Wydanie weksla poręczycielowi

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Freorge
Posty: 4
Rejestracja: 22 paź 2017, 14:36

Wydanie weksla poręczycielowi

Post autor: Freorge » 06 lut 2018, 09:55

Mam wątpliwość dotyczącą wydania weksla i będę bardzo wdzięczna za pomoc bo perspektywa pomyłki w kwestii weksli nie przeraża :)

Wierzyciel wypełnił weksel in blanco i wezwał do zapłaty poręczyciela. Poręczyciel zgodził się na zapłatę weksla, jednak w drodze negocjacji Remitent zgodził się by wykup nastąpił za nieco mniejszą kwotę niż wskazana na wekslu.

Jak w takim wypadku powinna wyglądać kwestia wydania weksla poręczycielowi, tak by maksymalnie zabezpieczyć Remitenta? Początkowo oczywistym było dla mnie, że Remitent powinien zamieścić na rewersie weksla pokwitowanie zapłaty. Potem jednak, w związku z tym, że wykup nastąpił za mniejszą kwotę, niż figuruje na wekslu stwierdziłam, że bezpieczniej będzie jeżeli Remitent wyda Poręczycielowi pokwitowanie (kiedy i za ile weksel wykupił) a na wekslu zamieścić indos in blanco bez obliga. Jednak w opracowaniu pani Heropolitańskiej znalazłam wzmiankę, że ,,Wierzyciel, wydając dłużnikowi weksel, nie zamieszcza na nim żadnych indosów. Jedynie w przypadku, gdy za weksel płaci trasat lub wystawca weksla własnego, wierzyciel umieszcza na wekslu pokwitowanie zapłaty. Gdy za weksel płaci inny dłużnik wekslowy, np. poręczyciel wekslowy, wierzyciel wydaje weksel wraz z pokwitowaniem, jeżeli zażąda go dłużnik".
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wydanie weksla poręczycielowi

Post autor: Lech » 06 lut 2018, 11:13

Podstawowe pytanie jest takie - czy remitent tę pozostałą część planuje dochodzić od wystawcy, czy nie?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Freorge
Posty: 4
Rejestracja: 22 paź 2017, 14:36

Re: Wydanie weksla poręczycielowi

Post autor: Freorge » 06 lut 2018, 12:10

Nie, nie planuje. Różnica jest niewielka i remitent ustępują ,,w drodze kompromisu"
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wydanie weksla poręczycielowi

Post autor: Lech » 06 lut 2018, 12:26

Zatem niech remitent napisze pokwitowanie na wekslu:

"Potwierdzam przyjęcie zapłaty sumy 1000zł od poręczyciela, jednocześnie zrzekam się roszczenia z tego weksla na sumę 200zł"

(zakładając, że weksel jest na 1200zł).

i niech wyda weksel poręczycielowi.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości