Weksle w handlu międzynarodowym

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Grzegorz8
Posty: 1
Rejestracja: 27 maja 2018, 03:26

Weksle w handlu międzynarodowym

Post autor: Grzegorz8 » 27 maja 2018, 03:32

Dzień dobry,

zastanawia mnie, jak weksle spełniają swoją funkcję gwarancyjną w handlu międzynarodowym. Skoro weksel (w przeciwieństwie do akredytywy) jest bezwarunkowy, czyli zapłata bedzie dokonana niezależnie od przebiegu transakcji, to dlaczego eksporter godzi się go podpisać? A co jeśli np. jakość wysłanych towaró okaże się niezgodna z umową?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksle w handlu międzynarodowym

Post autor: Lech » 27 maja 2018, 05:43

To, czy problem występuje w handlu międzynarodowym, to nieistotna dana, bo takie samo pytanie byłoby aktualne w handlu krajowym - coś kupiłem, zapłaciłem wekslem, co z reklamacją?

Co do zasady po prostu postępujemy tak, jakbyśmy zapłacili gotówką, czyli wszczynamy jakąś procedurę reklamacyjną w związku z kupnem, i na jej podstawie dochodzimy roszczenia. Jeśli później z weksla należności dochodzi remitent, to możemy wobec niego takie potrącenie podnieść (jeśli do tego czasu sprzedający nie zapłaci nam długu wynikającego z uznanej reklamacji), jeśli kolejny posiadacz weksla, to po prostu płacimy za niego, bo pieniądze od sprzedawcy dochodzimy w innym trybie (teoretycznie z obowiązkiem zapłaty weksla w określonej sumie pogodziliśmy się już w momencie jego wystawiania).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości