Problem z nakazem zapłaty z weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Kasia123
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2018, 13:21

Problem z nakazem zapłaty z weksla

Post autor: Kasia123 » 28 mar 2018, 13:26

Mam problem z nakazem zapłaty z weksla. Pozew złożyłam, nakaz otrzymałam. Komornik zaczął prowadzić postępowanie zabezpieczające. Niestety nic nie znalazł, puste konta bankowe, dłużnik zwolnił się z pracy, nie odbiera korespondencji. Z Sądu też korespondencji nie odbiera. I w związku z tym otrzymałam wezwanie do uprawdopodobnienia adresu zamieszkania pozwanego. Komornik żadnego innego adresu nie znalazł, z tego co podałam nie odbiera już od nikogo korespondencji, awizowane są listy i zwracane do nadawcy. Jak mam zatem uprawdopodobnić, że jest to właściwy adres? Mam umowę z pozwanym, ale ona jest sprzed 8 miesięcy. Mam kopię dokumentów ubezpieczyciela pozwanego - jest tam adres, ale to tez sprzed ponad pół roku. Ma Pan jakiś pomysł lub rady?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z nakazem zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 28 mar 2018, 13:37

Wystąpić do odpowiedniej komórki MSWiA o udzielenie informacji o adresie zameldowania pozwanego - albo poprosić komornika, aby w toku swoich czynności dokonał takiego sprawdzenia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
stud-
Posty: 47
Rejestracja: 18 lis 2016, 09:51

Re: Problem z nakazem zapłaty z weksla

Post autor: stud- » 28 mar 2018, 13:51

Sama nie uzyska takich informacji. W tym przypadku jedynie komornik może o to wystąpić.
https://www.mswia.gov.pl/pl/sprawy-obyw ... PESEL.html

Natomiast podejrzawam, że jeśli komornik chce uprawdopodobnienia adresu, to zapewne adres z nakazu pokrywa się z adresem z rejestru PESEL.

Jeśli masz jakiś inny adres - z umowy, listów itp. - możesz to przesłać komornikowi. Jeś.i nie dysponujesz żadnym innym adresem, to prawdopodobnie komornik umorzy postępowanie ze względu na brak skuteczności egzekucji.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z nakazem zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 28 mar 2018, 13:53

stud- pisze:
28 mar 2018, 13:51
Sama nie uzyska takich informacji.
Oczywiście, że uzyska. Należy wskazać po prostu swój interes prawny. Samo bycie wierzycielem (np. nieopłacona faktura) to już jest interes prawny, a jak się nawet ma wezwanie z sądu do wskazania adresu, to już w ogóle nie ma żadnych wątpliwości.
Natomiast podejrzawam, że jeśli komornik chce
Autorka pisze, że sąd chce.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kasia123
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2018, 13:21

Re: Problem z nakazem zapłaty z weksla

Post autor: Kasia123 » 28 mar 2018, 13:54

Tak, prosiłam już Komornika. Prosiłam też o wizytę osobistą Komornika u pozwanego. Ale to trwa a Sąd dał mi jedynie 14 dni na uprawdopodobnienie adresu.

stud - o uprawdopodobnienie adresu prosi Sąd a nie Komornik. Jedyny adres jaki mam został podany do Sądu. To ten, który mam na umowie. Pozwany miał nowy dowód osobisty, a w nich nie ma wpisanego adresu. W związku z tym dostarczył dokument od ubezpieczyciela ze swoim adresem. Zrobiłam kopię i przyjęłam, że to własciwy adres.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z nakazem zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 28 mar 2018, 13:57

Nie przejmuj się 14 dniami - jest to zapewne pod rygorem zawieszenia postępowania - jak w tym czasie nie podasz adresu, to sąd zawiesi postępowanie, które będziesz mogła odwiesić w czasie, gdy o tym "uprawdopodobnieniu adresu" się dowiesz (jeśli dobrze pamiętam, masz rok na podjęcie zawieszonego postępowania, dopiero po tym czasie będzie ono podlegać umorzeniu).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kasia123
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2018, 13:21

Re: Problem z nakazem zapłaty z weksla

Post autor: Kasia123 » 28 mar 2018, 14:06

"... wzywa do uprawdopodobnienia, że adres wskazany w pozwie jest adresem zamieszkania pozwanego, albowiem korespondencja skierowana na ten adres wróciła awizowana, zaś w bazie Pesel brak informacji dotyczącej aktualnego adresu pozwanego w t.14 dni pod rygorem uchylenia nakazu zapłaty i zawieszenia postępowania."

Wynika z tego że zawieszą postępowanie i uchylą nakaz zapłaty. Czyli wtedy Komornik przestanie prowadzić postępowanie, dobrze myślę? A jak przestanie prowadzić postępowanie to (1) nie dostanę od Komornika informacji co z MSWIA przyszło, (2) Komornik nie pojedzie osobiście do pozwanego, (3) poniosę koszty postępowania zabezpieczającego, których nikt mi nie zwróci. Dobrze rozumuję?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z nakazem zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 28 mar 2018, 14:25

Proszę jeszcze zobaczyć w aktach sprawy sądowej, czy nie ma tam samodzielnie dokonanego przez sąd sprawdzenia dłużnika w bazie pesel, oraz informacji, z jaką informacją przyszła zwrotka z wysłanym pozwem ("awizowano-nieodbrane", czy "adresat nieznany" "nie mieszka" itp.).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kasia123
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2018, 13:21

Re: Problem z nakazem zapłaty z weksla

Post autor: Kasia123 » 28 mar 2018, 14:32

Do Sądu mam 250 km. Mimo, że był to weksel to wysłałam pozew do Sądu właściwego względem adresu zamieszkania pozwanego. Czyli sobie problemów narobiłam. Nie dam rady w ciągu wyznaczonego przez Sąd terminu jechać obejrzeć akta. Niemniej zadzwonię, może mi coś powiedzą.

Załączam pdf, który w Google znalazłam. Czy analogicznie mogłabym złożyć wniosek o wydłużenie terminu na uprawdopodobnienie do np. 6 miesięcy? I w tym czasie z Komornikiem ustalać co w MSWiA wiedzą, ew. obejrzeć akta?

No i może niepotrzebnie się martwię. Może Sąd uzna moją umowę z pozwanym i kopię druku ubezpieczyciela jako właściwe uprawdopodobnienie? Jak Pan myśli? Tylko to są dokumenty sprzed ok. 6 miesięcy.
Załączniki
uprawdopodobnienie.pdf
(950.88 KiB) Pobrany 462 razy
stud-
Posty: 47
Rejestracja: 18 lis 2016, 09:51

Re: Problem z nakazem zapłaty z weksla

Post autor: stud- » 28 mar 2018, 14:38

Skoro " zaś w bazie Pesel brak informacji dotyczącej aktualnego adresu pozwanego", to w MSWiA nic wiecej nie ustalą. Mają to samo, to ich baza.

Radziłbym złożyć wszystkie dokumenty, które wskazują na ten adres i tyle, bo cóż wiecej? Ma Pani uprawdopodobnić, nie udowodnic.
ostatnidzien
Posty: 15
Rejestracja: 31 gru 2012, 17:25

Re: Problem z nakazem zapłaty z weksla

Post autor: ostatnidzien » 28 gru 2018, 19:03

Jeśli w bazie PESEL nie ma danych o adresie to znaczy że dłużnik sam wymeldował się (albo został wymeldowany przez właściciela nieruchomości) spod tego adresu i nie zameldował się potem pod innym adresem.
Jeśli dłużnik jest osobą niepracującą to komornik może ustalić jaki adres zamieszkania podał w urzędzie pracy.
Pozdrawiam,
- Michał.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 67 gości