Weksel - sprawa oszustwa - w toku

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
DenyP
Posty: 2
Rejestracja: 17 lip 2018, 16:28

Weksel - sprawa oszustwa - w toku

Post autor: DenyP » 17 lip 2018, 16:44

Szanowni Państwo!
Piszę tego posta z prośbą o poradę, gdyż wpadłem w bardzo nieprzyjemną, ale mam nadzieję nie beznadziejną sytuację, która kończy się nakazem zapłaty weksla, a mój wspólnik okazał się członkiem zorganizowanej grupy przestępczej.
Ale od początku. W roku 2014 chciałem sprzedać spółkę z o.o. Kupiec się znalazł. Jako jeden warunek postawił, że chce nabyć auto na firmę. Pojechaliśmy do znanego dealera w mieście (jak później się okazało, mają wiele niejasnych interesów), gdzie pracownica oraz wspólnik przekonywali, że lepiej będzie wziąć auto na stary zarząd, gdyż w leasingu jest to bardziej wiarygodne. Jeżeli mówiła to osoba zatrudniona u dealera, nie obawiałem się jakiegoś podstępu. W umowie był weksel, który jako prezes spółki podpisałem, ale zostawiłem na deklaracji wolne pole, gdzie deklarować miałem poręczenie swoim prywatnym majątkiem. Każdy chyba zdrowy człowiek nie podpisałby takiego weksla, ja też sądziłem, że nic mi prywatnie nie grozi. Po kilku miesiącach przepychanek z wiecznie nieobecnym wspólnikiem, wreszcie przestałem być prezesem, a niedługo później zrezygnowałem też ze spółki. Mój wspólnik oświadczył, że też rezygnuje i przyprowadził kupca na całość akcji. Wtedy już wiedziałem, że raty za samochód nie są płacone, a wymijające odpowiedzi wspólnika, że auto jeździ za granicą traktowałem „na lekko”, bo przecież nie jestem już prezesem, no i jest kupiec, który kupuje spółkę wraz z autem. Kazałem to też zastrzec i wyraźnie opisać w umowie notarialnej. Minęło pół roku, jak zapukała do mnie policja. Zostałem oskarżony o przywłaszczenie auta przez windykatora, który znalazł ostatni wpis KRS, w którym jestem prezesem, bo nowy właściciel nie wniósł zmian do KRS. I dalej potoczyło się lawinowo. W tej chwili toczy się już 5 rozprawa karna, a jednocześnie inny sąd wydał nakaz zapłaty weksla, który leasingodawca wystawił na firmę, oraz na mnie jako poręczyciela. Udało mi się wnieść zażalenie i chwilowo sprawa się toczy, sąd ma rozpatrzyć czy jest ono zasadne. Miałem możliwość przeczytania akt, w których okazało się, że mój podpis na deklaracji, który zgodnie z umową jest integralną częścią weksla został sfałszowany w rubryce o mojej odpowiedzialności jako gwaranta weksla. Jest przez kogoś wpisana data miejsce i mój podrobiony podpis. Sprawa karna niebawem powinna się skończyć. Jest duże prawdopodobieństwo, że zostanę uniewinniony z przywłaszczenia samochodu, który wg. aktu notarialnego kupił nowy właściciel, więc ze spółki ono nie wyszło. Jednocześnie człowiek ten siedzi obecnie w więzieniu za podobne rzeczy, a z tej transakcji zasłania się niepamięcią, chorobą alkoholową i niepoczytalnością.
Główny winowajca- mój wspólnik, jak się okazało ma kilkanaście spraw o wyłudzenia samochodów, przebijania numerów, przemyt aut za granicę i kradzieże. Byłem w tej sprawie nawet w CBŚ, sprawa łączy dealera, mojego wspólnika, kupującego spółkę i kilka jeszcze innych osób. Moja dokumentacja w sprawie karnej jest bardzo mocna.
I wszystko byłoby ok. gdyby nie ten weksel.
Szanowni Państwo! Czy jest jakakolwiek szansa wyjść z takiej sprawy obronną ręką? Załączę kopię deklaracji do posta. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.
Załączniki
deklaracja wekslowa 001.jpg
deklaracja wekslowa 001.jpg (340.65 KiB) Przejrzano 6233 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel - sprawa oszustwa - w toku

Post autor: Lech » 18 lip 2018, 13:31

Czy na wekslu złożyłeś swój drugi podpis jako poręczyciel, czy tam też ktoś podrobił twój podpis?
Pokaż skan weksla.

Jeśli doszło do podrobienia twojego podpisu na wekslu, jako poręczyciela prywatnego, to należy złożyć takie zarzuty i dodatkowo żądać na drodze karnej ścigania sprawców.

Deklaracja nie jest integralną częścią weksla, podpis na deklaracji nie rodzi zobowiązania wekslowego.
Natomiast taki podpis na deklaracji może być poręczeniem cywilnym (ale nie wekslowym) za wystawiony weksel.

Aby pomóc, należałoby dokładnie ustalić:

- czy fałszerstwa twojego podpisu doprowadziły do tego, że jesteś poręczycielem cywilnym, czy wekslowym?
- czy skierowana wobec ciebie sprawa cywilna była prowadzona wobec ciebie jako poręczycielowi wekslowemu, czy cywilnemu?

Widzę, że sprawa o wyłudzenie ma się ku szczęśliwemu końcowi, więc pozostaje tylko w procesie cywilnym wytaczanym wobec ciebie wykazać, że jedyne prawdziwe podpisy na wekslu i deklaracji pochodzące z twojej ręki dotyczą zobowiązania "za spółkę", a podpisy świadczące o twoim osobistym poręczeniu - są sfałszowane. Po udowodnieniu tego, wysuwane wobec ciebie roszczenia będą oddalone.

Gdzieś tam jeszcze wisi nad tobą art. 299 kodeksu spółek handlowych, ale to już inny temat.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DenyP
Posty: 2
Rejestracja: 17 lip 2018, 16:28

Re: Weksel - sprawa oszustwa - w toku

Post autor: DenyP » 19 lip 2018, 18:43

Weksel niestety jest w aktach sprawy karnej, a kopia chyba u prawniczki. Spróbuję zdobyć.
W umowie wekslowej był o ile pamiętam zapis, że deklaracja stanowi z wekslem całość, dlatego o tym napisałem. Na wekslu jest na pewno mój oryginalny podpis, gdyż właśnie wprowadzony w błąd sądziłem, że podpisuję go jedynie jako prezes firmy. Nigdy mi przez myśl by nie przeszło odpowiadać majątkiem za coś, co jest dla mnie nie spłacalne. Ale głowy nie dam, czy są dwa czy jeden, staram się o kopię. Dodam tylko, że leasing nawet nie sprawdził przez dealera czy mam zdolność do tego leasingu (a nie miałem). Wszystko rozegrało się jakimś "układem". A sam pojazd najpierw przeszedł przez 6 firm w ciągu miesiąca, zanim został wyleasingowany mojej (o czym też dowiedziałem się później z akt) Była sztucznie zawyżana jego wartość.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel - sprawa oszustwa - w toku

Post autor: Lech » 20 lip 2018, 06:51

DenyP pisze:
19 lip 2018, 18:43
Na wekslu jest na pewno mój oryginalny podpis, gdyż właśnie wprowadzony w błąd sądziłem, że podpisuję go jedynie jako prezes firmy. Nigdy mi przez myśl by nie przeszło odpowiadać majątkiem za coś, co jest dla mnie nie spłacalne.
Ale jest to jeden podpis, czy dwa?
Jeśli jeden, pod pieczątką firmy, to z weksla odpowiada tylko firma (tzn. spółka). Jeśli oprócz tego złożyłeś drugi podpis na wekslu już bez pieczątki, to odpowiadasz również osobiście.
Ale głowy nie dam, czy są dwa czy jeden, staram się o kopię. Dodam tylko, że leasing nawet nie sprawdził przez dealera czy mam zdolność do tego leasingu (a nie miałem). Wszystko rozegrało się jakimś "układem". A sam pojazd najpierw przeszedł przez 6 firm w ciągu miesiąca, zanim został wyleasingowany mojej (o czym też dowiedziałem się później z akt) Była sztucznie zawyżana jego wartość.
To już tak jakby pozawekslowe sprawy :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 89 gości