Weksel bez podanego dnia splaty

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Mejka
Posty: 1
Rejestracja: 13 sty 2018, 21:37

Weksel bez podanego dnia splaty

Post autor: Mejka » 13 sty 2018, 21:53

Witam, dostalam od rodzicow mieszkanie(tbs). Chcieli sie zabezpieczyc i podpisalam z mama weksel własny. W umowie ustnej powiedziane zostalo, ze jezeli je sprzedam bede musiala im zaplacic dosc duza sume. Teraz mieszkanie jest gotowe juz do oddania. Ja mieszkam z narzeczonym u niego i nie chcemy sie przeprowadzac, a nie stac mnie na utrzymanie tego mieszkania. Chce z niego zrezygnowac, a tym samym oddac rodzicom cala kwote, ktora zostanie mi przelana przez "firme". Jednak stosunki nasze sie pogorszyly i boje sie, zeby weksel nie zostal użyty przeciwko mnie.
1. Czy jest on wg wazny w swietle prawa mimo braku daty splaty?
2. Czy moge podpisac z nimi umowe cywilno-prawna(ja rezygnuje z tbsa,a im oddaje pieniadze), ktora mnie przed nim uchroni?
3. Czy jezeli zawarlam ja tylko z mama to czy ojciec moze wystapic do sadu o splate weksla?
Załączniki
received_1741745129202312.jpeg
received_1741745129202312.jpeg (33.04 KiB) Przejrzano 4323 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel bez podanego dnia splaty

Post autor: Lech » 14 sty 2018, 11:47

Mejka pisze:
13 sty 2018, 21:53
1. Czy jest on wg wazny w swietle prawa mimo braku daty splaty?
Tak. Weksel bez podanego terminu zapłaty jest uznawany za weksel płatny za okazaniem.
2. Czy moge podpisac z nimi umowe cywilno-prawna(ja rezygnuje z tbsa,a im oddaje pieniadze), ktora mnie przed nim uchroni?
Tak. Jeśli taka jest wola stron, możecie swobodnie modyfikować swoje relacje.
3. Czy jezeli zawarlam ja tylko z mama to czy ojciec moze wystapic do sadu o splate weksla?
Ojciec może wystąpić o spłatę weksla tylko wówczas, jeśli mama dokona na jego rzecz indosu (sprzedaży/przekazania) weksla. W przeciwnym przypadku roszczenia może dochodzić tylko wskazana w wekslu mama (Zakładam że to właśnie nazwisko i imię mamy jest podane po słowach "na rzecz...").
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości