Data wystawienia weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Rafal2205
Posty: 2
Rejestracja: 12 sie 2018, 06:58

Data wystawienia weksla

Post autor: Rafal2205 » 12 sie 2018, 07:10

Remitent (Fundacja powołana przez organ administracji publicznej) żąda od osoby prawnej weksla in blanco, jako zabezpieczenie wykonania umowy. Nie chce się zgodzić, aby na wekslu została, w momencie jego złożenia, wpisana data wystawienia weksla - 'szablony nie podlegają negocjacjom'. Żadne tłumaczenia o zasadności takiego rozwiązania nie działają. Zarząd wystawcy zastanawia się czy w sytuacji, gdyby teoretycznie ktoś w przyszłości wpisał nieprawdziwą datę wystawienia, podczas której podpisujący nie będą uprawnieni do reprezentacji wystawcy - zostaną pociągnięci do odpowiedzialności wekslowej jako osoby fizyczne. Przedstawiciele remitenta twierdzą, że te obawy są bezpodstawne. Weksel będzie podpisywany u notariusza, poświadczającego podpisy, w klauzuli znajdzie się więc zapewne data. Do weksla zostanie dołączona (jednostronnie podpisana) deklaracja wekslowa, precyzująca, jaką umowę weksel zabezpiecza. Remitent deklaruje, że jego pracownik może, w momencie odbioru weksla, pokwitować na kopii odbiór dokumentów. Czy w takiej sytuacji, Pana zdaniem, obawy zarządu, o ryzyku osobistej odpowiedzialności są zasadne? Czy też, jak twierdzi remitent, raczej zbyt daleko idące - ponieważ udowodnienie, że ew. 'zła' data wystawienia jest fałszywa, nie powinno stanowić problemu i wtedy odpowiadać będzie osoba prawna? Dziękuję.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5552
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Data wystawienia weksla

Post autor: Lech » 12 sie 2018, 12:31

Jeśli weksel podpisały osoby nie mające w dacie podpisania umocowania do reprezentowania wystawcy, wówczas z weksla odpowiadają osoby podpisane osobiście.

Chwilę umocowania określa się według rzeczywistej daty podpisania i wręczenia weksla. Aby było wiadomo kiedy to jest, po to stosuje się w wekslu podawanie daty wystawienia.

Jeśli dojdzie do sytuacji, kiedy podana w wekslu data wystawienia będzie fałszywa, to na osobach chcących się na to powołać (czyli na reprezentantach wystawcy) będzie spoczywał ciężar przeprowadzenia tego dowodu. Jako że weksel będzie z podpisem poświadczonym notarialnie, ryzyko, że takiego dowodu nie uda się skutecznie przeprowadzić, nie jest duże.

Z drugiej strony, skoro Remitent stoi na stanowisku, że "treść weksla nie podlega negocjacji", zwłaszcza w takim zakresie, to oznacza to, że pracujący tam prawnicy to durnie, albo że nie ma tam w ogóle prawników lub osób ogarniających weksle. W takim przypadku ewentualną decyzję odnośnie przekazania im bardzo silnego zobowiązania w postaci weksla in blanco podejmowałbym szczególnie ostrożnie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
Rafal2205
Posty: 2
Rejestracja: 12 sie 2018, 06:58

Re: Data wystawienia weksla

Post autor: Rafal2205 » 12 sie 2018, 13:28

Dziękuję za bardzo szybką i konkretną odpowiedź. Też wydaje mi się, że sytuacja świadczy o nieznajomości tematu u remitenta. Jako słabsza strona całej 'transakcji' niestety nie mamy na to wpływu - możemy co najwyżej zrezygnować z umowy. Wiem też, że ten problem w 'branży' niestety jest dość powszechny - weksle podpisuje/przyjmuje dużo osób, mało kto wie o co w tym chodzi. W każdym razie rozumiem z tego, że w razie czego sąd będzie próbował ustalić rzeczywistą datę podpisania/wręczenia, a nie będzie się bezspornie liczyć data wpisana, nawet jeżeli ileś przesłanek wykazywałoby, że jest ona fałszywa. W związku z tym, jeżeli ostatecznie podpiszemy umowę - warto zbierać wszelkie dowody świadczące o całej sytuacji związanej z prawdziwą datą podpisania (korespondencja w sprawie umowy i zabezpieczenia, pokwitowanie odbioru, etc.).
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5552
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Data wystawienia weksla

Post autor: Lech » 14 sie 2018, 06:38

"W razie czego" sąd będzie się opierał na tym, jaki dostanie pozew i jakie będą zarzuty. Tutaj wariantów spraw są przynajmniej cztery (dobra data i dobry pozwany, dobra data i zły pozwany, zła data i dobry pozwany, zła data i zły pozwany), więc trudno hurtem omawiać wszystko naraz.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości