Proszę o pomoc brak daty płatności weksla czy mogę sam ją dopisać?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Roman1960
Posty: 3
Rejestracja: 02 lut 2018, 15:03

Proszę o pomoc brak daty płatności weksla czy mogę sam ją dopisać?

Post autor: Roman1960 » 02 lut 2018, 15:30

Witam jak w temacie czy taki weksel jest ważny gdyż nie ma w nim daty płatności weksla- czy możemy traktować go jak za okazaniem.
Czy jak własnoręcznie wpiszę datę taką jaką mi pasuje np 1 czerwiec 2018 lub inną czy dłużnik może coś zarzucić np. że data płatności napisana jest nie jego charakterem pisma i nikt z nim takiej daty nie ustalał i o takiej dacie nic nie wie.
Jaki okres ważności ma ten weksel skoro nie ma daty płatności a data wystawienia to 25.01.2018 r.
Kolejne pytanie czy muszę udowadniać sądowi skąd taka kwota skoro sam dłużnik ją wpisał i własnoręcznie podpisał weksel. Nie jest to weksel inblanco.
Jakie zarzuty mógłby podnieść bym nie otrzymał nakazu zapłaty.
Proszę o pomoc
Załączniki
kopia weksla.jpg
kopia weksla.jpg (3.19 MiB) Przejrzano 7827 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc brak daty płatności weksla czy mogę sam ją dopisać?

Post autor: Lech » 02 lut 2018, 15:45

Skoro nie jest to weksel in blanco, to znaczy że jest to weksel płatny za okazaniem. Nie musisz wpisywać daty płatności, aby taki weksel przedstawić do zapłaty w czerwcu 2018. Z tego względu nie uważam za słuszne wypisywanie na tym wekslu daty płatności (już bez znaczenia czy innym charakterem pisma, czy nadrukiem).

Odnośnie sumy - skoro wystawca wystawił weksel z taką sumą, to widocznie na taką sumę chciał się zobowiązać do zapłaty. Nie wiem z jakiego powodu weksel został ci wystawiony, więc nie chcę wymyślać jakie zarzuty dłużnik może podnieść. Jak napiszesz coś więcej na temat motywów wystawienia i wręczenia weksla, to będzie można się pozastanawiać nad teoretycznymi zarzutami.

Jedyne co mi się nie podoba w tym wekslu, to to, że ma datę wystawienia:
- 25.01.2018 2019 - co czyniłoby weksel nieważnym (nie wiadomo w którym roku jest wystawiony)
lub
- 25.01.2018 2018 - co otwierałoby pole do zarzutu nieważności weksla, ale osobiście obroniłbym taką datę - może nie jest napisana w pełni poprawnie, ale co do zasady zrozumiale.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Roman1960
Posty: 3
Rejestracja: 02 lut 2018, 15:03

Re: Proszę o pomoc brak daty płatności weksla czy mogę sam ją dopisać?

Post autor: Roman1960 » 04 lut 2018, 14:39

A więc co do motywów były to różne pożyczki raz na 10 tys później na 20 tyś itp. aż się uskładało tego własnie 110 tyś.
Dłużnik mój reguluje zobowiązanie jak może, ale i tak zażądałem żeby na całą kwotę wypisał mi weksel zbiorczy. On nie ma pokwitowań ode mnie że cokolwiek odebrałem (spłacił)- Ja dokumentów nie mam że mu cokolwiek pożyczyłem. Tylko ten weksel na w/w kwotę. Żadnych umów, pokwitowań- niczego.
Jak mu powiedziałem że chciałbym uzyskać nakaz zapłaty stwierdził, iż mi się to nie uda bo on się wywiązuje ze zobowiązania ma na to dowody w postaci sms i że uzgodniliśmy spłatę w ratach- jest tak, potwierdzam. Oprócz tego sąd oddali wniosek a ja pokryje dodatkowo koszty sądowe. Tylko że obecnie dłużnik ma mały poślizg i stąd mój pomysł aby zdobyć nakaz zapłaty
Nie wiem czy tak będzie- czy pisze tylko by mnie odwlec od pomysłu zrobienia czegokolwiek bym nigdzie nie szedł i nic nie robił a on sobie będzie płacił kiedy mu pasuje lub kiedy będzie miał a z tym jest różnie.
Co do daty ja tam widzę "18"
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc brak daty płatności weksla czy mogę sam ją dopisać?

Post autor: Lech » 04 lut 2018, 23:49

Czyli stan faktyczny jest taki:

1. poudzielałeś szeregu pożyczek, na okoliczność czego nie masz żadnych dowodów poza ustaleniami ustnymi stron
2. na zabezpieczenie spłaty tego roszczenia dłużnik wystawił ci weksel kaucyjny ograniczony do sumy 110 000zł
3. dłużnik twierdzi, że pożyczki spłaca zgodnie z umową, ty twierdzisz, że nie, ale nie masz na to dowodów innych niż ad 1.

Zatem spór może się zatem opierać o to, ile jest ci dłużnik winien, czyli ile możesz żądać z posiadanego weksla kaucyjnego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Roman1960
Posty: 3
Rejestracja: 02 lut 2018, 15:03

Re: Proszę o pomoc brak daty płatności weksla czy mogę sam ją dopisać?

Post autor: Roman1960 » 20 maja 2018, 07:36

Generalnie czy gra jest warta świeczki o dochodzenie swoich roszczeń skoro np. dłużnik celowo opatrzył weksel błędem i jest świadomy tego. A na podpisanie nowego nie mam co liczyć. Czeka tylko na to by podnieść zarzuty o nieważność weksla. Koszta wniesienia pozwu to 5500 zł pięć procent od wartości sporu żeby sąd wogole palcem kiwnął. Bo na e- sąd nie ma co liczyć pomimo że jest taniej. Kolejna sprawa czy lepiej wysłać pezedsadowne wezwanie do zapłaty za zwrotnym potwierdzeniem odbioru pomimo że nie jest to wymagane.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc brak daty płatności weksla czy mogę sam ją dopisać?

Post autor: Lech » 20 maja 2018, 18:43

Roman1960 pisze:
20 maja 2018, 07:36
Generalnie czy gra jest warta świeczki o dochodzenie swoich roszczeń skoro np. dłużnik celowo opatrzył weksel błędem i jest świadomy tego.
To zależy, czy to błąd, czy po prostu niedoskonałość skanu. Jeśli to rzeczywiście błąd, to trzeba poszukać innych dowodów (albo oprzeć powództwo o dowody, gdzie błędny weksel będzie nie jedynym dowodem).
Kolejna sprawa czy lepiej wysłać pezedsadowne wezwanie do zapłaty za zwrotnym potwierdzeniem odbioru pomimo że nie jest to wymagane.
Jeśli wierzyciel ma czas i ochotę wysyłać wezwania, to lepiej wysłać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości