Nieświadome puszczenie w obieg weksla ze sfałszowanym podpisem

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
sebek
Posty: 25
Rejestracja: 13 sty 2014, 20:10

Nieświadome puszczenie w obieg weksla ze sfałszowanym podpisem

Post autor: sebek » 21 mar 2018, 09:59

Witam,

Nie wiem czy takie pytanie czasem już nie było, ale ...
Trzy lata temu zakupiłem przez indos weksle, drogą korespondencji, pocztą. Dłużnik dostał wezwanie do zapłaty, ale go nie odbierał. To samo z wezwaniem do wykupu weksla. Sprawa trafiła do sądu, potem do komornika.

Po latach dostaję wezwanie na policję w sprawie podrobionych weksli. Jednocześnie dzwonił do mnie adwokat dłużnika i mówi, że puściłem w obieg fałszywy weksel i za to jest kryminał.

Komornika zawiesiłem do czasu wyjaśnienia sprawy, ale teraz nie bardzo wiem co o tym sądzić. Czy naprawdę grozi mi więzienie za to? Nabyłem weksel w dobrej wierze, w rozmowach tel i mailach ktoś dość sugestywnie podszywał się pod wystawcę, nawet skan dowodu osobistego dostałem.

Jakieś przemyślenia, Forumowicze?

Z góry dzięki
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieświadome puszczenie w obieg weksla ze sfałszowanym podpisem

Post autor: Lech » 21 mar 2018, 10:03

Moje przemyślenie jest takie, że to nie ty puściłeś weksel w obieg, tylko osoba, od której weksel nabyłeś, sam stając się osobą poszkodowaną. Być może nawet możesz dochodzić nawet należności z welsla od tego indosanta, jeśli zachodzą ku temu ustawowe przeslanki określone w prawie wekslowym w związku z odpowiedzialnością indosanta za sprzedany weksel na drodze indosu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
sebek
Posty: 25
Rejestracja: 13 sty 2014, 20:10

Proces cywilny i proces karny

Post autor: sebek » 21 mar 2018, 10:15

Witam,

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.
Adwokat mi mówił, że w tej sprawie ciężko po takim czasie wskazać osobę odpowiedzialną za fałszerstwo. Pieniądze za zakup wysłałem na konto, ale niewłaściwe imię i nazwisko nie tamuje przelewu. Weksel i umowa kupna - sprzedaży przyszły pocztą, wraz z xerem dowodu i kilkoma dokumentami dotyczącymi dłużnika. De facto nie mam pojęcia kto to zrobił.

Na policji zeznam co wiem, czyli niewiele, ale jedyny ślad prowadzi do mnie.

Ze strony cywilnej adwokat mi zalecił zawiesić egzekucję do czasu wyjaśnienia sprawy, co już zrobiłem. Obawiam się, że indosant to fikcyjna osoba i nie będzie kogo ścigać w tej sprawie.

Ciekawe czy dłużnik wystąpi o zwrot tego co komornik ściągnął przez te ponad dwa lata. Dziwi mnie też, że tak późno sprawa trafiła na policję.

Wymyka się to logice, co nie ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieświadome puszczenie w obieg weksla ze sfałszowanym podpisem

Post autor: Lech » 21 mar 2018, 10:28

Dane indosanta mogą być fikcyjne, ale jednak ktoś ten weksel musiał sfałszować, zrobić indos, wysłać, na pewno nie jest to fikcyjna osoba, choć oczywiście niewiadomo, czy uda się ustalić kto to. Nie wiem o jakich sumach mówimy, ale kupowanie w ten sposób wierzytelności od nieznanej osoby nie jest rozsądne. Absolutnym minimum (a i tak przy mniejszych sumach) wymagałbym tego, aby podpis indosanta był poświadczony notarialnie.

Daj znać jak się sprawa dalej rozwinie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieświadome puszczenie w obieg weksla ze sfałszowanym podpisem

Post autor: Lech » 21 mar 2018, 10:31

Mam jeszcze pytanie - czy prowadziłeś egzekucję na podstawie prawomocnego nakazu zapłaty, czy były zarzuty, a egzekucja była prowadzona na podstawie natychmiastowej wykonalności nakazu zapłaty?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
sebek
Posty: 25
Rejestracja: 13 sty 2014, 20:10

Egzekucja i rozsądek

Post autor: sebek » 21 mar 2018, 11:12

Sumy na wekslach to w sumie około 10 tysięcy, jednak kupowałem to za kilkaset złotych z racji tego, że sprswa była mało obiecująca - brak danych o majątku dłużnika. Poświadczenia notarialne by były chyba droższe niż koszt zakupu. Teraz widzę, że na tym stracę, trudno ...

Głównie mi zależy na tym, żeby nie mieć sprawy karnej.

Egzekucja prowadzona była na podstawie prawomocnego nakazu z klauzulą, miesiąc po nadaniu klauzuli, bo byłem na urlopie w międzyczasie. Z tego co wiem to dłużnik nie odebrał nakazów, domniemanie doręczenia. Adres dłużnika do pozwu podałem z dowodu osobistego, którego skan dostałem od zbywcy. Nie było zarzutów.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieświadome puszczenie w obieg weksla ze sfałszowanym podpisem

Post autor: Lech » 21 mar 2018, 11:22

Czy teraz dłużnik podjął formalne kroki w celu obalenia nadanej klauzuli wykonalności?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
sebek
Posty: 25
Rejestracja: 13 sty 2014, 20:10

Zarzuty

Post autor: sebek » 21 mar 2018, 11:26

Nic o tym nie wiem. Wiem tylko, że jest sprawa na policji. Ja zawiesiłem egzekucję bo de facto nie wiem jak to jest z tym podpisem.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieświadome puszczenie w obieg weksla ze sfałszowanym podpisem

Post autor: Lech » 21 mar 2018, 12:09

Czyli na razie nawet nie wiadomo, czy zgłoszenie fałszerstwa nie jest li tylko taką taktyką obronną :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
sebek
Posty: 25
Rejestracja: 13 sty 2014, 20:10

Taktyka obronna

Post autor: sebek » 21 mar 2018, 12:29

Raczej by się nikt w taki kryminał nie pchał w zwykłej sprawie o zapłatę
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości