Weksel in blanco bez podpisu?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
teeetka
Posty: 2
Rejestracja: 21 paź 2018, 22:24

Weksel in blanco bez podpisu?

Post autor: teeetka » 21 paź 2018, 22:35

Mam przed sobą stary weksel "in blanco" z 1972 roku. W jego treści wskazana jest w zasadzie jedynie kwota, ponadto - raczej błędnie -wskazano, po stwierdzeniu "Płatny" "w 1975" zamiast określić miejsce płatności. Prócz tego wskazano jedynie miejscowość wystawienia i datę (luty 1972 roku). Co najważniejsze - na przedniej stronie weksla nie ma podpisu wystawcy! Nie ma żadnego podpisu... Na rewersie wskazano, że "płatnikiem weksla jest XZY" po czym obok podpisany jest najpierw wierzyciel a pod nim wspomniany XYZ :O Poniżej wymienieni są jacyś świadkowie (dwaj) a obok znajdują się ich podpisy (bardziej parafy). Czy dobrze myślę, że taki weksel jest nieważny? Podpisy na rewersie, w sytuacji, gdy sam weksel nie jest podpisany, niczego nie zmieniają?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco bez podpisu?

Post autor: Lech » 22 paź 2018, 09:14

Weksel bez podpisu jest nieważny, podpisy na rewersie nie zniweczą tego braku, ale nawet pomijając ten fakt, to:

- weksel jest już przedawniony,

a nawet tego nie biorąc pod uwagę, to

- jakakolwiek by nie była na wekslu suma, to została ona zjedzona przez inflację, a w 1995 roku przez denominację (podziel sumę weksla przez 10 000, aby otrzymać dzisiejsze złotówki). Podejrzewam, że istnieje spora szansa, że z samego faktu denominacji okazuje się, że weksel jest wystawiony na dzisiejszą sumę wyrażoną maksymalnie w groszach.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
teeetka
Posty: 2
Rejestracja: 21 paź 2018, 22:24

Re: Weksel in blanco bez podpisu?

Post autor: teeetka » 22 paź 2018, 10:45

Tak myślałam...Bardzo dziękuję! Nieoceniona pomoc :)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości