Ciekawostka o wekslach i urzędzie skarbowym

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
avada
Posty: 2
Rejestracja: 22 mar 2018, 17:41

Ciekawostka o wekslach i urzędzie skarbowym

Post autor: avada » 22 mar 2018, 17:50

Witam wszystkich.
Chciałbym się podzielić ciekawym doświadczeniem.
Otóż podczas przesłuchania świadka w sprawie którą prowadzi izba celno skarbowa dowiedziałem się, że weksel TO NIE JEST ŚRODEK PŁATNICZY.
Mało tego, pan stwierdził, że chyba mam coś z garem, jeśli uważam, że świstek papieru, jak to nazwał, z napisem weksel to pieniądz.
Obaj zresztą przekonywali mnie, że wg nich nie istnieje w przepisach podatkowych pojęcie płatności wekslem. Bo niby jak sobie to wyobrażam? I wg nich żadna faktura z formą płatności weksel z dołączoną kopią weksla nie jest fakturą opłaconą:)
Pomimo powagi sytuacji miałem problem z tym, aby zapanować nad językiem. Udało się:) Powiedziałem im tylko, że muszę z uwagi na ich doświadczenie stwierdzić, że oni wiedzą lepiej:)
Zastanawiam się, co napiszą w końcowych protokołach:)
Mieliście kiedyś coś podobnego?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ciekawostka o wekslach i urzędzie skarbowym

Post autor: Lech » 22 mar 2018, 18:53

Spytaj się, czy coś zapłacone czekiem też jest "niezapłacone"...
Albo czy po puszczeniu weksla w obieg, można potem zgłosić się do kupującego o zapłatę dodatkowo z tej faktury (bo skoro niezapłacona...)
Czasem jak widzę jakie bzdury mówią różnej maści urzędnicy (nawet prokuratorzy lub sędziowie), to ręce opadają, i chce się zacytować klasyka "jak małą ilością mądrości jest rządzony ten świat".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
avada
Posty: 2
Rejestracja: 22 mar 2018, 17:41

Re: Ciekawostka o wekslach i urzędzie skarbowym

Post autor: avada » 22 mar 2018, 19:24

Trzeba byłoby widzieć ich miny, jak mi wbijali do głowy, że to tylko świstek papieru.
Jestem mądry po czasie, bo mogłem im powiedzieć, żeby mi taki świstek papieru podpisali:)
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Ciekawostka o wekslach i urzędzie skarbowym

Post autor: Prawnik z Poloneza » 24 mar 2018, 00:52

a czy klatka z kurami to "środek płatniczy"? pewnie tak skoro można go wymienić na coś co da się wypić :)

skoro weksel zawiera "bezwarunkowe polecenie/przyrzeczenie zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej", czyli przekazania środków płatniczych, to czy jest tym środkiem? no nie :)
Lech pisze:
22 mar 2018, 18:53
Spytaj się, czy coś zapłacone czekiem też jest "niezapłacone"...
a jak bank, który ma zapłacić nie istnieje, to jest zapłacone? od chwili otrzymania czeku nie mogę wystąpić o zwrot VAT?
Lech pisze:
22 mar 2018, 18:53
Albo czy po puszczeniu weksla w obieg, można potem zgłosić się do kupującego o zapłatę dodatkowo z tej faktury (bo skoro niezapłacona...)
Niech Pan nie zaczyna :) :) można, mówi o tym wyraźnie art. 506 § 2 KC (W razie wątpliwości poczytuje się, że zmiana treści dotychczasowego zobowiązania nie stanowi odnowienia. Dotyczy to w szczególności wypadku, gdy wierzyciel otrzymuje od dłużnika weksel lub czek.)
Jak będzie pożyczka między fizolami (10 lat przedawnienia) i dłużnik wręczy w po roku swój weksel (3 lata przedawnienia), to rozumiem, że pozwany o zapłatę z pożyczki może się bronić zarzutem przedawnienia, czy może wygaśnięcia zobowiązania ?

Faktura "opłacona" wekslem to niż więcej niż faktura obejmująca zobowiązanie, które uległo umorzeniu ( o ile strony tak postanowiły, a zazwyczaj tak nie piszą) w drodze nowacji. Równie dobrze mogło dojść do datio in solutum i odbiorca faktury "zapłacił" dostarczając tonę gnoju i klatkę kur:)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ciekawostka o wekslach i urzędzie skarbowym

Post autor: Lech » 28 mar 2018, 13:43

Prawnik z Poloneza pisze:
24 mar 2018, 00:52
a czy klatka z kurami to "środek płatniczy"?
Skoro została użyta jako zapłata, to tak.
a jak bank, który ma zapłacić nie istnieje, to jest zapłacone?
Jest, przecież masz nowację. Jak bank (trasat) nie istnieje, to jest jeszcze odpowiedzialność (cywilna i karna) wystawcy czeku.

Jak będzie pożyczka między fizolami (10 lat przedawnienia) i dłużnik wręczy w po roku swój weksel (3 lata przedawnienia), to rozumiem, że pozwany o zapłatę z pożyczki może się bronić zarzutem przedawnienia, czy może wygaśnięcia zobowiązania ?
A jak się strony umawiały? Weksel zabezpieczał spłatę pożyczki, czy był spłatą?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
greg
Posty: 11
Rejestracja: 09 mar 2018, 14:50

Re: Ciekawostka o wekslach i urzędzie skarbowym

Post autor: greg » 29 mar 2018, 10:57

Oczywiście, że weksel jest środkiem płatniczym.

Kłania się prawo dewizowe:
Art. 2, ust. 1
6) krajowymi środkami płatniczymi są waluta polska oraz papiery wartościowe i inne dokumenty, pełniące funkcję środka
płatniczego, wystawione w walucie polskiej;
A z tym, że weksel jest papierem wartościowym nikt kłócić się nie powinien :)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 78 gości