Alternatywne roszczenie w pozwie z weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
pawel111
Posty: 4
Rejestracja: 10 sie 2018, 08:28

Alternatywne roszczenie w pozwie z weksla

Post autor: pawel111 » 22 sie 2018, 16:56

Dzień dobry,
chciałem zapytać czy istnieje możliwość alternatywnego wniesienia pozwu z weksla na wypadek gdyby nie udało się uzyskać nakazu na podstawie tego weksla. Czy można żądać alternatywnie żeby sąd zasądził tą samą kwotę ale w oparciu o wiążącą strony umowę i niezapłacone faktury , które zabezpieczał właśnie weksel? Chodzi o to by nie tracić opłat sądowych i nie narażać się na koszty zastępstawa po przegraniu sprawy z weksla.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Alternatywne roszczenie w pozwie z weksla

Post autor: Lech » 22 sie 2018, 20:02

Tak, jest to możliwe. Dołącza się do pozwu dowody ze stosunku podstawowego i opisuje, że weksel był zabezpieczeniem tego stosunku.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pawel111
Posty: 4
Rejestracja: 10 sie 2018, 08:28

Re: Alternatywne roszczenie w pozwie z weksla

Post autor: pawel111 » 23 sie 2018, 10:25

dziękuję za szybką odpowiedź,

mam rozumieć , że w pozwie zawieram regułkę , iż "alternatywnie z ostrożności procesowej wnoszę o zasądzenie dochodzonej kwoty wynikającej np. z umowy najmu i wnoszę o dopuszczenie dowodu z tych umów i nieopłaconych faktur"

Pytam ponieważ w tym zakresie spotkałem się już z różnymi stanowiskami i zostałem nawet "zbesztany", że nie ma w tym wypadku możliwości dochodzenia roszczenia alternatywnego czy też ewentualnego ponieważ nie ma tutaj upoważnienia przemiennego (facultas alternativa).

Czy ktoś z Państwa stosował już coś takiego?
KamilCK
Posty: 37
Rejestracja: 09 mar 2016, 10:56

Re: Alternatywne roszczenie w pozwie z weksla

Post autor: KamilCK » 23 sie 2018, 10:47

Ci co besztali mieli oczywiście rację, tutaj roszczenie alternatywne jest bezzasadne, ponieważ roszczenie z weksla i roszczenie ze stosunku podstawowego to nie są zobowiązania o charakterze przemiennym.

Jak rozumiem to co byś chciał zgłosić to roszczenie ewentualne, tj. roszczenie ze stosunku podstawowego na wypadek nieuwzględnienia roszczenia z weksla. Osobiście takie roszczenia ewentualne zgłaszam jak najbardziej.
pawel111
Posty: 4
Rejestracja: 10 sie 2018, 08:28

Re: Alternatywne roszczenie w pozwie z weksla

Post autor: pawel111 » 23 sie 2018, 11:10

Pewno zaatakuje jako roszczenie ewentualne z umowy najmu tylko mam problem bo na wekslu mam podpisanego prokurenta spółki jawnej i jej jednego wspólnika a dochodząc roszczenia z umowy najmu i niezapłaconych faktur mogę pozwać jedynie spółkę i jej wspólników czyli jedną osobę, która również występuje na wekslu ale drugi wspólnik już weksla nie podpisał. I tym sposobem mam armagedon.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Alternatywne roszczenie w pozwie z weksla

Post autor: Lech » 23 sie 2018, 13:42

Art. 22 w związku z art. 31 KSH - drugi wspólnik też odpowiada, nawet jeśli się nie podpisał na wekslu. Tylko klauzulę na niego uzyska się raczej po nieskutecznej egzekucji wobec spółki. Ogólnie temat dość zawiły, wykraczający poza samą tematykę wekslową :)

Jeśli tę umowę najmu tylko podpisali wspólnicy, to pozwać możesz wszystkich (spółkę i wspólników), ale klauzuli nie dostaniesz na nich - dopiero po bezskutecznej egzekucji wobec spółki.

Za to weksel daje ci to, że tytuł wykonawczy na tego, co podpisał (jeśli to podpis jako poręczenie, a nie reprezentant spółki) dostaniesz od razu razem z tytułem na spółkę - więc w tym przypadku weksel daje ci więcej niż sama umowa.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pawel111
Posty: 4
Rejestracja: 10 sie 2018, 08:28

Re: Alternatywne roszczenie w pozwie z weksla

Post autor: pawel111 » 28 sie 2018, 15:09

dziękuję bardzo za pomoc,

puszczam pozew z weksla w post. nakazowym i wnoszę o ewentualne zasądzenie kwoty z faktur i umowy najmu. Zobaczymy co będzie bo co Sąd to inne praktyki.

Pozdrawiam serdecznie
Paweł
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Alternatywne roszczenie w pozwie z weksla

Post autor: Lech » 28 sie 2018, 17:39

Kogo w końcu zdecydowałeś się pozwać (spółkę i jednego wspólnika-poręczyciela?)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 81 gości