Strona 1 z 1

Miejsce płatności weksla (weksel in blanco)

: 02 wrz 2018, 17:21
autor: mkkn
Dzień dobry,
Mam pytanie dotyczące poprawnego oznaczenia miejsca płatności weksla in blanco.
1. W deklaracji wekslowej ani w umowie nie ma mowy o tym że można oznaczyć miejsce płatności dowolnie.
2. Czy mogę zrobić tak że pozostawię puste miejsce przy miejscu płatności i zgodnie z art. 102 prawa wekslowego miejscem płatności będzie miejsce wypełnienia wekslu? Czy muszę oznaczyć miejsce płatności zgodne z adresem zamieszkania dłużnika? Z czego to wynika?

Re: Miejsce płatności weksla (weksel in blanco)

: 02 wrz 2018, 17:35
autor: Lech
Możesz, a nawet musisz pozostawić miejsce płatności puste, skoro tak weksel został wystawiony przez wystawcę, i nie masz upoważnienia od niego, aby weksel miejscem płatności uzupełnić.

Re: Miejsce płatności weksla (weksel in blanco)

: 02 wrz 2018, 21:49
autor: mkkn
Czyli weksel powinien zostać przedstawiony do zapłaty dłużnikowi w miejscu w którym został wypełniony? (czyli siedziba wierzyciela)

Re: Miejsce płatności weksla (weksel in blanco)

: 03 wrz 2018, 12:50
autor: Lech
Nie jest to siedziba wierzyciela, tylko jest to miasto, w którym weksel został wystawiony. A że wystawca nie ma z tym miastem żadnych związków, to już pewna wada w wystawieniu weksla, i nie ma dobrej odpowiedzi "gdzie przedstawić". Najlepiej formalnie uznać, że weksel został przedstawiony do zapłaty gdzieś w tym mieście (np. na rynku), a ponadto przedstawić weksel do zapłaty normalnie w siedzibie wystawcy, aby mógł fizycznie zapłacić.