Harmonogram weksla trasowanego.

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Harmonogram weksla trasowanego.

Post autor: lheureux » 30 sie 2011, 10:55

Witam serdecznie. Zamierzam odkupić wierzytelność w formie notarialnej umowy pożyczki zawartej pomiędzy osobami fizycznymi. Jednak zamiast klasycznej cesji wierzytelności chcę wykorzystać do tej operacji weksel trasowany. Wystawcą będzie pożyczkodawca z umowy, trasatem pożyczkobiorca a ja remitentem. Problem polega na tym, że nie wiem jakie warunki zaakceptuje trasat( np. wysokość odsetek, rodzaj terminu płatności, suma wekslowa) a co za tym idzie nie mogę przedstawić mu „gotowca” sporządzonego przez wystawcę do przyjęcia. Pytanie zatem jest następujące. Czy w trakcie spotkania z trasatem, mogę, dowiadując się uprzednio o jego oczekiwaniach 1. własnoręcznie wypisać weksel za wystawcę, 2. dać go trasatowi do akceptu, 3. udać się następnie do trasanta aby ten złożył podpis pod swoim nazwiskiem?
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: Harmonogram weksla trasowanego.

Post autor: lheureux » 30 sie 2011, 10:56

Weksel ma wyglądać tak:


Akcept
Anna Kwiatkowska

Kraków, dnia 1 września 2011r. Na 100000zł za okazaniem zechce zapłacić Pani za ten trasowany weksel na zlecenie Jana Kowalskiego sumę sto tysięcy złotych z odsetkami 20%.

Anna Kwiatkowska
podpis Daria Wieczorek
Płatny w Banku… podpis

Jest ok?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Harmonogram weksla trasowanego.

Post autor: Lech » 30 sie 2011, 11:22

Odwrotna kolejność podpisów może być.

Ale zrezygnowałbym ze wskazywania płatności w banku, bo rodzi to raczej więcej kłopotów niż pożytku (weksel wówczas będzie musiał być oddawany do inkasa, a to kosztuje, trwa i nie wiadomo, czy trafi się na obsługę banku, która będzie w ogóle wiedziała jak się to robi).

Jeśli termin oddania pożyczki ma być dłuższy niż rok, wówczas warto umieścić klauzulę przedłużającą termin na przedstawienie weksla do zapłaty.

Ponadto warto umieścić klauzulę "bez protestu", aby samo przedstawienie weksla trasatowi powodowało też odpowiedzialność wystawcy (chyba, że świadomie godzimy się na konieczność sporządzania protestu z powodu niezapłacenia weksla przez trasata).
Anna Kwiatkowska
Ładniej:
Do Anny Kwiatkowskiej
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Harmonogram weksla trasowanego.

Post autor: Lech » 30 sie 2011, 11:34

lheureux pisze:zechce zapłacić Pani za ten
Tak przy okazji:

orzeczenie SN C III 46/33
[...] wystawca użył zwrotu grzeczniejszego, niż pospolite polecenie "Niech Pan zapłaci" lub "Zapłaci Pan" to należy zaznaczyć, że ustawa nie zabrania używania przyjętej w życiu potocznym w stosunkach między ludźmi formy grzecznościowej. "Zechce Pan zapłacić" nie oznacza nic innego jak "polecam Panu zapłacić".
Sam weksel może również wystawić Anna Kwiatkowska, a Daria Wieczorek podpisze się potem jako poręczyciel.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: Harmonogram weksla trasowanego.

Post autor: lheureux » 30 sie 2011, 14:03

Jeśli chodzi o wskazywanie banku jako domicyliata to można by książkę o tym napisać. W większości przypadków robiłem to właśnie przez banki. Raczej wysyłam do nich wezwanie do zapłaty, ale skuteczniej jest wpaść z partyzanta i zrobić szum w oddziale. Wszyscy głupieją i robią co im się każe. Czas oczekiwania wynika z przewidzianego regulaminem każdego banku prawa do ustosunkowania się na piśmie do zaistniałej sytuacji. Mają na to od 14 dni do miesiąca. W tym czasie temat rozgryza departament prawny na czele z radcą. Żaden kasjer - dysponent nie ma uprawnień do analizowania dokumentu pod kątem prawnym, więc dokumenty śmigają do centrali.
PS.( Są banki które nie mają problemów z procedurą inkasa ).
Dzięki za odpowiedz.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Harmonogram weksla trasowanego.

Post autor: Lech » 30 sie 2011, 14:08

No, jeśli wiesz co się wiąże z bankiem domicyliatem i świadomie się z tym godzisz, to ok, ale generalnie uważam, że łatwiej przedstawić weksel bez pośrednictwa banku (co wcale nie uniemożliwia zapłaty za weksel przelewem, wierzyciel i dłużnik mogą mieć konto w tym samym banku i się umówić, że się spotkają z dwoma laptopami i "ty w tej chwili robisz przelew, a ja ci oddaję weksel".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 86 gości