zabezpieczenie wekslem

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
losowanazwa357
Posty: 1
Rejestracja: 18 kwie 2018, 18:46

zabezpieczenie wekslem

Post autor: losowanazwa357 » 18 kwie 2018, 19:46

Dobry wieczór, jestem całkiem nowy w kwestiach weksli i potrzebuję weryfikacji mojego toku myślowego.
Załóżmy hipotetycznie, że osoba fizyczna zawarła umowę ustną z serdecznym kolegą(współwłaścicielem firmy) w myśl której, zobowiązuję się do wykonania określonych działań na rzecz firmy w zamian za które otrzyma określony procent z przychodu wynikający z wspomnianych działań.
Wszystko brzmi do tej pory doskonale, jednak jako hipotetyczny przezorny człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że umowy ustne nie są lekko mówiąc idealne i szuka opcji zabezpieczenia się, uzyskania gwarancji zapłaty za wykonane działania. W ten sposób dotarł do strony remitent.pl. I teraz staje przed pytaniami na które posiada częściowo odpowiedzi jednak woli upewnić się co do ich poprawności ponieważ sam mógł wyciągnąć błędne wnioski.
1. Czy w tej sytuacji weksel jest optymalną formą gwarancji?
2. Jeśli tak(a wydaje się, że tak) to czy najlepszy będzie weksel in blanco?
3. Jeśli tak to czy w umowie wekslowej można wpisać dowolne warunki? Ponieważ:
4. Hipotetyczny przezorny człowiek staje przed sytuacją kiedy procent z przychodu powinien otrzymywać po każdym zamówieniu dóbr poprzez klienta firmy dla której wykonał(i dalej wykonuje) działania oraz zamówienie dóbr wynika z pracy, która została przez osobę fizyczną wykonana. Pytanie brzmi czy da się zapisać to w umowie wekslowej na zasadzie związku przyczynowego, jeśli a) umowa ustna została złamana(procent od przychodu nie został przekazany w ciągu powiedzmy 7 dni roboczych), to b) hipotetyczny przezorny człowiek wypełnia puste miejsca, po czym c) zgodnie z wekslem oczekuje na zapłatę wpisanej kwoty w danym terminie i miejscu.

Mam nadzieję, że niczego zbyt mocno nie zagmatwałem :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zabezpieczenie wekslem

Post autor: Lech » 19 kwie 2018, 09:05

Weksel może być zabezpieczeniem takich roszczeń, kwestią drugorzędną jest, czy to będzie weksel in blanco, czy uzupełniony o jakąś prognozowaną sumę. Czy będzie to sposób optymalny - to już zależy od okoliczności. Być może z uwagi na wielkość długu, lepiej byłoby taką wierzytelność (choćby wekslową) zabezpieczyć na przykład hipotecznie, czy aby do poręczenia przystąpiły jakieś osoby lub podmioty trzecie - to już do rozważenia przy analizie konkretnego przypadku.

Sytuacja z punktu 4. jest możliwa, ale trzeba także pamiętać, aby oprócz samego weksla i umowy wekslowej, spisać jednoznaczną umowę (którą weksel będzie zabezpieczał), aby jasno z niej wynikało kto komu jest winien, ile, kiedy, w jaki sposób będzie naliczana prowizja - itp.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości