, 20:35

Witam serdecznie. Mam w zwyczaju prosić aby wystawca weksla sporządzał dokumnet własnoręcznie. W sposób nie budzący watpliwości składa wówczas oświadczenie woli zaciągnięcia zobowiązania wekslowego, co w kontekście zniesienia urzędowych blankietów wekslowych nabiera istotnego znaczenia ( typowe zarzuty do nakazu zapłaty - nie wiedziałem, że to weksel ). Jednak każdy jak jeden mąż, z drobnymi wyjątkami wypisując sumę wekslową cyfrowo pisze 50 000 tyś zł lub inną tego rodzaju kwotę. W żadnym ze znanych mi komentarzy do art. 6 Prawa Wekslowego nie znalazłem odniesienia do takiego przypadku. Oczywiście wiadomo, że na potwierdzenie sumy nikt nie napisze piędziesiąt milonów złotych. Co się jednak stanie jeśli literowo nie uwzględni waluty? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Suma wekslowa cyfrowo

Post autor: Lech » 05 wrz 2011, 20:48

Czy dobrze rozumiem, że ktoś pisze "50 000 tyś zł", czyli de facto 50 milionów zł?

Zastanówmy się zatem - prawo wekslowe nie określa, aby suma wekslowa musiała być napisana w całości słowami, albo musiała być napisana w całości cyframi.

Co w przypadku zapisu mieszanego? Nigdy się z takim problemem nie spotkałem, ale uznałbym go za prawidłowy.

Zatem "50 000 tyś. zł", pomimo że zawiera błąd ("tyś". zamiast "tys.") uznałbym za sumę 50 000 000zł.

Tak samo jak zapis 1 milion złotych (też hybryda liter i słów) uznałbym za 1 000 000 zł.

EDIT: Tak sobie trochę pomyślałem, i stwierdzam, że lepiej chyba wyćwiczyć wystawców w podawaniu poprawnie kwoty. Bo na przykład suma "Jeden milion 250 tys. zł" to 1mln, czy 250 tys., czy 1mln250tys.?

Tak czy siak zawsze jakieś zaczepienie do zarzutów, a i nie wiadomo jak się na to zapatrzy ewentualny sędzia przy wydawaniu nakazu zapłaty...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: Suma wekslowa cyfrowo

Post autor: lheureux » 05 wrz 2011, 21:02

Tak właśnie piszą. Nie wiem z czego to wynika. Domyślam się, że to pochodna wtórnego analfabetyzmu.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Suma wekslowa cyfrowo

Post autor: Lech » 05 wrz 2011, 21:03

Podejrzewam, że nie piszą tego sobie w domu, tylko przy Tobie. Pilnuj ich zatem ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości