Przerwany szereg indosów (PoSNS, APD)

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
ludwiczek
Posty: 1
Rejestracja: 12 lut 2018, 13:45

Przerwany szereg indosów (PoSNS, APD)

Post autor: ludwiczek » 12 lut 2018, 14:00

Za pozwoleniem Pana Lecha migruję z komentarzy na forum.

X - niewyglądający na szwarccharakter - zaproponował mi sprzedaż weksla. Nie jest on wymieniony jako indosatariusz na wekslu; nie wspominał też jakoby był dziedzicem którejś z osób wymienionych na wekslu. Pan Lech stwierdził, że jest to "sprzedaż Niderlandów", bo pieniędzy od nikogo nie dostanę. Chcę spotkać się z X i omówić szczegóły, bo oferta jest okazyjna - zastanawiam się, jak powinienem się zabezpieczyć.


1. Powiedzmy, że X pokaże mi postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia. Czy mam żądać, aby zostawił u mnie oryginał lub kopię tego dokumentu? A może X powinien zszyć lub dokleić ten dokument do weksla? Przecież w dalszym obrocie to ja będę musiał wyjaśnić swoim kontrahentom przerwanie szeregu indosów (np. wydając im kserokopie kserokopii...).

2. Czy jeśli okaże się, że sąd lub notariusz się pomylili (PoSNS lub APD okażą się później nieważne), to będę mógł dochodzić roszczeń od kogoś?

3. Czy jeśli okaże się, że PoSNS lub APD były sfałszowane, to będę mógł dochodzić roszczeń od kogoś?

Mam nadzieję, że nie urażę nikogo swoją niewiedzą, ale nie wiem, czy prawo zakazuje sklejania i zszywania weksla z innymi dokumentami oraz czy moim obowiązkiem jest sprawdzenie w sądzie lub u notariusza prawdziwości tych innych dokumentów (o ile dają się one sprawdzić, bo są numerowane oraz o ile mi - osobie obcej - urzędnicy pokażą jakieś rodzinne dokumenty).

Kłaniam się,
Karol
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5551
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przerwany szereg indosów (PoSNS, APD)

Post autor: Lech » 12 lut 2018, 14:41

Jeśli weksel chce sprzedać ktoś, kto nie legitymuje się nieprzerwanym szeregiem indosów, to odpowiednim zabezpieczeniem jest po prostu nie kupować weksla od niewłaściciela.

Odnośnie dokumentów i ich fałszerstw - jeśli tak będzie, to znaczy nie będzie dowodu na to, że ciąg posiadaczy jest zachowany, to znaczy że ty nie będziesz mógł być uznany za legitymowanego z weksla. Ja w tym przypadku wystąpiłbym z roszczeniem do zbywcy o zwrot zapłaconej ceny weksla, jako że wierzytelność ta posiadała wady prawne.

Zbywca nie ma obowiązku wydania oryginału postanowień.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości