Strona 1 z 1

Brak informacji o posiadaniu weksla

: 28 wrz 2018, 11:37
autor: Womar
Witam,

Podpisałem umowę o pracę, w której ostatnią stroną umowy wraz z deklaracją wekslową byl weksel inblanco na wypadek naruszenia poufności danych. Umowa czekała na podpis kierownika, ale do rozpoczęcia pracy nie doszło. Została zniszczona na moich oczach, jednak w sposób nie umożliwiajacy mi weryfikacji czy weksel nie zostal od tej umowy odłaczony i przechowywany w innym miejscu. Czy istnieja jakies kroki jakie mógłbym podjać w celu zabezpieczenia użycia tego weksla?

Re: Brak informacji o posiadaniu weksla

: 28 wrz 2018, 12:00
autor: Lech
Czy znasz treść tego weksla?

Re: Brak informacji o posiadaniu weksla

: 28 wrz 2018, 12:46
autor: Womar
Niestety nie pamiętam dokładnej treści. Nie zawierał daty, a chronić jego uzupełnienie miała dołączona umowa.

Re: Brak informacji o posiadaniu weksla

: 28 wrz 2018, 12:56
autor: Lech
Weksla nie może chronić umowa, bo nie jest częścią weksla, a jedynie odpowiednio sporządzona treść weksla, która polega przede wszystkim na tym, że weksel może być użyty tylko przez określonego remitenta, bez możliwości indosu, oraz z ograniczonym terminem przedawnienia.

Jeśli weksel nie zawierał takiej treści, to należy traktować go jak podpisaną czystą kartkę papieru - nie da się w pełni zabezpieczyć przed użyciem weksla w złej wierze, tak samo jak nie zabezpieczysz się przed tym, że podpisując się na czystej kartce, ktoś za parę lat nie wykorzysta jej do sfałszowania jakiejś umowy.

Należy więc liczyć, że ten podpis in blanco rzeczywiście został "podarty".

Re: Brak informacji o posiadaniu weksla

: 28 wrz 2018, 14:23
autor: Womar
Nie można napisać do firmy o jego zwrot? a w razie ´zgubienia´, prosić firmę o jego umorzenie z tytułu braku zobowiązań do pracodawcy?

Re: Brak informacji o posiadaniu weksla

: 28 wrz 2018, 15:04
autor: Lech
Napisać można o zwrot. Ale podstaw do umorzenia nie ma, skoro firma weksel świadomie zniszczyła, to nie istnieje już weksel, który miałby się "zgubić". Zresztą umorzenie takiego weksla nic ci nie da w kontekście "bezpieczeństwa", skoro weksel składał się z samego podpisu.