Spłata pożyczki w ratach - jeden weksel czy kilka?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
wiking
Posty: 8
Rejestracja: 10 kwie 2018, 07:13

Spłata pożyczki w ratach - jeden weksel czy kilka?

Post autor: wiking » 10 kwie 2018, 09:37

Dzień dobry wszystkim.
Mam następujący problem, bardzo proszę o poradę.
Około 2 lata temu pożyczyłem najbliższemu przyjacielowi praktycznie wszystkie oszczędności życia - ok. 100 tys. zł.
Niestety jak się sami domyślacie nie oddał w terminie. Jednak cały czas mamy kontakt, poprosił o dodatkowy czas, zgodził się bez problemu podpisać mi weksle, jeśli umowa pożyczki, w której jestem posiadaniu to by było dla mnie za mało.
Wstępnie mówiliśmy się na raty, na ok. 30 miesięcy.
Chcę to zrobić z głową - zależy mi na zabezpieczeniu moich interesów jednak też nie chcę by weksle mu zaszkodziły i wpadły w niepowołane ręce– dlatego chcę je zrobić bez indosu i zastanawiam się czy zastosować weksle in blanco czy już z wpisaną kwotą (nie chcę go wystraszyć, poza tym nie chcę żadnych odsetek, chcę tylko odzyskać swój wkład)
Zastanawiam się czy jak zrobię 15, 2-miesięcznych weksli na powiedzmy X kwotę każdy to czy wpisywać na każdym jedną datę – podpisania i różne daty zwrotu czy różne daty - podpisania i zwrotu?
Przykładowo:
Weksel nr 1 – data podpisania: x maj 2018, płatność: x lipiec 2018
Weksel nr 2 – data podpisania: x maj 2018, płatność: x wrzesień 2018
Weksel nr 3 – data podpisania: x maj 2018, płatność: x listopad 2018
Itd..
Czy lepiej:
Weksel nr 1 – data podpisania: x maj 2018, płatność: x lipiec 2018
Weksel nr 2 – data podpisania: x lipiec 2018, płatność: x wrzesień 2018
Weksel nr 3 – data podpisania: x wrzesień 2018, płatność: x listopad 2018
Zastanawiam się też jakby wyglądała hipotetyczna sytuacja w której ów człowiek mimo wszystko nie będzie chciał mnie spłacać, czy z każdym wekslem będę co 2 miesiące udawał się do adwokata/sądu? Czy może z wszystkimi jak już minie termin wszystkich (prawie 2.5 roku?) A może lepiej byłoby zastosować weksel in blanco na całość i w dołączonej do niego deklaracji wekslowej jakoś umieśić punkt o ratach? Bardzo proszę o pomoc i radę jak to zgrabnie zrobić. Dziękuję
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Spłata pożyczki w ratach - jeden weksel czy kilka?

Post autor: Lech » 10 kwie 2018, 12:23

W tych dwóch twoich przykładach poprawnym jest przykład pierwszy - tzn. weksle mają tę samą datę wystawienia i różne daty płatności - i to jest prawda, bo w drugim przykładzie proponujesz przyszłe daty wystawienia - a przecież to nieprawda (wszystkie weksle są wystawiane w maju 2018).

Rzeczywiście jeśli określisz terminy płatności na kolejne miesiące/lata, to z każdym wekslem będziesz musiał czekać do jego terminu płatności, zanim go pozwiesz (nie musisz pozywać zaraz po upłynięciu terminu płatności, ale nie możesz tego zrobić przed terminem płatności).

Alternatywnie możesz zrobić tak jak opisałeś - jakieś porozumienie dotyczące spłaty pożyczki, stwierdzające że w przypadku uchybienia terminu, cała suma do zapłaty staje się natychmiast wymagalna, zabezpieczone wekslem in blanco,
albo jeden duży weksel wystawiony na całą sumę, płatny za 3 miesiące, za 3 miesiące kolega spłaca tyle ile może, oddajesz weksel, a na pozostałą sumę weźmiesz kolejny weksel już na kwotę mniejszą - i tak dalej (a w przypadku braku spłaty - pozywasz z całego weksla).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
wiking
Posty: 8
Rejestracja: 10 kwie 2018, 07:13

Re: Spłata pożyczki w ratach - jeden weksel czy kilka?

Post autor: wiking » 10 kwie 2018, 15:53

Lech pisze:
10 kwie 2018, 12:23
jeden duży weksel wystawiony na całą sumę, płatny za 3 miesiące, za 3 miesiące kolega spłaca tyle ile może, oddajesz weksel, a na pozostałą sumę weźmiesz kolejny weksel już na kwotę mniejszą - i tak dalej (a w przypadku braku spłaty - pozywasz z całego weksla).
Dziękuje Panie Leszku za pomoc. Ale jeszcze proszę o doprecyzowanie. Mam zamiary wybrać sposób, który zacytowałem powyżej. I chciałbym się upewnić czy w powyższym wypadku powinienem wpisać całą kwotę, już bez deklaracji wekslowej?
Czy mógłby mi Pan dać linka do wzoru poprawnie skonstruowanego weksla, który byłby odpowiedni w moim przypadku (chodzi mi, żeby miał adnotację, że nie jest to weksel na sprzedaż (w ogóle: czy taki weksel nie na zlecenie może być później przedmiotem nakazu zapłaty sądowej, przecież komornik poniekąd nabywa taką wierzytelność, chyba, że coś źle rozumiem?) Jeszcze raz bardzo, bardzo dziękuję za pomoc.
stud-
Posty: 47
Rejestracja: 18 lis 2016, 09:51

Re: Spłata pożyczki w ratach - jeden weksel czy kilka?

Post autor: stud- » 11 kwie 2018, 15:38

Komornik nie nabywa wierzytelności tylko egzekwuje nakaz zapłaty, mówiąc po ludzku - ściąga pieniądze od dłużnika dla wierzyciela (Ciebie w tym przypadku). Komornik to tylko wykonawca.

Weksel "nie na zlecenie" oczywiście, ze może być przedmiotem roszczenia (dla nakazu). Jeśli ktoś nie wykupi/spłaci weksla, to jak inaczej chcesz wyegzekwować środki? Weksel sam w sobie nie jest tytułem wykonawczym i z wekslem nie pójdziesz do komornika - komornik rozpoczyna egzekucję tylko na podstawie tytułu wykonawczego (prawomocnego nakazu zapłaty).
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Spłata pożyczki w ratach - jeden weksel czy kilka?

Post autor: Lech » 12 kwie 2018, 12:29

@wiking - potwierdzając to, co napisał stud- dopowiem, że treść weksla możesz zredagować stosownie do swoich potrzeb wg tego poradnika (http://www.remitent.pl/jak-wystawic-naj ... weksel/829), natomiast deklaracja wekslowa nie jest potrzebna - sugeruję zawrzeć jednak porozumienie/pokwitowanie, z którego będzie wynikać, że ty ten weksel przyjmujesz jako spłatę pożyczki (a on ci ten weksel wręcza właśnie jako spłatę swojego długu).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości