Oznaczenie remitenta

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
pani-majster
Posty: 5
Rejestracja: 20 gru 2018, 22:38

Oznaczenie remitenta

Post autor: pani-majster » 20 gru 2018, 22:41

Dzień dobry,

mam pytanie odnośnie do oznaczenia remitenta, a dokładniej szczegółowości jego oznaczenia.
Czy w przypadku, gdy wierzycielem jest spółka akcyjna weksel in blanco należy uzupełnić poprzez wpisanie XYZ SPÓŁKA AKCYJNA, czy może należy wskazać siedzibę, tj. XYZ SPÓŁKA AKCYJNA Z SIEDZIBĄ W WARSZAWIE?

A dodatkowo chciałabym podpytać, czy jeżeli spółka jest w fazie postępowania restrukturyzacyjnego, co nie zostało ujawnione w rejestrze przedsiębiorców KRS, czy wówczas należy dodać "w restrukturyzacji"?

Dziękuję za pomoc i przepraszam, jeżeli powtórzyłam wątek, ale przeszukiwanie forum na nic podobnego nie wskazało.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5420
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Oznaczenie remitenta

Post autor: Lech » 20 gru 2018, 22:50

Nazwa powinna być zgodna z KRS na datę wystawiania weksla. Adresu nie trzeba podawać (ale można).
A dodatkowo chciałabym podpytać, czy jeżeli spółka jest w fazie postępowania restrukturyzacyjnego, co nie zostało ujawnione w rejestrze przedsiębiorców KRS, czy wówczas należy dodać "w restrukturyzacji"?
Moment używania "w restrukturyzacji" określa art. 66 prawa restrukturyzacyjnego. Oczywiście dotyczy to wówczas weksli wystawionych po tej dacie, gdzie restrukturyzowany jest wystawcą lub remitentem, albo - w przypadku weksli wystawionych wcześniej - indosów tych weksli dokonanych po tej dacie, gdzie restrukturyzowany jest indosantem lub indosatariuszem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
pani-majster
Posty: 5
Rejestracja: 20 gru 2018, 22:38

Re: Oznaczenie remitenta

Post autor: pani-majster » 21 gru 2018, 00:40

Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź :)

Pozwolę sobie dopytać. Rozumiem, że jeżeli otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego (wydanie przzez sąd stosownego postanowienia) nastąpiło po dacie wystawienia (wręczenia wierzycielowi) doumentu weksla, to wskazuje remitenta bez dodatku "w restrukturyzacji", jako że w trej chwili wierzyciel nie znajdował się w restrukturyzacji (co potwierdza sama deklaracja wekslowa) - tam jest bowiem wpisany jako XYV S.A. z siedzibą w XXX.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5420
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Oznaczenie remitenta

Post autor: Lech » 21 gru 2018, 05:44

Po prostu należy założyć, że spółka otrzymała weksel już uzupełniony na swoje dane. Nawet jeśli tak nie było, to jest to pewnego rodzaju błąd, który się naprawia uzupełniając weksel (błąd, ponieważ skoro remitent był znany w momencie wystawiania weksla, to powinien być już wskazany, choćby z powodu bezpieczeństwa obrotu takim wekslem). Skoro tak, to wpisuje się firmę, która była w użyciu w dniu wystawienia weksla, wszak wystawca wystawiając weksel nie wie jak się będzie nazywać firma w przyszłości, a nawet jeśliby wiedział, to wręcza weksel firmie o nazwie X, a nie X w restrukturyzacji. Wpisując teraz "X w restrukturyzacji" ryzykujemy zarzutem, że obecna "X w restrukturyzacji" nie jest legitymowana formalnie weksla, bowiem w dacie wystawienia weksla nie mogła wejść w jego posiadanie, ponieważ nie nazywała się wówczas tak, jak został wskazany remitent.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
pani-majster
Posty: 5
Rejestracja: 20 gru 2018, 22:38

Re: Oznaczenie remitenta

Post autor: pani-majster » 21 gru 2018, 09:39

Bardzo dziękuję za nieocenioną pomoc! :)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości