Roszczenie windykacyjne dłużnika

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
son_of_a_gun
Posty: 8
Rejestracja: 24 cze 2018, 08:17

Roszczenie windykacyjne dłużnika

Post autor: son_of_a_gun » 03 lis 2018, 18:12

Jako wierzyciel otrzymałem nakaz zapłaty z weksla i czekam na wniesienie zarzutów przez dłużnika. Nie dokonywałem zabezpieczenia u komornika. Jestem w posiadaniu rzeczy dłużnika, który po otrzymaniu pozwu wraz z nakazem zapłaty zażądał ode mnie wydania mu rzeczy pod rygorem wniesienia pozwu windykacyjnego przeciwko mnie o jej wydanie. Dłużnik potwierdził, że nie planuje wykonać nakazu zapłaty z uwagi na złą sytuację materialną w związku z czym ja nie planuję zwrotu rzeczy, a po otrzymaniu klauzuli wykonalności chcę wnioskować u komornika m.in. o sprzedaż tej rzeczy w drodze licytacji.

1. Czy po otrzymaniu pozwu o wydanie rzeczy będę mógł się bronić przed roszczeniem windykacyjnym powołując się na art. 222 § 1 KC i dowodząc, że w momencie wytoczenia pozwu o wydanie rzeczy dysponowałem nakazem zapłaty z weksla będącym tytułem zabezpieczającym? Z treści art. 222 § 1 KC wynika, że pozwany może bronić się przed roszczeniem windykacyjnym, gdy ma skuteczne uprawnienie do władania rzeczą wobec właściciela - czy nakaz zapłaty z weksla będący jednocześnie tytułem zabezpieczającym daje mi takie uprawnienie?

2. Czy dopiero ustanowienie zabezpieczenia na tej rzeczy przez komornika daje mi dopiero skuteczne uprawnienie do władania rzeczą wobec właściciela (dłużnika)?

3. Czy zabezpieczenie na ruchomości w oparciu nakaz z weksla może być wykonane jedynie przez komornika? Czy jako wierzyciel mogę sam dokonać zabezpieczenia (odmówić wydania rzeczy właścicielowi/dłużnikowi) w oparciu o nakaz zapłaty z weksla/tytuł zabezpieczający?

Dziękuję
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Roszczenie windykacyjne dłużnika

Post autor: Lech » 06 lis 2018, 10:34

Obstawiałbym, że musisz działać przez komornika, ale skoro masz nakaz w nakazowym, możesz przeprowadzić zabezpieczenie, zlecić komornikowi zajęcie, oddanie tobie pod dozór, i już będziesz kryty - jak pogadasz z komornikiem, to w dni się uwiniecie z tym.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
son_of_a_gun
Posty: 8
Rejestracja: 24 cze 2018, 08:17

Re: Roszczenie windykacyjne dłużnika

Post autor: son_of_a_gun » 06 lis 2018, 11:03

Bardzo dziękuję Lechu za odpowiedź!
son_of_a_gun
Posty: 8
Rejestracja: 24 cze 2018, 08:17

Re: Roszczenie windykacyjne dłużnika

Post autor: son_of_a_gun » 09 lis 2018, 22:57

Komornikowi zabrakło na moim nakazie zapłaty wzmianki, że nakaz z weksla się uprawomocnił dlatego nie przyjął mojego wniosku o zabezpieczenie. Czy komornik się myli? Dowiedziałem się w sądzie, że mogę złożyć odpowiedni wniosek wraz z nakazem, ale nie będzie to zrobione od ręki tylko normalnie według kolejki (wzmiankę dopisuje referendarz sądowy, nie panie z sekretariatu) czyli znowu długie tygodnie... Tymczasem dziś do sądu trafił już mój wniosek o nadanie klauzuli wykonalności wcześniej wysłany poleconym więc wygląda na to, że szybciej będę mieć tytuł wykonawczy. Czy powinienem mimo wszystko próbować zabezpieczać u innego komornika z tym nakazem bez wzmianki o prawomocności?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Roszczenie windykacyjne dłużnika

Post autor: Lech » 10 lis 2018, 09:15

Komornik się myli - zabezpieczenie dokonuje się przecież na nieprawomocnym jeszcze nakazie zapłaty w postępowaniu nakazowym (art. 492 par 1 kpc).

Zadziwia mnie ta ignorancja komornika - zmień komornika, albo złóż wniosek o zabezpieczenie do tego samego na piśmie, a w razie odmowy, żal się na niedokonanie czynności.

I upewnij się, że masz nakaz zapłaty w postępowaniu NAKAZOWYM, a nie upominawczym, oraz zwróć uwagę, czy rzeczywiście komornikowi powiedziałeś, że zależy ci na zabezpieczeniu, a nie na egzekucji.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
son_of_a_gun
Posty: 8
Rejestracja: 24 cze 2018, 08:17

Re: Roszczenie windykacyjne dłużnika

Post autor: son_of_a_gun » 10 lis 2018, 14:24

Nakaz jest na pewno w nakazowym, a do pisemnego wniosku o zabezpieczenie nie było zastrzeżeń (z resztą skorzystałem z http://www.remitent.pl/jak-napisac-wnio ... o-sam/7453). W luźnej rozmowie z komornikiem wspomniałem, że nakaz się uprawomocnił w tym tygodniu i złożyłem wniosek o klauzulę wykonalności - być może to sprawiło,że komornik zaczął szukać wzmianek o prawomocności. Następnym razem będę jednak bardziej stanowczy, ale będąc w kancelarii nie bardzo miałem jak sprawdzić czy na pewno ja się nie mylę. Dzięki Lech.
son_of_a_gun
Posty: 8
Rejestracja: 24 cze 2018, 08:17

Re: Roszczenie windykacyjne dłużnika

Post autor: son_of_a_gun » 10 lis 2018, 14:30

Dla pewności jeszcze dopytam, zabezpieczać mogę zarówno na nieprawomocnym jak i prawomocnym nakazie zapłaty? Czy może być tak, że mogę tylko wnioskować o zabezpieczenie jedynie do czasu uprawomocnienia nakazu, a po tym terminie z nakazu zapłaty musi wyraźnie wynikać fakt prawomocności (klauzula wykonalności) na potrzeby zabezpieczenia lub egzekucji?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Roszczenie windykacyjne dłużnika

Post autor: Lech » 14 lis 2018, 10:30

Czy można zabezpieczać na prawomocnym zakazie?
Przede wszystkim - po co by tak robić?
A czy można? Nie, nie można.

Kod: Zaznacz cały

art. 754(1)kpc
par. 1
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej albo jeżeli sąd inaczej nie postanowi,
zabezpieczenie udzielone według przepisów niniejszego tytułu upada po upływie 
miesiąca od uprawomocnienia się orzeczenia uwzględniającego roszczenie, 
które podlegało zabezpieczeniu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 76 gości