Zamiana dłużnika na wekslu in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
bella
Posty: 2
Rejestracja: 17 sty 2018, 17:26

Zamiana dłużnika na wekslu in blanco

Post autor: bella » 17 sty 2018, 17:56

Witam serdecznie,
Kilka lat temu podpisałam mojemu mężowi wraz z jego rodzicami weksel in blanco dla sieci Żabka. Dwa lata później rozwiodłam się i w toku ustaleń o podział majątku jednym z punktów podpisania ugody była zamiana mojej osoby na wekslu (inna osoba z rodziny ex męża to zrobiła). Mój ex mąż zwrócił się najpierw o pozwolenie do centrali Żabka czy taka możliwość istnieje. Żabka wyraziła zgodę przysyłając odpowiednie dokumenty do zamiany dłużnika oraz zweryfikowania nowej osoby. Nowy weksel został podpisany jednak nie został wysłany., gdyż ugoda nie została podpisana. Zwróciłam się do centrali Żabka z zapytaniem czy istnieje możliwość,aby sieć w jakiś sposób wyegzekwowała od ex męża wysłanie nowego weksla (na który wyraziła zgodę) i zwrot starego, na którym widnieje mój podpis. W odpowiedzi uzyskałam, że z uwagi na nasz rozwód nie mają możliwości wyegzekwowania wymiany weksla, a w przypadku wymiany weksla ten poprzedni i tak zostanie zwrócony wystawcy weksla czyli ex mężowi.
Moje pytania:
1. Czy sieć faktycznie nie ma takiej możliwości wyegzekwowania nowego weksla, pomimo, że wyraziła zgodę na podpisanie nowego i zweryfikowała nową osobę?
2. Czy tylko dobrowolne wysłanie nowego weksla przez ex męża pozwoli mi "uwolnić się" od tego poręczenia?
3. Czy możliwe jest aby ex mąż bez mojej wiedzy i zgody wymienił weksel zmieniając swoich rodziców jako poręczycieli tym samym pozostawiając mnie na wekslu z nową osobą?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zamiana dłużnika na wekslu in blanco

Post autor: Lech » 18 sty 2018, 11:44

1. Czy sieć faktycznie nie ma takiej możliwości wyegzekwowania nowego weksla, pomimo, że wyraziła zgodę na podpisanie nowego i zweryfikowała nową osobę?
Nie ma możliwości wyegzekwowania - wystawienie weksla do samodzielna decyzja tej nowej osoby.
2. Czy tylko dobrowolne wysłanie nowego weksla przez ex męża pozwoli mi "uwolnić się" od tego poręczenia?
Jest jeszcze jedna opcja - że Żabka dobrowolnie zrezygnuje z twojego poręczenia na wekslu, zostawiając na wekslu jedynie odpowiedzialność męża.
3. Czy możliwe jest aby ex mąż bez mojej wiedzy i zgody wymienił weksel zmieniając swoich rodziców jako poręczycieli tym samym pozostawiając mnie na wekslu z nową osobą?
Opisz dokładniej czego się obawiasz, bo nie do końca rozumiem z tego opisu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
bella
Posty: 2
Rejestracja: 17 sty 2018, 17:26

Re: Zamiana dłużnika na wekslu in blanco

Post autor: bella » 18 sty 2018, 15:59

Nie ma możliwości wyegzekwowania - wystawienie weksla do samodzielna decyzja tej nowej osoby
Może źle się wyraziłam. Nowa osoba jest już podpisana na wekslu, dokument został podpisany u notariusza natomiast fizycznie nie został wysłany. Chodzi mi o to czy Żabka skoro zweryfikowała nową osobę czy może na tym wekslu poręczyć i zadała sobie niejako "trud" na pozwolenie wymiany, wysłanie odpowiednich dokumentów do zamiany dłużnika itd. i to zostało uczynione to nie egzekwuje do końca tej czynności. Procedura została rozpoczęta ale nie została zakończona z "winy" mojego ex męża, ponieważ nie wysłał nowego weksla. I właśnie chodzi mi tutaj czy mogę się do nich zwrócić z prośbą o zakończenie tej procedury zamiany dłużnika.

Jest jeszcze jedna opcja - że Żabka dobrowolnie zrezygnuje z twojego poręczenia na wekslu, zostawiając na wekslu jedynie odpowiedzialność męża.
Rozumiem, że to jest ich dobra wola? W jaki sposób to zrobić? Bo raczej to nie jest im na rękę rezygnować z poręczyciela w razie niepowodzenia i zamknięcia sklepu przez ex męża.
Opisz dokładniej czego się obawiasz, bo nie do końca rozumiem z tego opisu.
Obawiam się, że w razie zamknięcia sklepu i pozostania z długami mój ex mąż będzie chciał "uwolnić" z weksla swoich rodziców i jego długi wówczas będę spłacać ja i osoba, która podpisze nowy weksel. I czy może to zrobić bez mojej wiedzy.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zamiana dłużnika na wekslu in blanco

Post autor: Lech » 19 sty 2018, 07:24

bella pisze:
18 sty 2018, 15:59
natomiast fizycznie nie został wysłany. Chodzi mi o to czy Żabka skoro zweryfikowała nową osobę czy może na tym wekslu poręczyć i zadała sobie niejako "trud" na pozwolenie wymiany, wysłanie odpowiednich dokumentów do zamiany dłużnika itd. i to zostało uczynione to nie egzekwuje do końca tej czynności.
Ale jak sobie wyobrażasz egzekucję tej czynności? Skoro weksel jest już podpisany, ale jest w posiadaniu eksmęża, to mąż musi dostarczyć weksel Żabce, dopóki tego nie zrobi, Żabka nie zrezygnuje z poprzedniego zabezpieczenia.
Procedura została rozpoczęta ale nie została zakończona z "winy" mojego ex męża, ponieważ nie wysłał nowego weksla. I właśnie chodzi mi tutaj czy mogę się do nich zwrócić z prośbą o zakończenie tej procedury zamiany dłużnika.
Musisz się o to zwracać do eksmęża.
Rozumiem, że to jest ich dobra wola?
Tak.
Obawiam się, że w razie zamknięcia sklepu i pozostania z długami mój ex mąż będzie chciał "uwolnić" z weksla swoich rodziców i jego długi wówczas będę spłacać ja i osoba, która podpisze nowy weksel. I czy może to zrobić bez mojej wiedzy.
Pytasz się, czy jak Żabka zwróci stary weksel z twoim podpisem, to eksmąż będzie mógł go próbować wykorzystać jeszcze raz? Istnieje taka możliwość, jeśli Żabka przy zwracaniu weksla nie "skasuje go", czyli np. nie przekreśli podpisów, nie naniesie informacji o spłacie weksla itp. Dlatego należy zadbać, aby posiadacz weksla zwrócił go w odpowiednim stanie, uniemożliwiającym dalsze użycie. Dużo zależy też od tego jak ten weksel wygląda, jaką ma treść, tego nie piszesz.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości