Weksel-prawidłowość uzupełnienia

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Rafal76
Posty: 4
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:04

Weksel-prawidłowość uzupełnienia

Post autor: Rafal76 » 05 sty 2018, 13:09

Witam,
w nawiązaniu do korespondencji przesyłam weksel z deklaracją.
Załączniki
WK220180105.jpg
WK220180105.jpg (2.29 MiB) Przejrzano 7957 razy
Rafal76
Posty: 4
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:04

Re: Weksel-prawidłowość uzupełnienia

Post autor: Rafal76 » 05 sty 2018, 13:11

Weksel
Załączniki
WK120180105.jpg
WK120180105.jpg (1.54 MiB) Przejrzano 7956 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel-prawidłowość uzupełnienia

Post autor: Lech » 05 sty 2018, 13:21

Rozumiem, że w oparciu o naszą korespondencję z komentarzy pytania są następujące:
Czy taki weksel jest ważny?
Jest ważny, zawiera wszystkie elementy wymagane w art. 101 prawa wekslowego.
czy powinien być uzupełniony zgodnie z normą zawartą w art. 102 PW
Powinien być, i jest, bo zawiera wszystkie elementy wymienione w art. 101 prawa wekslowego.
Czy wezwanie do zapłaty w miejscowości Warszawa jest skutecznym przedstawieniem do zapłaty ?
Skoro weksel zawiera takie miejsce płatności, to jest skuteczne.

Co najwyżej można się zastanowić, czy wpisanie takiej miejscowości przez remitenta jest poprawne. I co, jeśli nie jest. Generalnie brak przedstawienia weksla płatnego w danym dniu do zapłaty nie powoduje nieważności całego roszczenia, tylko zmienia czas, od którego wystawca pozostaje w zwłoce. Zatem zamiast odsetek za opóźnienie liczonych od marca 2016, wystawca mógłby uzyskać obowiązek zapłaty odsetek dopiero od czasu doręczenia mu powództwa.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Rafal76
Posty: 4
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:04

Re: Weksel-prawidłowość uzupełnienia

Post autor: Rafal76 » 05 sty 2018, 13:53

A jeśli okresliem składając pisemne oświadczenie woli, podając miejsce zamieszkania, to emitent miał wbrew deklaracji umieścić miejsce płatności wedle swego uznania. Czy nie powinien się kierować norma wynikająca z Art. 102 PW ? Ja wskazalem pod podpisem gdzie moze nastapic realizacja weksla, czy moze wpisac sobie Wawe, bo mu sie nie chce do sadu kralowskiego podjechać ?
Są tam też inne elementy natury karnej, choćby przekazanie mi mailem skanu weksla sporządzonego zupełnie innym charakterem pisma przy rzekomym przedstawieniu do zapłaty, ale dokładne ich omówienie wymaga konsultacji.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel-prawidłowość uzupełnienia

Post autor: Lech » 05 sty 2018, 14:03

Czy nie powinien się kierować norma wynikająca z Art. 102 PW ?
Norma art. 102 dotyczy treści weksla wówczas, jeśli wekslowi brakuje określonych klauzul. Ponieważ twojemu wekslowi nie brakuje miejsca płatności, zatem nie ma potrzeby stosowania normy z art. 102.
Ja wskazalem pod podpisem gdzie moze nastapic realizacja weksla, czy moze wpisac sobie Wawe, bo mu sie nie chce do sadu kralowskiego podjechać ?
Możesz zgłosić taki zarzut (że weksel został opatrzony miejscem płatności wbrew twojej woli), co - w razie uznania tego przez sąd - być może zaskutkuje przeniesieniem sprawy (jeśli zarzucisz niewłaściwość sądu) oraz ucięciem części odsetek (bo przedstawiono ci weksel dopiero później niż w 2016 r.).

Przy czym wg mnie adres pod podpisem domyślnie oznacza po prostu informację o twoim adresie, a nie miejsce płatności weksla (gdybyś rzeczywiście chciał wskazać tam miejsce płatności, dla rozwiania wątpliwości powinieneś był to uczynić po słowach "płatny...", a nie zostawiać tak napisaną klauzulę miejsca płatności pustą - co sugeruje wolę do późniejszego jej uzupełnienia).

Jak będziesz miał szczęście, to sąd uzna, że w przypadku braku przedstawienia weksla do zapłaty całe roszczenie jest przedwczesne i powództwo oddali, nie jest to jednak jakaś popularna linia orzecznicza. Zwykle uznaje się tak jak pisałem - przedstawieniem weksla do zapłaty jest dzień odebrania pozwu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Rafal76
Posty: 4
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:04

Re: Weksel-prawidłowość uzupełnienia

Post autor: Rafal76 » 05 sty 2018, 15:06

Przepraszam za chaotyczność wypowiedzi, ale pisałem z komórki. W moim mniemaniu na pewno weksel nie był skutecznie przedstawiony do zapłaty. Otrzymałem pismo Wezwanie do wykupu weksla, bez pełnomocnictwa remitenta z informacją, że weksel znajduje się w siedzibie kancelarii w Wawie. Nie jest to chyba przedstawienie do wykupu, tak przynajmniej ja to rozumiem na podstawie lektury orzecznictwa i piśmiennictwa tyczącego art. 38 PW. Sprowadzając sprawę do argumentum ad absurdum, mógłbym napisać do księdza, że mam pełnomocnictwo od papieża do odebrania dziesięciny. Skuteczne przedstawienie do wykupu winno nastąpić w miejscu mojego zamieszkania. Po kontakcie telefonicznym, dwa tygodnie przed terminem płatności, pani przesłała mi mailem scan weksla, tyle, że nie trzeba być grafologiem, by stwierdzić, że przesłany scan nie jest zgodny z kserokopią weksla przekazaną przez sąd. Nadto remitent zwrócił mi jeden z weksli z adnotacją anulowany a przy wręczeniu osoba go reprezentują stwierdziła, że jestem zwolniony z zobowiązania wekslowego. Było to dokonane przy świadkach, którzy również mieli zwrócone weksle. Jako, że przedmiotowy weksel jest wekslem suchym zabezpieczał jeden podstawowy stosunek prawny między remitentem a moją osobą, więcej umów nie miałem. Nie jestem fachowcem od PW, więc nie będę się upierał przy swej tezie, że miejsce płatności i miejsce wystawienia winno być wskazane, przy braku upoważnienia z mojej strony w porozumieniu, takie jak przy nazwisku wystawcy :). W mojej interpretacji, weksel byłby ważny nawet bez wpisania miejsca wystawienia i miejsca płatności w oparciu na domniemanie z art. 102 PW, a jeżeli to nie nastąpiło, a istnieje norma prawna regulująca to zagadnienie, to remitent winien się przy uzupełnieniu weksla kierować wskazaniami przepisu. Jest jeszcze szereg kwestii związanych z zarzutami subiektywnymi, żeby była jasność, ja nie przywłaszczyłem żadnych składek, istnieją rozbieżności co do zwrotu prowizji i wynagrodzenia, tylko w jaki sposób mam się powołać na te zarzuty skoro nie miałem żadnych informacji co do okoliczności faktycznych na podstawie których Towarzystwo wskazuje rzekomy dług? Bynajmniej nie jest taką okolicznością powołanie się na umowę główną ogólnie. Jako, że jestem po skróconym, "własnym" kursie PW i nie mam doświadczenia w prowadzeniu tego typu spraw, proszę Cię o spotkanie w celu ewentualnej usługi /oczywiście odpłatnej/ związanej z przedmiotową sprawą. Jeśli możesz wyślij mi pustego maila : rabu1976@wp.pl, umówimy się w dogodnym terminie i miejscu. Ze sprawą karną sobie poradzę :).
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 95 gości