Jak nazwać weksel?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Piotr Player
Posty: 3
Rejestracja: 31 mar 2018, 13:11

Jak nazwać weksel?

Post autor: Piotr Player » 31 mar 2018, 13:38

Witam wszystkich forumowiczów.
Mam mała zagwostkę:

Jestem udziałowcem MOJA Sp. z o.o.
Jako osoba fizyczna posiadam weksel in blanco podpisany przez Pana X także jako osobę fizyczną.
Pan X jest obecnie Prezesem Zarządu w XY Sp. z o.o.
XY Sp. z o.o. posiada MASZYNĘ, którą chętnie nabędzie MOJA Sp. z o.o.
Uzgodniłem z Panem X, że MOJA Sp. z o.o. nabędzie MASZYNĘ od XY Sp. z o.o. i zapłaci za nią wekslem wystawionym przez pana X.
Uzgodniliśmy, że wartość weksla i pokrywa się dokładnie z ceną brutto MASZYNY.
XY Sp. z o.o. wystawi dla MOJA Sp. z o.o. FV na MASZYNĘ.
Wniosę Aportem weksel Pana X do MOJA Sp. z o.o., która taki Aport przyjmie (umowa o wniesieniu aportu).
Następnie MOJA Sp. z o.o. przekaże do XY Sp. z o.o. weksel jako zapłatę za FV za MASZYNĘ.

Transakcja nie jest szczególnie skomplikowana, ale nie potrafię nazwać weksla, który przemieszcza się pomiędzy osobami i spółkami. Cały czas jest to oczywiście ten sam weksel in blanco podpisany przez Pana X.
Czy wniesienie weksla jako Aport to INDOS?
Czy podczas przemieszczania weksla zmienia się osoba INDOSARIUSZA?
Czy w opisie transakcji dla celów księgowych należy używać jeszcze innych pojęć określających weksel i jego przemieszczanie?
Pozdrawiam.
Paweł Player
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jak nazwać weksel?

Post autor: Lech » 31 mar 2018, 14:38

Jaki dług ma pan X wobec ciebie?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Piotr Player
Posty: 3
Rejestracja: 31 mar 2018, 13:11

Re: Jak nazwać weksel?

Post autor: Piotr Player » 31 mar 2018, 17:13

Wysokość długu to ok. 270.000,-zł
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jak nazwać weksel?

Post autor: Lech » 01 kwie 2018, 08:52

Zatem najpierw trzeba spojrzeć w ustalenia umowy ze stosunku podstawowego, czy ziściło się uprawnienie do wypełnienia weksla na taką sumę. Jeśli tak, to weksel wypełniamy.
Następnie weksel wprowadzamy do spółki - w formie wkładu wspólnika, lub jako pożyczkę udzieloną przez spółkę, albo zapłatę spółce za coś, co jesteś jej winien - do ustalenia zgodnie z potrzebami i stanem faktycznym.
Czyli dokonujemy indosu na spółkę.
Spółka dokonując zapłaty dokonuje indosu na rzecz "MOJA".
W terminie płatności posiadacz weksla ma roszczenie o zapłatę weksla do wystawcy, oraz ewentualnie do indosantów (czyli do XY sp. z o.o. oraz do ciebie).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Piotr Player
Posty: 3
Rejestracja: 31 mar 2018, 13:11

Re: Jak nazwać weksel?

Post autor: Piotr Player » 01 kwie 2018, 12:23

Czy wypełnienie weksla jest niezbędne? Wszystkie strony transakcji, czyli: Ja, MOJA Sp. z o.o. XY Sp. z o.o. zgodnie oświadczą, że wartość weksla in blanco odpowiada kwocie 269370,- zł.
Pomiędzy mną, a MOJA Sp. z o.o. planujemy zawrzeć umowę o wniesieniu weksla in blanco jako Aportu do Spółki. Zarówno Wnoszący Aport, jak i Spółka złożą zgodne oświadczenia co do wartości weksla in blanco i oczywiście wartości Aportu oraz udziałów, które obejmę za ten Aport. Następnie pomiędzy MOJA Sp. z o.o., a XY Sp. z o.o. zostanie podpisane zgodne oświadczenie o potwierdzeniu przyjęcia weksla jako całkowitą zapłatę za FV za MASZYNĘ (219000,-+VAT). Brakowało mi tylko potwierdzenia prawidłowości użycia sformułowania "indos weksla" w dokumentach poświadczających przekazanie weksla.
Dziękuję za poradę. Chętnie nawiązałbym bezpośredni kontakt z Panem poza forum, w celu udzielenia komercyjnych porad prawnych związanych z transakcjami wekslowymi. Przesłałbym także do oceny prawidłowości sporządzenia i ewent. korekty drafty dokumentów, które do tej transakcji przygotowałem.
Jak można bezpośrednio się z Panem kontaktować?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jak nazwać weksel?

Post autor: Lech » 01 kwie 2018, 14:45

Wypełnienie weksla jest niezbędne, bowiem dopiero wówczas można twierdzić, że jest to papier wartościowy inkorporujący jakąś wierzytelność, a więc nadaje się do wniesienia jako wkład, albo do zapłaty. Przed wypełnieniem weksel żadnej wierzytelności w sobie nie zawiera, a więc jego ewentualną wartość można oceniać co najwyżej na podstawie wartości papieru, na którym go wystawiono :)

W sprawie porad indywidualnych - zapraszam do kontaktu przez http://www.remitent.pl/potrzebuje-porad ... bezplatnie
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 62 gości