Weksel firmy pożyczkowej i sprawa sądowa

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Bodzio
Posty: 2
Rejestracja: 17 lis 2018, 15:41

Weksel firmy pożyczkowej i sprawa sądowa

Post autor: Bodzio » 17 lis 2018, 15:53

Szanowny panie moja sprawa wygląda tak że pożyczyłem w pewnej znanej firmie kilka tysięcy złotych i oddałem ponad 1,5 raza tyle co pożyczyłem. Ale oni dużo opłat ponaliczali i twierdzili że mam im jeszcze oddać niemal tyle ile pożyczyłem. Nie miałem z czego to podali mnie do sądu. Sąd przysłał pozew z wekslem i kazał mi odpowiedzieć. Napisałem że weksel został nieprawidłowo uzupełniony i że wnoszę o zbadanie stosunku podstawowego. Firma pożyczkowa przesłała kopię umowy i napisała że nie zgadza się z moim stanowiskiem. Sąd zadecydował że oddala pozew. W uzasadnieniu podał że firma pożyczkowa nie udowodniła długu a umowa pożyczki nie będzie analizowana bo nie była poświadczona za zgodność z oryginałem. I teraz moje pytania:
1. Czy jeśli firma pożyczkowa złoży apelację to jakie są szanse że sąd stwierdzi że błędnie np. kopia umowy nie była analizowana i trzeba to zrobić
2. Czy jeśli wyrok się uprawomocni to czy firma pożyczkowa będzie mogła złożyć drugi pozew, już nie z weksla tylko z umowy pożyczki? Czy skuteczny będzie wtedy zarzut poowagi rzeczy osądzonej.
Wiem, że to troche odbiega od tematu weksla ale pierwszy pozew był tylko z weksla więc jeśli jest pan w stanie doradzić to dziękuje bardzo.
rad
Posty: 33
Rejestracja: 09 paź 2018, 07:51

Re: Weksel firmy pożyczkowej i sprawa sądowa

Post autor: rad » 17 lis 2018, 20:36

Czyżby weksel in blanco?
Bodzio
Posty: 2
Rejestracja: 17 lis 2018, 15:41

Re: Weksel firmy pożyczkowej i sprawa sądowa

Post autor: Bodzio » 19 lis 2018, 08:48

in blanco
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel firmy pożyczkowej i sprawa sądowa

Post autor: Lech » 19 lis 2018, 11:18

Bodzio pisze:
17 lis 2018, 15:53
1. Czy jeśli firma pożyczkowa złoży apelację to jakie są szanse że sąd stwierdzi że błędnie np. kopia umowy nie była analizowana i trzeba to zrobić
Zwykle nie chce się wypowiadać na temat "jakie są szanse", bo wyroki sądowe to (niestety) nie matematyka, czy statystyka, aby można było coś szacować. Napiszę tylko, że zagadnienie to jest mi bliskie. Kiedyś pozwał mnie o zapłatę operator telekomunikacyjny, złożyłem merytoryczne zarzuty, a sąd oddalił powództwo właśnie z tego powodu, że powód nie złożył odpowiednio poświadczonych umów, więc tak jakby dowodów nie było. Apelacji nie było.
2. Czy jeśli wyrok się uprawomocni to czy firma pożyczkowa będzie mogła złożyć drugi pozew, już nie z weksla tylko z umowy pożyczki? Czy skuteczny będzie wtedy zarzut poowagi rzeczy osądzonej.
Moim zdaniem będzie mogła, ponieważ będzie to już inna podstawa faktyczna pozwu - teraz jest tylko weksel, w przyszłości może być umowa pożyczki.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości