Prośba o sprawdzenie poprawności weksla in blanco i deklaracji

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
wiking
Posty: 8
Rejestracja: 10 kwie 2018, 07:13

Prośba o sprawdzenie poprawności weksla in blanco i deklaracji

Post autor: wiking » 28 lis 2018, 02:11

Dzień dobry, bardzo proszę o sprawdzenie poprawności poniższego weksla oraz deklaracji do niego.
Mam też pytanie - czy w przypadku gdy umowa pożyczki straci ważność to czy mogę bez problemu uzupełnić taki weksel i dochodzić swoich należności? Chodzi mi o to czy mogę taki weksel uzupełnić za 20 lat wiedząc, że teraz dłużnik nie ma środków i nie ma sensu próbować windykować należności.

weksel in blanco: https://docdro.id/TUeEBa8
deklaracja: https://docdro.id/qmMJ6WA

Dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prośba o sprawdzenie poprawności weksla in blanco i deklaracji

Post autor: Lech » 29 lis 2018, 12:53

weksel.jpg
weksel.jpg (48.56 KiB) Przejrzano 11073 razy
deklaracja.jpg
deklaracja.jpg (96.12 KiB) Przejrzano 11073 razy
Dzień dobry, bardzo proszę o sprawdzenie poprawności poniższego weksla oraz deklaracji do niego.
Z punktu widzenia wierzyciela - nie mam uwag.
czy w przypadku gdy umowa pożyczki straci ważność to czy mogę bez problemu uzupełnić taki weksel i dochodzić swoich należności?
Nie, ponieważ weksel zabezpiecza roszczenia z umowy pożyczki, a jeśli umowa pożyczki miałaby "stracić ważność", to znaczy że żadnego roszczenia z takiej umowy byś nie miał.
Chodzi mi o to czy mogę taki weksel uzupełnić za 20 lat wiedząc, że teraz dłużnik nie ma środków i nie ma sensu próbować windykować należności.
Musisz to zrobić przed terminem przedawnienia roszczenia z umowy pożyczki.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
wiking
Posty: 8
Rejestracja: 10 kwie 2018, 07:13

Re: Prośba o sprawdzenie poprawności weksla in blanco i deklaracji

Post autor: wiking » 30 lis 2018, 02:14

Panie Leszku bardzo dziekuję, jest Pan wielki. Jednakże proszę mi jeszcze raz wytłumaczyć, tak na chłopski rozum. Jesli przykładowo umowa pożyczki (prywatna) była spisana w 2015 roku. Przedawnia się w 2025. Zatem przykładowo w 2020 uzupełniam weksel inblanco i idę z nim do sądu próbując odzyskać moje pieniądze. Nie udaje się to. Dłużnik jest niewypłacalny. Po 3 latach mija ważność weksla a 2 lata ważność umowy. Dłużnik otwiera szampana a ja zostaje z nerwicą i żalem do całego świata. Czy jest jakiś sposób by o taki weksel i umowę upomnieć się za 10-15 lat? Czy nie ma takiej możliwości? Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prośba o sprawdzenie poprawności weksla in blanco i deklaracji

Post autor: Lech » 30 lis 2018, 09:24

wiking pisze:
30 lis 2018, 02:14
Panie Leszku bardzo dziekuję, jest Pan wielki. Jednakże proszę mi jeszcze raz wytłumaczyć, tak na chłopski rozum. Jesli przykładowo umowa pożyczki (prywatna) była spisana w 2015 roku. Przedawnia się w 2025.
Jeśli w 2015 był termin spłaty pożyczki, to przedawni się w 2024 roku (przepisy przejściowe zmieniające terminy przedawnienia z roku 2018 - nie mamy już 10 lat przedawnienia, tylko 6).
Zatem przykładowo w 2020 uzupełniam weksel inblanco i idę z nim do sądu próbując odzyskać moje pieniądze. Nie udaje się to. Dłużnik jest niewypłacalny. Po 3 latach mija ważność weksla a 2 lata ważność umowy.
Ale ty już nie masz weksla, tylko wyrok, który przedawnia się w 6 lat od jego wydania, a każda egzekucja komornicza zeruje ten termin i 6 lat biegnie na nowo.
Dłużnik otwiera szampana a ja zostaje z nerwicą i żalem do całego świata. Czy jest jakiś sposób by o taki weksel i umowę upomnieć się za 10-15 lat? Czy nie ma takiej możliwości? Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc.
Jak wyżej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jacekm789@gmail.com
Posty: 27
Rejestracja: 26 cze 2022, 16:18

Re: Prośba o sprawdzenie poprawności weksla in blanco i deklaracji

Post autor: jacekm789@gmail.com » 17 lip 2022, 17:33

Mam propozycję abyś jeszcze raz opisał harmonogram bo są 2 duże nieścisłości które wypaczają cały wątek.

Cytat 1
Umowa była spisana w 2015 roku
- zatem to nie jest że się kończy 2015

2. Jeśli już przyjmiemy Twoją wersję że 2015 to koniec umowy to poniższe stwierdzenie jest błędne gdyż 2015+6 = 2021 a nie 2024
Cytat
Jeśli w 2015 był termin spłaty pożyczki, to przedawni się w 2024 roku (przepisy przejściowe zmieniające terminy przedawnienia z roku 2018 - nie mamy już 10 lat przedawnienia, tylko 6).
W sumie to ciekawe że tyle osób to czytało a nikt nie reaguje :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prośba o sprawdzenie poprawności weksla in blanco i deklaracji

Post autor: Lech » 17 lip 2022, 18:47

Wyliczenia są poprawne.

W 2015 termin przedawnienia wynosił 10 lat, czyli rok 2025.
Ale w międzyczasie (2018) zmieniono termin przedawnienia na 6-letni, i w okresie przejściowym (czyli dla umów zawartych przed zmianami w prawie) przedawnienie liczy się:
- jako 6 lat liczonych od daty wejścia w życie zmian (czyli nie od terminu wymagalności roszczenia, tylko od 2018r.), ale nie dłużej niż do pierwotnego 10-letniego okresu przedawnienia.

W wyniku zastosowania powyższego algorytmu, termin przedawnienia roszczenia powstałego w 2015r., który pierwotnie nastąpiłby w 2025r., nastąpi w 2024r.
Zmiana jeszcze polegała na tym, że w starym systemie przedawnienie liczono dzień-do-dnia, a w nowym, przy okresach przedawnienia dłuższych niż 2 lata, termin przedawnienia przypadający na dany rok upływa dopiero 31.12 tegoż roku (w omawianym przypadku: 31.12.2024).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 95 gości