skradzione potwierdzenia nadania

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
ogarro
Posty: 1
Rejestracja: 16 mar 2018, 18:47

skradzione potwierdzenia nadania

Post autor: ogarro » 20 mar 2018, 18:30

Witam wszystkich,

Mam bardzo dla mnie istotne pytanie. Udzieliłem kilku pożyczek, których zabezpieczeniem były weksle własne in blanco, gdzie w treści deklaracji wekslowej widnieje następujący zapis: "O wypełnieniu Weksla i jego treści Pożyczkodawca zawiadomi Wystawcę listem poleconym wysłanym co najmniej na 7 dni przed terminem płatności wskazanym na Wekslu".

W stosunku do Pożyczkodawców, którzy niewywiązali się z umowy (nie zwrócili pożyczki) uzupełniłem weksle o brakujące elementy i zawiadomiłem ich o wypełnieniu weksla zgodnie z powyższym postanowieniem, tj. listem poleconym wysłanym co najmiej na 7 dni przed terminem płatności wskazanym na wekslu.

Niestety w zeszłym tygodniu miałem włamanie do domu i skradziono mi torbę, w której m.in. znajdowała się książka nadawcza z potwierdzeniami nadania tych listów poleconych. Dowiadywałem się na poczcie, czy jest możliwość wystawienia jakiegoś duplikatu, ale bez wskazania nr nadania listu takiej możliwości nie ma, a oczywiście nie mam żadnych kopii.

Co zrobić w takiej sytuacji? W szczególności czy można powtórnie wysłać zawiadomienie o wypełnieniu weksla oraz czy będzie ono skuteczne, a to wobec wcześniejszej daty widniejącej na wekslu?

Za wszelką pomoc z góry dziękuję!
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: skradzione potwierdzenia nadania

Post autor: Lech » 20 mar 2018, 18:50

Można wysłać... W najgorszym przypadku będzie uznane, że poinformowanie o wypełnieniu weksla było spóźnione, co nie zniweluje samego zadłużenia, a co najwyżej przesunie termin, kiedy dłużnik zacznie być w zwłoce (odsetki). A tak w ogóle co z przedstawieniem weksli do zapłaty wystawcom - były przedstawiane? Bo to to jest najważniejsze.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 85 gości