Strona 1 z 1

Prośba o sprawdzenie poprawności weksla in blanco i deklaracji

: 28 lis 2018, 02:11
autor: wiking
Dzień dobry, bardzo proszę o sprawdzenie poprawności poniższego weksla oraz deklaracji do niego.
Mam też pytanie - czy w przypadku gdy umowa pożyczki straci ważność to czy mogę bez problemu uzupełnić taki weksel i dochodzić swoich należności? Chodzi mi o to czy mogę taki weksel uzupełnić za 20 lat wiedząc, że teraz dłużnik nie ma środków i nie ma sensu próbować windykować należności.

weksel in blanco: https://docdro.id/TUeEBa8
deklaracja: https://docdro.id/qmMJ6WA

Dziękuję za pomoc

Re: Prośba o sprawdzenie poprawności weksla in blanco i deklaracji

: 29 lis 2018, 12:53
autor: Lech
weksel.jpg
weksel.jpg (48.56 KiB) Przejrzano 872 razy
deklaracja.jpg
deklaracja.jpg (96.12 KiB) Przejrzano 872 razy
Dzień dobry, bardzo proszę o sprawdzenie poprawności poniższego weksla oraz deklaracji do niego.
Z punktu widzenia wierzyciela - nie mam uwag.
czy w przypadku gdy umowa pożyczki straci ważność to czy mogę bez problemu uzupełnić taki weksel i dochodzić swoich należności?
Nie, ponieważ weksel zabezpiecza roszczenia z umowy pożyczki, a jeśli umowa pożyczki miałaby "stracić ważność", to znaczy że żadnego roszczenia z takiej umowy byś nie miał.
Chodzi mi o to czy mogę taki weksel uzupełnić za 20 lat wiedząc, że teraz dłużnik nie ma środków i nie ma sensu próbować windykować należności.
Musisz to zrobić przed terminem przedawnienia roszczenia z umowy pożyczki.

Re: Prośba o sprawdzenie poprawności weksla in blanco i deklaracji

: 30 lis 2018, 02:14
autor: wiking
Panie Leszku bardzo dziekuję, jest Pan wielki. Jednakże proszę mi jeszcze raz wytłumaczyć, tak na chłopski rozum. Jesli przykładowo umowa pożyczki (prywatna) była spisana w 2015 roku. Przedawnia się w 2025. Zatem przykładowo w 2020 uzupełniam weksel inblanco i idę z nim do sądu próbując odzyskać moje pieniądze. Nie udaje się to. Dłużnik jest niewypłacalny. Po 3 latach mija ważność weksla a 2 lata ważność umowy. Dłużnik otwiera szampana a ja zostaje z nerwicą i żalem do całego świata. Czy jest jakiś sposób by o taki weksel i umowę upomnieć się za 10-15 lat? Czy nie ma takiej możliwości? Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc.

Re: Prośba o sprawdzenie poprawności weksla in blanco i deklaracji

: 30 lis 2018, 09:24
autor: Lech
wiking pisze:
30 lis 2018, 02:14
Panie Leszku bardzo dziekuję, jest Pan wielki. Jednakże proszę mi jeszcze raz wytłumaczyć, tak na chłopski rozum. Jesli przykładowo umowa pożyczki (prywatna) była spisana w 2015 roku. Przedawnia się w 2025.
Jeśli w 2015 był termin spłaty pożyczki, to przedawni się w 2024 roku (przepisy przejściowe zmieniające terminy przedawnienia z roku 2018 - nie mamy już 10 lat przedawnienia, tylko 6).
Zatem przykładowo w 2020 uzupełniam weksel inblanco i idę z nim do sądu próbując odzyskać moje pieniądze. Nie udaje się to. Dłużnik jest niewypłacalny. Po 3 latach mija ważność weksla a 2 lata ważność umowy.
Ale ty już nie masz weksla, tylko wyrok, który przedawnia się w 6 lat od jego wydania, a każda egzekucja komornicza zeruje ten termin i 6 lat biegnie na nowo.
Dłużnik otwiera szampana a ja zostaje z nerwicą i żalem do całego świata. Czy jest jakiś sposób by o taki weksel i umowę upomnieć się za 10-15 lat? Czy nie ma takiej możliwości? Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc.
Jak wyżej.