weksel in blanco Żabka

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
WandaM
Posty: 3
Rejestracja: 07 lut 2018, 12:47

weksel in blanco Żabka

Post autor: WandaM » 07 lut 2018, 12:56

Witam
Syn mojego męża chce otworzyć sklep Żabka. Wymogiem niezbędnym jest podpisanie weksla in blanco przez 2 osoby oraz przez ich współmałżonków. W tym przypadku weksel mają podpisać jego rodzice i ich małżonkowie. Ponieważ czytałam różne opinie na temat Żabki obawiam się takiej formy zabezpieczenia. Czy jeśli mój mąż podpisze weksel, a ja nie to również będę ponosiła odpowiedzialność finansową za ewentualne roszczenia Żabki? Mamy wspólnotę małżeńską i jak w takim przypadku mogę zabezpieczyć swój interes?
Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco Żabka

Post autor: Lech » 07 lut 2018, 13:22

Na szybko to mogę napisać, że nie polecam podpisywania, zwłaszcza jako poręczyciel. A dlaczego, i kiedy może jednak tak? To już temat na dłuższą odpowiedź. Nie zrobię tego w tej chwili, ale że temat żabki się przewija w moich kontaktach z czytelnikami, to planuję napisać więcej na ten temat na blogu. Tymczasem zapraszam do zapoznania się z tekstem i komentarzami czytelników na stronie http://www.remitent.pl/weksle-w-zabce/7806
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
WandaM
Posty: 3
Rejestracja: 07 lut 2018, 12:47

Re: weksel in blanco Żabka

Post autor: WandaM » 07 lut 2018, 13:51

Dziękuję za odpowiedź, gdyby jednak Pan znalazł chwilę to proszę o rozszerzenie tematu, bo każdy przypadek jest inny. Czytałam linka, którego mi Pan polecił już wcześniej, jednak nie rozwiało to wszystkich moich wątpliwości.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco Żabka

Post autor: Lech » 07 lut 2018, 23:25

W dużym skrócie - jeśli jesteś na tyle majętną osobą, że jak za 10 lat przyjdzie do ciebie Żabka i powie "proszę zapłacić milion w ciągu 7 dni", to ty tylko wyjmiesz pieniądze z konta i zapłacisz, a nie będziesz myśleć co robić, aby nie stracić wszystkiego co się ma - to możesz myśleć o poręczeniu.
W przeciwnym przypadku nie poręczaj - bo nie masz wpływu na to ani za co poręczasz (teraz jest jeden sklep, w przyszłości może być więcej), ani do jakiej wysokości (długi mogą wynieść zarówno kilka tysięcy, jak i kilka milionów), ani na jaki czas (w skrajnym przypadku będziesz poręczycielem dożywotnio, a nawet po twojej śmierci poręczenie przejdzie na spadkobierców).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
WandaM
Posty: 3
Rejestracja: 07 lut 2018, 12:47

Re: weksel in blanco Żabka

Post autor: WandaM » 08 lut 2018, 08:06

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie: czy jeśli mój mąż podpisze weksel, a ja nie to czy wtedy również odpowiedzialność finansowa przechodzi na mnie?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco Żabka

Post autor: Lech » 08 lut 2018, 10:45

To zależy jak rozumiesz "odpowiedzialność finansową". Co do zasady nie, bo za zaciągnięte samodzielnie i bez twojej zgody długi mąż odpowiada samodzielnie i ze swojego majątku. Ale rozważmy przypadek, że macie wspólnotę majątkową, w której macie wspólne mieszkanie, i nie wyrażałaś zgody na poręczenie przez niego weksla. W takim przypadku wierzyciel nie będzie mógł prowadzić egzekucji z mieszkania należącego do męża wchodzącego w skład waszej wspólnoty majątkowej. Ale może na drodze sądowej waszą wspólnotę majątkową znieść, mieszkanie podzielić po 50% udziału na was - i egzekwować z tego udziału należącego wówczas wyłącznie do męża. Czyli uparty wierzyciel doprowadzi do tego, że swoje mieszkanie będziesz w udziałach dzieliła z kimś obcym.
Ponadto długi męża mogą przejść na ciebie w spadku.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 64 gości