Strona 1 z 1

czy weksel jest ważny?

: 29 wrz 2018, 16:47
autor: kukuk
Dzień dobry,

czy wskazany poniżej weksel jest ważny?
Przeczytałam, ze podpis powinien obejmować całą treść weksla, w tym przypadku znajduje się wyżej, nad klauzulami dodatkowymi.
Czy można taki weksel skutecznie podważyć?


https://zapodaj.net/4f3a96ab476e7.jpg.html

Re: czy weksel jest ważny?

: 03 paź 2018, 08:48
autor: Lech
weksel.jpg
weksel.jpg (29 KiB) Przejrzano 1630 razy
Rzeczywiście uznaje się, że "podpis kończy weksel", a tym samym to, co znajduje się pod podpisem jest poza treścią weksla.

Jednak ten weksel uważam za ważny, ponieważ:

1) Nawet jeśli uznamy, że miejsce płatności znajduje się poza wekslem, to nie powoduje to nieważności weksla, ponieważ weksel bez wskazanego miejsca płatności też jest ważnym wekslem - wówczas za miejsce płatności jest uznawane miejsce wystawienia weksla,

2) Podobnie z klauzulami - brak klauzul "bez protestu" oraz "nie na zlecenie" nie unieważnia tego weksla

3) Za zbytni rygoryzm uważam jednak to, aby tak dokładnie w tym przypadku badać wysokość podpisu - układ tego weksla i klauzuli płatności i podpisu jest podobny do dawnego urzędowego blankietu weksla, i tam też w większości przypadków było tak, że podpis był na poziomie, lub lekko powyżej, niż miejsce płatności weksla, i nie słyszałem, aby sądy "złośliwie" nie uznawały klauzuli miejsca płatności.

Podsumowując - tworząc format weksla dobrze jest zadbać o to, aby podpis rzeczywiście kończył weksel, ale w przypadku twojego weksla nie widzę ryzyka, aby "wysoki podpis" niweczył zobowiązanie jako takie.