weksel zle daty

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Joker1234
Posty: 15
Rejestracja: 24 sie 2018, 11:08

weksel zle daty

Post autor: Joker1234 » 24 sie 2018, 11:20

witam mam pytanie na temat pozwazenia weksla tzn .prowadzone jest postepowanie ze weksle sa sfałszowane na moja niekorzyść. i tutaj zachodzi pytanie czy podstawa miedzy innymi jest fakt ze weksel byl wystawiony niby w styczniu 2015 roku a teraz uwaga! a wierzyciel zrzekl sie bez obliga w listopadze 2014 roku. czyli wtedy jak weksla nie bylo.. czy to ma znaczenie ta data ? ze jest rok wczesnijsza? nigdzie nie zauwazo ani przez sad ani przez powoda . dokopalam sie do akt,....
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel zle daty

Post autor: Lech » 24 sie 2018, 14:49

Jest to jakaś poszlaka, że któraś z dat jest nieprawdziwa (2014 lub 2015), przede wszystkim pytanie jest na czym sfałszowanie miałoby polegać, czy chodzi o podrobiony podpis, czy o wypełnienie weksla niezgodnie z porozumieniem, w tym drugim przypadku należałoby się skupić na udowodnieniu tego porozumienia i wykazaniu nieistnienia zobowiązania, które miał weksel zabezpieczać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Joker1234
Posty: 15
Rejestracja: 24 sie 2018, 11:08

Re: weksel zle daty

Post autor: Joker1234 » 24 sie 2018, 14:59

Na dwóch wekslach które niby były wypełnione w 2014 i 2015 roku jest z tyłu napisane ze ustępuje bez obliga i ta sama data czyli 2014 listopad. Dodam ze podpisałem się na czystej kratce i to jednej. I dochodzić tego ze jest fałszerstwo to jak walka z wiatrakami. Dlatego zastanawiam się czy ta data będzie miała dużo do znaczenia żeby udowodnić i wnieść zarzuty.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel zle daty

Post autor: Lech » 25 sie 2018, 14:03

Jeśli chcesz coś z tego wyrzeźbić, to wnieś zarzut braku legitymacji formalnej posiadacza weksla, jako że nabył on go na drodze "indosu" na rok przed wystawieniem weksla, czyli że de facto nie był to indos weksla (bo nie można dokonać indosu weksla, który jeszcze nie istnieje). Napisz później, jak do tego za zarzutu odniesie się sąd w uzasadnieniu 😊
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Joker1234
Posty: 15
Rejestracja: 24 sie 2018, 11:08

Re: weksel zle daty

Post autor: Joker1234 » 25 sie 2018, 15:00

super dziekuje slicznie za odpowiedz. Chyba ze moge wyslac w wiadomosci prywatnej skan weksla i sobie pan zobaczy jak to wyglada?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel zle daty

Post autor: Lech » 25 sie 2018, 15:20

Na maila blog małpa remitent.pl
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Joker1234
Posty: 15
Rejestracja: 24 sie 2018, 11:08

Re: weksel zle daty

Post autor: Joker1234 » 25 sie 2018, 17:18

wyslane z opisem sytuacji calej
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel zle daty

Post autor: Lech » 27 sie 2018, 06:25

Odnosząc się jeszcze do otrzymanego skanu weksla - twój podpis znajduje się na kropkowanym polu podpisanym "podpis wystawcy weksla" - wystarczy zobaczyć, czy twój podpis nanosi się na kropki i napis, czy może to kropki i napis nanoszą się na twój podpis - w drugim przypadku będzie to znaczyło, że podpisałeś pustą kartkę, a potem ktoś wydrukował weksel, w pierwszym przypadku będzie to znaczyło, że podpisałeś się przynajmniej na wykropkowanym polu oznaczonym jako "podpis wystawcy weksla". Jeśli podpis w żadnym miejscu nie zachodzi na kropki i napis - to masz pecha :), choć podejrzewam, że odpowiednia opinia biegłego pozwoli ustalić, czy twój podpis powstał po, czy przed wydrukowaniem weksla, nawet jeśli twój podpis znajduje się tylko na "białym" (niezadrukowanym) polu wydruku - niektóre drukarki nawet na niezadrukowanych częściach pozostawiają specjalne, niewidoczne gołym okiem mikroślady.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Joker1234
Posty: 15
Rejestracja: 24 sie 2018, 11:08

Re: weksel zle daty

Post autor: Joker1234 » 27 sie 2018, 08:01

no wlasnie pierwsze dwie litery mojego nazwiska spadaja bardzo w dol a kropki zamiast byc pod.. sa w polowe ... tak jak by przekreslaly to dziwne.. kto by tak sie podpisywal na miejscu kropkowanym ....
a czy po przeczytaniu mojej tresci na email ( iestety nic tutaj na ten temat nie moge napisac musze anonimowo)jest pan w stanie cos wiecej odpisac na temat tych dat i jak postapic dalej w bagnie totalnym ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel zle daty

Post autor: Lech » 27 sie 2018, 09:10

Joker1234 pisze:
27 sie 2018, 08:01
no wlasnie pierwsze dwie litery mojego nazwiska spadaja bardzo w dol a kropki zamiast byc pod.. sa w polowe ... tak jak by przekreslaly to dziwne.. kto by tak sie podpisywal na miejscu kropkowanym ....
W tym nie ma nic dziwnego, w końcu nikt nie kaligrafuje pisma dokładnie zgodnie z kropkami, zdarzają się najechania, ale to nie ma znaczenia. Ważniejsze jest, czy w tym miejscu, gdzie podpis jest zbieżny z kropkami, to kropki nachodzą na podpis, czy podpis na kropki? Czyli co było najpierw - podpis, czy kropka?
a czy po przeczytaniu mojej tresci na email ( iestety nic tutaj na ten temat nie moge napisac musze anonimowo)jest pan w stanie cos wiecej odpisac na temat tych dat i jak postapic dalej w bagnie totalnym ?
Z datami możesz podnieść zarzut tak jak pisałem - potem "piłeczka" będzie już po stronie posiadacza weksla i sądu, aby tę sprawę wyjaśnić (posiadacz) i odpowiednio zinterpretować (sąd).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Joker1234
Posty: 15
Rejestracja: 24 sie 2018, 11:08

Re: weksel zle daty

Post autor: Joker1234 » 27 sie 2018, 09:25

oryginal weksli jest w aktach zapieczetowany a w drugiej kopercie napisane ze skasowany wiec nie mam jak go obejrzec tylko ksero. A co jesli chodzi w jednej teczce z weksla jest nakaz zaplaty w postepowaniu nakazowym a w drugim zakaz zaplaty w postepowaniu upominawczym? jesli chodzi o ten pierwszy to sprawa w sadzie ma sie odbyc za jakis czas tak jak w email..? do jednego i drugiego poszlo odrzucenie na pismie nakzau zaplaty w calosci..
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel zle daty

Post autor: Lech » 27 sie 2018, 09:30

Joker1234 pisze:
27 sie 2018, 09:25
oryginal weksli jest w aktach zapieczetowany a w drugiej kopercie napisane ze skasowany wiec nie mam jak go obejrzec tylko ksero.
Poprosiłbym sąd o umożliwienie obejrzenia oryginału, chociaż na rozprawie.
A co jesli chodzi w jednej teczce z weksla jest nakaz zaplaty w postepowaniu nakazowym a w drugim zakaz zaplaty w postepowaniu upominawczym?
To znaczy, że w drugiej sprawie sąd nie wydał nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym.
jesli chodzi o ten pierwszy to sprawa w sadzie ma sie odbyc za jakis czas tak jak w email..? do jednego i drugiego poszlo odrzucenie na pismie nakzau zaplaty w calosci..
Jeśli sprzeciw lub zarzuty wniesiono skutecznie, to będzie wyznaczona rozprawa.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Joker1234
Posty: 15
Rejestracja: 24 sie 2018, 11:08

Re: weksel zle daty

Post autor: Joker1234 » 27 sie 2018, 09:53

czy jak wnioslem wczesniej do jednej i drugiej sprawy zarzuty do nakazu zaplaty w calosci i kazali teraz uzupelnic brakujace dane o stanie majatkowym czy moge teraz dodatkowo wniesc zarzuty biorac pod uwage ze dopiero teraz dokladnie zapoznalam sie z aktami bo byly na drugim koncu Polski ?( we wczesniejszych zarzutach ktorych napisane bylo ze:pierwszy raz slysze o takim powodzie i nakazach zaplaty i napisane bylo ze podejrzewam ze dokumenty mogly zostac sfalszowane lub tez podpis mogl zostac podrobiony) i czy to nachodzenie kropek podpisu dotyczy wg Pana jednego weksla czy moge napsac zarzuty wzgledem dwoch weksli?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel zle daty

Post autor: Lech » 27 sie 2018, 10:01

Zależy jakie zarzuty, czy mogłaś je podnieść wcześniej, czy nie, czy wpłyną na przedłużenie sprawy, czy nie, generalnie bym składał - ale to już do ogarnięcia przez osobę ci sprawę prowadzącą, bo to nie tylko o sprawę cywilną chodzi, ale i o karną, skoro w grę wchodzi spreparowanie weksla z podpisu złożonego w innym celu...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Joker1234
Posty: 15
Rejestracja: 24 sie 2018, 11:08

Re: weksel zle daty

Post autor: Joker1234 » 27 sie 2018, 10:13

i czy to nachodzenie kropek podpisu dotyczy wg Pana jednego weksla czy moge napisac zarzuty wzgledem dwoch weksli?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel zle daty

Post autor: Lech » 27 sie 2018, 10:15

Nie wiem, którego weksla dotyczy, ponieważ nie widziałem podpisu i kropek na żadnym z tych weksli. To już wskazówka do tego, kto te dokumenty będzie oglądał.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Joker1234
Posty: 15
Rejestracja: 24 sie 2018, 11:08

Re: weksel zle daty

Post autor: Joker1234 » 28 sie 2018, 07:23

dzien dobry wwysane zostaly jeszcze raz same odpisy. Czy moj podpis nanosi sie na kropki i napis, czy moze to kropki i napis nanosza sie na moj podpis. Jak Pan to widzi ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel zle daty

Post autor: Lech » 28 sie 2018, 10:38

Na podstawie skanu kopii nie mogę tego ocenić.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Joker1234
Posty: 15
Rejestracja: 24 sie 2018, 11:08

Re: weksel zle daty

Post autor: Joker1234 » 28 sie 2018, 11:57

Panie Lechu a to co zrobic?w zarzutach wpisac?czy karna?nie wiem czy to moj podpis ale wiem ze weksli nie podpisywalam .
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel zle daty

Post autor: Lech » 28 sie 2018, 12:08

Doświadczenie mi podpowiada, że często to "weksla nie podpisywałem" zmienia się potem "zapomniałem, że podpisywałem". Bardzo niewielu ludzi jest, którzy rzeczywiście czytają, co podpisują :)

Sprawa karna jest dobrym kierunkiem, jeśli weksel jest w jakiś sposób bezprawnie spreparowany z twojego podpisu, albo nawet bez twojego podpisu.

Z drugiej strony - trochę mało przedstawiasz okoliczności, które też trzeba brać pod uwagę - kiedy podpisałaś tę czystą kartkę i w jakim celu (może wierzyciel myślał, że podpisujesz ją z zamiarem wystawienia weksla), jak się ma czas podpisania tej kartki do dat na wekslu, kto jest remitentem, co cię z nim łączyło, skąd się mogła wziąć u remitenta taka suma jak wpisana na wekslu, czy jesteś mu coś winna, to wszystko trzeba przemyśleć całościowo i na podstawie prawdziwych informacji...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Joker1234
Posty: 15
Rejestracja: 24 sie 2018, 11:08

Re: weksel zle daty

Post autor: Joker1234 » 28 sie 2018, 13:39

"wnieś zarzut braku legitymacji formalnej posiadacza weksla, jako że nabył on go na drodze "indosu" na rok przed wystawieniem weksla, czyli że de facto nie był to indos weksla (bo nie można dokonać indosu weksla, który jeszcze nie istnieje)." Czy wg Pana to wystarczy by odrzucił Sąd Nakaz zaplaty???
"jak się ma czas podpisania tej kartki do dat na wekslu" co Pan mial na mysli??
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel zle daty

Post autor: Lech » 28 sie 2018, 14:46

Joker1234 pisze:
28 sie 2018, 13:39
Czy wg Pana to wystarczy by odrzucił Sąd Nakaz zaplaty???
Zależy od interpretacji i okoliczności - nie jest to jakaś typowa sytuacja.
"jak się ma czas podpisania tej kartki do dat na wekslu" co Pan mial na mysli??
Kiedy była podpisana ta kartka, dla kogo, i po co?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Joker1234
Posty: 15
Rejestracja: 24 sie 2018, 11:08

Re: weksel zle daty

Post autor: Joker1234 » 28 sie 2018, 17:26

Czy przy takiejTresci UZASADNIENIA pozwu jaki napisali, ma znaczenie ten zarzut o którym pan wspomniał o legitymacji formalnej?? mam nadzieje ze nie... : " Pozwana wystawila weksel IN Blanco na zlecenie ówczesnego wierzycielaXXX Strony ustalily ze w przypadku nie wykonania zobowiazania pomiędzy stronami, będzie mógł wypełnic weksel na kwote ..... Następnie weksel zostal Indosowany na rzecz obecnego Indosariusz wierzycielaYYY z klauzulą bez obliga. Zuwagi nie wypełnienie zobowiazania pozwanej weksel został WYPelniony Dnia 24 01 2015 na kwote..... (taka sama) z dniem platnosci 31 03 2015 "
(Z uwagi na wypelnienie zobowiazania pozwanej WZGLEDEM POWODA weksel zostal wypelniony dnia 2. 01.2015) nie wpisalam wzgledem Powoda
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel zle daty

Post autor: Lech » 28 sie 2018, 17:42

Można taki zarzut podnieść, już od razu widać, że stan opisany w uzasadnieniu nie ma odzwierciedlenia w przedstawionych do pozwu dowodach, bo wynika z opisu, że najpierw weksel był wystawiony, a potem indosowany, a z dat na wekslu wynika, że było inaczej (data wystawienia weksla - rok 2015 - to nie jest data uzupełnienia weksla in blanco, tylko data jego podpisania, a przynajmniej powinna być). Można więc zarzucić, że opis przedstawiony w uzasadnieniu nie tylko jest bez dowodów, ale nawet wbrew nim (wbrew treści weksla). Powód powinien przedstawić dowód na to, że wpisana na wekslu data wystawienia (rok 2015) jest nieprawdziwa, czego zapewne nie uczynił, ale być może będzie miał okazję uzupełnić ten brak w przyszłości, z opisu wynika bowiem, że jednak weksel dla remitenta wystawiałaś, więc może się pojawić jakaś deklaracja wekslowa itp. pozwalająca określić prawdziwą datę wystawienia weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Joker1234
Posty: 15
Rejestracja: 24 sie 2018, 11:08

Re: weksel zle daty

Post autor: Joker1234 » 28 sie 2018, 18:02

Z uwagi NA NIE wypełnienie zobowiazania pozwanej WZGLĘDEM POWODA weksel został WYPelniony Dnia 24 01 2015 na kwote..... (taka sama) z dniem platnosci 31 03 2015
Bardzo przepraszam z pośpiechu źle wpisane zostało.
Dodam tylko ze zadnej deklaracji miec nie moze.
w 2012 podpisalam kartke jedna i nie kojarze zeby tam nawet byl nadruk o wekslu a tu wychodza 2 weksle niby z moimi podpisami. Oddalam mu czesc pieniedzy ale nie wzielam pokwitowania a zostalo 13 ale bez tylu zer!bylam w koszmarnej sytuacji finansowej. A teraz dramatjeden moze miec moj podpis ale nie dwa nie mialby zeby tyle pieniedzy pozyczyc a tym bardziej ja z czego oddac.
Joker1234
Posty: 15
Rejestracja: 24 sie 2018, 11:08

Re: weksel zle daty

Post autor: Joker1234 » 28 sie 2018, 19:21

do tego pierwszego uzasdnienia (pierwszego weksla) dopisany jest Dowód: WEKSEL IN BLANCO oryginał na okolicznosc powstania zobowiązania w. ...na OKOLICZNOŚĆ LEGITYMACJI CZYNNEGO POWODA. A w tym drugim - dowodzie mimo ze to są dwa in blanco !! i (dla tego samego indosariusza) jestDOWÓD : Weksel WŁASNY z dnia .... oryginał, na okolicznosc zobowiazania wekslowego ......oraz OKOLICZNOŚCI LEGITYMACJI CZYNNEJ powodki i lagitymacji biernej pozwanej i UZASADNIENIE (do drugiego weksla) : Pozwana w dniu 1.09 2014 Wystawiła weksel WŁASNY na kwotę ..... platny 2.11 2014 we.....NA ZLECENIE REMINENTAXXX. Pozwana nie wykupiła weksla w terminie jego płatności. W dniu 12 .11.2014 REMITENT XXX indosował weksel na rzecz indosariusza YYYY." czy dobrze rozumiem ze "wystawiła pozwana na kwotę...na zlecenie.." mozna inerpretować, ze sama go wypisałam(wypelniłam własnym pismem) na zlecenie? a nie (tylko) podpisałam? ??
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel zle daty

Post autor: Lech » 29 sie 2018, 07:48

Joker1234 pisze:
28 sie 2018, 18:02
Dodam tylko ze zadnej deklaracji miec nie moze.
Żadnej umowy nie spisywaliście na okoliczność tej pożyczki?
Brak deklaracji to zła wiadomość dla ciebie - bo to ty mogłabyś się ewentualnie bronić jej zapisami.
czy dobrze rozumiem ze "wystawiła pozwana na kwotę...na zlecenie.." mozna inerpretować, ze sama go wypisałam(wypelniłam własnym pismem) na zlecenie?
To oznacza, że posiadacz weksla ma taki weksel, a z treści wynika, że go wystawiłaś, bez znaczenia jest kto weksel wypisywał, nie musiałaś tego robić osobiście. Posiadacz nie był przy wystawianiu weksla, więc siłą rzeczy nie może wiedzieć, czy podpisałaś się pod taką treścią, czy wpisanie treści pozostawiłaś w gestii remitenta. Nie ma w tym uzasadnieniu punktu zaczepienia na twoją korzyść.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Joker1234
Posty: 15
Rejestracja: 24 sie 2018, 11:08

Re: weksel zle daty

Post autor: Joker1234 » 29 sie 2018, 11:14

Panie Lechu wyslna wiadomosc prywatna na email poszla.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości