Strona 1 z 1

Nieświadome puszczenie w obieg weksla ze sfałszowanym podpisem

: 21 mar 2018, 09:59
autor: sebek
Witam,

Nie wiem czy takie pytanie czasem już nie było, ale ...
Trzy lata temu zakupiłem przez indos weksle, drogą korespondencji, pocztą. Dłużnik dostał wezwanie do zapłaty, ale go nie odbierał. To samo z wezwaniem do wykupu weksla. Sprawa trafiła do sądu, potem do komornika.

Po latach dostaję wezwanie na policję w sprawie podrobionych weksli. Jednocześnie dzwonił do mnie adwokat dłużnika i mówi, że puściłem w obieg fałszywy weksel i za to jest kryminał.

Komornika zawiesiłem do czasu wyjaśnienia sprawy, ale teraz nie bardzo wiem co o tym sądzić. Czy naprawdę grozi mi więzienie za to? Nabyłem weksel w dobrej wierze, w rozmowach tel i mailach ktoś dość sugestywnie podszywał się pod wystawcę, nawet skan dowodu osobistego dostałem.

Jakieś przemyślenia, Forumowicze?

Z góry dzięki

Re: Nieświadome puszczenie w obieg weksla ze sfałszowanym podpisem

: 21 mar 2018, 10:03
autor: Lech
Moje przemyślenie jest takie, że to nie ty puściłeś weksel w obieg, tylko osoba, od której weksel nabyłeś, sam stając się osobą poszkodowaną. Być może nawet możesz dochodzić nawet należności z welsla od tego indosanta, jeśli zachodzą ku temu ustawowe przeslanki określone w prawie wekslowym w związku z odpowiedzialnością indosanta za sprzedany weksel na drodze indosu.

Proces cywilny i proces karny

: 21 mar 2018, 10:15
autor: sebek
Witam,

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.
Adwokat mi mówił, że w tej sprawie ciężko po takim czasie wskazać osobę odpowiedzialną za fałszerstwo. Pieniądze za zakup wysłałem na konto, ale niewłaściwe imię i nazwisko nie tamuje przelewu. Weksel i umowa kupna - sprzedaży przyszły pocztą, wraz z xerem dowodu i kilkoma dokumentami dotyczącymi dłużnika. De facto nie mam pojęcia kto to zrobił.

Na policji zeznam co wiem, czyli niewiele, ale jedyny ślad prowadzi do mnie.

Ze strony cywilnej adwokat mi zalecił zawiesić egzekucję do czasu wyjaśnienia sprawy, co już zrobiłem. Obawiam się, że indosant to fikcyjna osoba i nie będzie kogo ścigać w tej sprawie.

Ciekawe czy dłużnik wystąpi o zwrot tego co komornik ściągnął przez te ponad dwa lata. Dziwi mnie też, że tak późno sprawa trafiła na policję.

Wymyka się to logice, co nie ?

Re: Nieświadome puszczenie w obieg weksla ze sfałszowanym podpisem

: 21 mar 2018, 10:28
autor: Lech
Dane indosanta mogą być fikcyjne, ale jednak ktoś ten weksel musiał sfałszować, zrobić indos, wysłać, na pewno nie jest to fikcyjna osoba, choć oczywiście niewiadomo, czy uda się ustalić kto to. Nie wiem o jakich sumach mówimy, ale kupowanie w ten sposób wierzytelności od nieznanej osoby nie jest rozsądne. Absolutnym minimum (a i tak przy mniejszych sumach) wymagałbym tego, aby podpis indosanta był poświadczony notarialnie.

Daj znać jak się sprawa dalej rozwinie.

Re: Nieświadome puszczenie w obieg weksla ze sfałszowanym podpisem

: 21 mar 2018, 10:31
autor: Lech
Mam jeszcze pytanie - czy prowadziłeś egzekucję na podstawie prawomocnego nakazu zapłaty, czy były zarzuty, a egzekucja była prowadzona na podstawie natychmiastowej wykonalności nakazu zapłaty?

Egzekucja i rozsądek

: 21 mar 2018, 11:12
autor: sebek
Sumy na wekslach to w sumie około 10 tysięcy, jednak kupowałem to za kilkaset złotych z racji tego, że sprswa była mało obiecująca - brak danych o majątku dłużnika. Poświadczenia notarialne by były chyba droższe niż koszt zakupu. Teraz widzę, że na tym stracę, trudno ...

Głównie mi zależy na tym, żeby nie mieć sprawy karnej.

Egzekucja prowadzona była na podstawie prawomocnego nakazu z klauzulą, miesiąc po nadaniu klauzuli, bo byłem na urlopie w międzyczasie. Z tego co wiem to dłużnik nie odebrał nakazów, domniemanie doręczenia. Adres dłużnika do pozwu podałem z dowodu osobistego, którego skan dostałem od zbywcy. Nie było zarzutów.

Re: Nieświadome puszczenie w obieg weksla ze sfałszowanym podpisem

: 21 mar 2018, 11:22
autor: Lech
Czy teraz dłużnik podjął formalne kroki w celu obalenia nadanej klauzuli wykonalności?

Zarzuty

: 21 mar 2018, 11:26
autor: sebek
Nic o tym nie wiem. Wiem tylko, że jest sprawa na policji. Ja zawiesiłem egzekucję bo de facto nie wiem jak to jest z tym podpisem.

Re: Nieświadome puszczenie w obieg weksla ze sfałszowanym podpisem

: 21 mar 2018, 12:09
autor: Lech
Czyli na razie nawet nie wiadomo, czy zgłoszenie fałszerstwa nie jest li tylko taką taktyką obronną :)

Taktyka obronna

: 21 mar 2018, 12:29
autor: sebek
Raczej by się nikt w taki kryminał nie pchał w zwykłej sprawie o zapłatę