Giro

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Paulina
Posty: 13
Rejestracja: 10 lis 2017, 15:17

Giro

Post autor: Paulina » 09 mar 2018, 12:28

Gyrus - z łaciny - to obieg.
Giro - z włoskiego - to koło albo obrót.
Giro d’Italia to wyścig kolarski dookoła Włoch organizowany od 1909.
Żyro - w prawie wekslowym - to indos (żyrant = indosant; żyrantariusz = indosatariusz).
Żyro - w prawie cywilnym - to poręczenie (żyrant = poręczyciel). Nie mylić z awalem (tzw. poręczeniem wekslowym).

1. Jak nazwać beneficjenta poręczenia? Żerujący? Podżyrowywany? Żyrowany? Żyrujący? Żyrantariusz?

2. Czy terminu "indosowany" i "żyrowany" używa się w stosunku do człowieka, czy do weksla? Np.:
- "Czy byłeś indosowany na papierze Icka?" (= Czy byłeś indosatariuszem na papierze Icka?)
- "Ten weksel był już kilkakrotnie indosowany" (= Ten papier zmieniał już parę razy posiadacza, bo był przedmiotem indosów.)

3. Poczta Polska świadczy usługę "Wpłata na konto Urzędu Skarbowego - Giro Składka" (link: https://cennik.poczta-polska.pl/druk,UsGiro.html) oraz usługę "Wpłata składki ZUS - Giro Składka" (link: https://cennik.poczta-polska.pl/druk,ZusGiro.html). W "Gazecie Ubezpieczeniowej" z 2001 jest wzmianka o "Koncie Giro Składka" służącym wyłącznie do płatności ZUS (link: http://www.gu.com.pl/index.php?option=c ... Itemid=136). Czy nazwy te mają coś wspólnego z indosem lub poręczeniem?

4. Czy wymysł "czek giro" (link: https://gotowkanatychmiast.pl/blog/co-t ... -bankowego) ma cos wspólnego z indosem lub poręczeniem?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Giro

Post autor: Lech » 09 mar 2018, 12:40

1. Tu jest prawo wekslowe na tym forum :) Zatem żyro, to żyro, a poręczenie, to poręczenie - to dwa odrębne byty. Beneficjentem poręczenia nie będzie zatem nic z literką ż w środku, bo poręczenie wekslowe nie jest żyrem. Poręczenie wekslowe jest awalem, osoba, która poręcza to awalista, za którą poręcza - to awalat, a beneficjentem poręczenia jest osoba, która jest wierzycielem i może z tego poręczenia skorzystać na swoją rzecz - może pełnić różne funkcje w wekslu (posiadacz, remitent, indosant itp.) i nie ma odrębnej nazwy. Po prostu jest osobą uprawnioną do żądania zapłaty z weksla od wszystkich dłużników wekslowych.

2. To już zależy od konktekstu i bardziej jest to pytanie z zakresu języka polskiego, niż prawa :) Ale określenie "czy byłeś indosowany" jest dość niefortunne. To nie ktoś jest indosowany, tylko weksel jest indosowany. Czyli na przykład (w zależności od kontekstu): czy wystawiony przez ciebie weksel był indosowany i chamy pozbawili cię możliwości składania zarzutów?
Albo: Czy byłeś indosatariuszem w tym wekslu, który był indosowany, a teraz prokuratura przy nim węszy?

3. Nie. Jak wspomniałaś - giro to też obrót, obieg - więc poczta nazwała tak usługę, która polega na "obróceniu" czyimiś pieniędzmi z okienka do urzędu.

4. Jest wskazany dokładny opis usługi - więc można spróbować odpowiedzieć na to pytanie:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 79 gości