O orzeczeniu TSUE

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
rad
Posty: 33
Rejestracja: 09 paź 2018, 07:51

O orzeczeniu TSUE

Post autor: rad » 28 paź 2018, 15:08

Dziś wszedłem na stronę, przeczytałem artykuł, i żałuję iż to zrobiłem....
wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 13 września 2018 r. w sprawie Profi Credit Polska S.A. (C‑176/17)
Artykuł 7 ust. 1 dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich należy interpretować w ten sposób, iż sprzeciwia się on przepisom krajowym takim jak te będące przedmiotem postępowania głównego, pozwalającym na wydanie nakazu zapłaty opartego na wekslu własnym, który stanowi gwarancję wierzytelności powstałej z umowy kredytu konsumenckiego, w sytuacji gdy sąd rozpoznający pozew o wydanie nakazu zapłaty nie jest uprawniony do zbadania potencjalnie nieuczciwego charakteru warunków tej umowy, jeżeli sposób wykonania prawa do wniesienia zarzutów od takiego nakazu nie pozwala na zapewnienie przestrzegania praw, które konsument opiera na tej dyrektywie.
Czy dobrze zrozumiałem, iż jest to zrównanie weksla, z umową CP?
W tym wypadku, jest to śmierć weksla, w obecnej formie.
Czy, weksel dalej pozostanie wekslem, ale musi zostać dodana "deklaracja wekslowa"?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: O orzeczeniu TSUE

Post autor: Lech » 28 paź 2018, 16:15

Trudno wyciągać wnioski na podstawie orzeczenia pozbawionego sensu i opartego na błędnych przesłankach (czy już zarzuty nie są uprawnieniem umożliwiającym "zapewnienie przestrzegania praw"?). Zobaczymy jak rozwinie się praktyka, tymczasem sugeruję w pozwach wskazywać informację, że weksel nie jest wekslem gwarancyjnym zabezpieczającym roszczenia z umowy o kredyt konsumencki.
Więcej napisałem tu: http://www.remitent.pl/o-orzeczeniu-tsue/8400
Czy, weksel dalej pozostanie wekslem, ale musi zostać dodana "deklaracja wekslowa"?
Deklaracja wekslowa normuje sposób uzupełnienia weksla przez wierzyciela, co nie występuje w przypadku weksli zupełnych. Pomijając już fakt, że kolejni nabywcy weksla mogą nie mieć dostępu do takich danych, a opierając się na art. 138c par. 3 kodeksu wykroczeń (zakaz przyjmowania weksli na zlecenie będących zabezpieczeniem umowy o kredyt konsumencki), może domniemywać, że weksel na zlecenie nie stanowił zabezpieczeniem umowy o kredyt konsumencki (inna sprawa, że wielu wystawców-konsumentów takie weksle wystawia, stając się podżegaczem takiego wykroczenia).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 78 gości