Znajom chce pożyczyć pieniądze

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Wekselweksel
Posty: 2
Rejestracja: 30 sie 2018, 15:49

Znajom chce pożyczyć pieniądze

Post autor: Wekselweksel » 30 sie 2018, 18:30

Dzień dobry

Mam znajomego, który chce pożyczyć ode mnie pieniądze. Chcę zabezpieczyć się wekslem.
1. Czy mogę cały weksel wypełnić sam, a znajomy go jedynie podpisać?
Znajomy w ogóle nie wie co to weksel, stąd drugie pytanie:
2. Czy takiemu znajomemu mogę dać weksel do podpisania, jeśli powiem mu że dzięki wekslowi mogę na niego nasłać sąd albo komornika (Czy legalne jest dać osobie podpisać weksel, jeśli nie wie co to weksel)?
3.Jeżeli znajomy chce pożyczyć tylko 200 zł, to czy na wekslu może być kwota 1000 zł (znajomy wie ile jest napisane na wekslu, ale jeśli doszłoby do sprawy sądowej chciałbym rekompensaty za utracony czas)?
4. Czy na wekslu własnym można napisać nazwy małych miejscowości, wsi czy lepiej gminy czy jeszcze lepiej gmina, miejscowość, nr domu?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Znajom chce pożyczyć pieniądze

Post autor: Lech » 31 sie 2018, 08:09

Wekselweksel pisze:
30 sie 2018, 18:30
1. Czy mogę cały weksel wypełnić sam, a znajomy go jedynie podpisać?
Możesz, ale zachęcam, aby to jednak znajomy weksel wystawił (wypisał), choćby dlatego, aby nie prowokować sporów, że weksel został przez ciebie uzupełniony nie tak jak się umawialiście.
2. Czy takiemu znajomemu mogę dać weksel do podpisania, jeśli powiem mu że dzięki wekslowi mogę na niego nasłać sąd albo komornika (Czy legalne jest dać osobie podpisać weksel, jeśli nie wie co to weksel)?
Znam jeden przypadek 18-latki, wobec której sąd oddalił powództwo z weksla wystawionego na rzecz banku uzasadniając to tym, że pozwana "nie wiedziała co podpisuje" - to znaczy wiedziała, że weksel, ale nie wiedziała co to znaczy. Pomijając tamten przypadek, ryzyko oddalenia powództwa z tego powodu uważam za niewielkie, jeśli mamy do czynienia z normalnie myślącym dorosłym człowiekiem.
3.Jeżeli znajomy chce pożyczyć tylko 200 zł, to czy na wekslu może być kwota 1000 zł (znajomy wie ile jest napisane na wekslu, ale jeśli doszłoby do sprawy sądowej chciałbym rekompensaty za utracony czas)?
Kwota może być 1000zł, ale i tak tym wekslem będziesz dochodził takiej sumy, jaka będzie zasadna z umowy pożyczki.
4. Czy na wekslu własnym można napisać nazwy małych miejscowości, wsi czy lepiej gminy czy jeszcze lepiej gmina, miejscowość, nr domu?
Mogą być małe miejscowości, byleby prawdziwe.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Wekselweksel
Posty: 2
Rejestracja: 30 sie 2018, 15:49

Re: Znajom chce pożyczyć pieniądze

Post autor: Wekselweksel » 31 sie 2018, 09:44

Rozumiem
Pan wspomniał o umowie pożyczki. A co jeśli umowa byłaby na gębę tzn. znajomy pożycza 200 zł i podpisał wspomniany weksel na 1000 zł. Jeżeli znajomy pieniądze odda to weksel zostaje zniszczony, ale jeśli nie odda to sprawa trafia do sądu. To znaczy, że mogę żądać te 1000 zł ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Znajom chce pożyczyć pieniądze

Post autor: Lech » 31 sie 2018, 09:54

Umowa pożyczki nawet zawarta ustnie jest nadal umową pożyczki. Chyba że mówisz o sytuacji, kiedy nie zawieracie umowy pożyczki, tylko kupujesz od niego weksel na 1000zl za 200zl. Co do zasady mozess tak zrobic, bo jesli robisz to prywatnie, a nie zawodowo, to regulacje firm pozyczkowych cie nie obowiązują, przy czym:

1. Na sumę weksla musicie się umówić w chwili jego wystawiania, za ewentualne opoznienia mozesz doliczac tylko odsetki za opzonienie

2. Obowiązują kodeksowe zapisy o świadczeniach niewspółmiernych (jeśli dłużnik będzie musiał niewspółmiernie więcej oddać niż to, co pożyczył) - do oceny przez ewentualny sąd cywilny.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Znajom chce pożyczyć pieniądze

Post autor: Lech » 31 sie 2018, 12:12

Przy pożyczkach są jeszcze dowody transferu pieniędzy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
rad
Posty: 33
Rejestracja: 09 paź 2018, 07:51

Re: Znajom chce pożyczyć pieniądze

Post autor: rad » 09 paź 2018, 20:22

Witam,
podepnę się, zamiast śmiecić z nowym tematem. Im więcej czytam, tym większy chaos mam.
Znajoma chce kasy pożyczyć. Na umowę cywilno prawną. Niestety, z takimi umowami mam niemiłe doświadczenie.
Może ktoś łopatologicznie przekazać wiedzę, albo podać przykład, jak weksel wypełnić?

kwota będzie spłacona w kilku ratach, Płatność będzie raz gotówka, raz przelew. Jak wypełnić weksel, aby nikt nie zanegował ważności, z powodu braku kropki, czy przecinka. Optimum by było, aby nie pisać na wekslu, kto będzie odbiorcą.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Znajom chce pożyczyć pieniądze

Post autor: Lech » 10 paź 2018, 22:10

Pokaż treść tej umowy - bo to od niej zależy, cz jeden weksel, czy wiele, czy in blanco, czy zupełny itp.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
rad
Posty: 33
Rejestracja: 09 paź 2018, 07:51

Re: Znajom chce pożyczyć pieniądze

Post autor: rad » 10 paź 2018, 22:13

Standardowa umowa. Kilka razy pożyczałem na na umowę, i czekam latami na komorników.
Dlatego wolę weksel. Tylko nie mam pojęcia jaki.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Znajom chce pożyczyć pieniądze

Post autor: Lech » 10 paź 2018, 22:17

Można to zrobić wekslem in blanco wraz z deklaracją wekslową.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
rad
Posty: 33
Rejestracja: 09 paź 2018, 07:51

Re: Znajom chce pożyczyć pieniądze

Post autor: rad » 12 paź 2018, 10:39

Lech pisze:
10 paź 2018, 22:17
Można to zrobić wekslem in blanco wraz z deklaracją wekslową.
Może jakaś podpowiedź?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Znajom chce pożyczyć pieniądze

Post autor: Lech » 16 paź 2018, 07:31

A co już masz? Co ci prawnik poradził?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości