Wyręczenie i niesłuszne zbogacenie

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
hal9000
Posty: 15
Rejestracja: 09 lut 2018, 17:29

Wyręczenie i niesłuszne zbogacenie

Post autor: hal9000 » 26 lut 2018, 01:53

1. Art. 61 PrWeksl wspomina o posiadaczu weksla, który odmawia przyjęcia zapłaty przez wyręczenie. Wiem, że wyręczenie to taki jednorożec, którego nikt nigdy nie widział, ale...Dlaczego ktoś miałby odmawiać przyjęcia pieniędzy, na których mu zależy?

2. Art. 54 ust. 4 PrWeksl mówi, że nie są siłą wyższą okoliczności czysto osobiste. Jeśli zatem posiadacz weksla nie przedstawi wekslu w terminie albo nie dokona protestu w terminie, bo np. zapadł w śpiączkę na rok, to traci możliwość dochodzenia roszczenia do wszystkich z wyjątkiem akceptanta. Jak rozumiem, do takich właśnie sytuacji jest art. 76 (niesłuszne zbogacenie), ale on mówi tylko o wystawcy (własnego lub trasowanego) i akceptancie. Czy zatem nie ma żadnej możliwości dochodzenia od indosantów?

3. Nawiązując do śpiączki z pytania nr 2, powiedzmy, że ktoś ją wywołał (np. pijany kierowca potrącił posiadacza weksla albo zazdrosny mąż w odwecie mocno pobił posiadacza weksla po to, aby temu ostatniemu upłynęły terminy). Czy można byłoby żądać od sprawcy odszkodowania w wysokości sumy wekslowej (art. 415 kc)? Jego działanie spowodowało, że nie mogłem dochodzić swoich roszczeń (będąc w śpiączce), a gdy się już obudziłem, to roszczenia były przedawnione. Podobny życiowy przykład: Netflix pobiera z karty kredytowej X co miesiąc 30 zł. X zostaje ciężko pobity i leży w śpiączce pół roku. Przez pół roku Netflix pobrał 180 zł; oczywiście X w tym czasie nie skorzystał z tego, za co płacił. Czy może żądać od napastników zwrotu 180 zł?

4. Jaki jest cel zabraniania przedstawienia weksla do przyjęcia? Wydaje mi się, że chodzi tu o to, że wystawca spodziewa się, że będzie mieć wierzytelność do wystawcy, ale jeszcze jej nie ma. Zakazuje więc przedstawiania do przyjęcia, aby nie spłoszyć trasata (poza tym gdyby trasat odmówił - a odmówiłby na pewno, skoro powyższa wierzytelność jeszcze nie powstała - to posiadacz weksla mógłby przed terminem żądać zapłaty od wystawcy).
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wyręczenie i niesłuszne zbogacenie

Post autor: Lech » 26 lut 2018, 07:04

1. Czasem przepisy prawa wekslowego mają pochodzenie "historyczne", to znaczy że istnieją pewne zapisy, ponieważ taka była potrzeba, taki był zwyczaj, który przepisano do prawa. Trzeba by poczytać w literaturze co najmniej z XIX wieku, aby sprawdzić źródło tej potrzeby. Szpunar pisze iż "Odmowa przyjęcia uzasadania roszczenie zwrotne [...]. Oznacza to najczęściej poważne koszty oraz "podkopanie" kredytu dłużnika wekslowego. Celem wyręczenia jest zapobieżenie tego typu ujemnym następstwom".

2-3. Nie wiem, nie analizowałem tego pod tym kątem.

4. Na przykład taki, kiedy wystawca wystawia weksel i wskazuje trasata, który jeszcze nie jest jego dłużnikiem, ale liczy na to, że w terminie płatności będzie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości