Wizowanie weksla (od kiedy odsetki w wekslu za okazaniem)

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Wizowanie weksla (od kiedy odsetki w wekslu za okazaniem)

Post autor: lheureux » 23 sie 2011, 21:13

Witam. Jestem remitentem weksla własnego płatnego za okazaniem. Weksel został napisany własnoręcznie przez wystawcę. W tydzień po wystawieniu został przedstawiony do zapłaty. Wystawca go jednak nie wykupił, umieszczając na dokumencie wizę ( widziałem dnia 23 lipca 2011r.). W pozwie o wydanie nakazu zapłaty zaznaczyłem odsetki ustawowe od daty wystawienia weksla do dnia zapłaty. Sąd wezwał mnie do uzupełnienia braków formalnych pozwu poprzez podanie dlaczego żądam od pozwanej odsetek od daty wystawienia skoro weksel był płatny za okazaniem a pozwana widziała weksel tydzień potem. Mam zatem pytanie. W jaki sposób naliczać odsetki od weksla płatnego za okazaniem wizowanego w dniu przedstawienia do zapłaty. Wiem, że doktryna przewiduje wizę dla weksli płatnych w pewien czas po okazaniu, nigdzie jednak nie spotkałem się z komentarzem co do skutków prawnych wizowania weksla płatnego a vista. Dodam, że pierwszy raz spotkałem się z wezwaniem do uzupełnienia braków formalnych do takiego weksla. Wszystkie jak dotąd przechodziły dosłownie w kilka dni. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wizowanie weksla

Post autor: Lech » 23 sie 2011, 21:28

Odsetki od weksla płatnego za okazaniem należą się dopiero, jak dłużnik będzie w zwłoce, czyli po przedstawieniu weksla i braku zapłaty. Żądanie zatem odsetek od dnia wystawienia jest nieprawidłowe.

Wyjątkiem jest weksel płatny za okazaniem (w pewien czas po okazaniu), w którym określono stopę procentową w samej treści zobowiązania, ale domniemuję, że skoro sąd się dopytuje, to weksel takiej klauzuli nie posiada.
Dodam, że pierwszy raz spotkałem się z wezwaniem do uzupełnienia braków formalnych do takiego weksla. Wszystkie jak dotąd przechodziły dosłownie w kilka dni
Jeśli też nie posiadały klauzuli odsetkowej, wydawanie n.z. z odsetkami od dnia wystawienia było błędem sędziego, naprawialnym po zarzutach pozwanego :)

Możesz podać treść weksla?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: Wizowanie weksla

Post autor: lheureux » 23 sie 2011, 21:46

Warszawa, dnia 15 lipca 2011 r. Na 15000 zł za okazaniem zapłacę bez kosztów za ten sola weksel na zlecenie Marcina Kowalskiego sumę piętnaścietysięcy złotych.
Płatny w
Warszawa
ul....... Janusz Jannkowski
zam. warszawa................
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wizowanie weksla

Post autor: Lech » 23 sie 2011, 21:47

Zatem sprawa prosta - odsetki dopiero od przedstawienia. Podkulić ogon i zmienić powództwo :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: Wizowanie weksla

Post autor: lheureux » 23 sie 2011, 22:22

Ok. Rozumiem. Faktycznie tamte weksle posiadały klauzulę odsetkową:). Jak zatem ma wyglądać taka zmiana pozwu. W biurze podawczym twierdzą, że nie muszę takich pism wnosić na urzędowym formularzu. Czy wystarczy, że napiszę. Proszę o naliczanie odsetek ustawowych od dnia następującego po dniu w którym weksel został przedstawiony do zapłaty? Czy to wystarczy?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wizowanie weksla

Post autor: Lech » 23 sie 2011, 22:29

Powinno takie pismo wystarczyć.
EDIT: Najlepiej podaj też konkretną datę "od".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 135 gości