Dochodzenie roszczeń przez poręczyciela

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Tomasz1974
Posty: 2
Rejestracja: 29 gru 2017, 00:00

Dochodzenie roszczeń przez poręczyciela

Post autor: Tomasz1974 » 29 gru 2017, 00:06

Dzień dobry,

Ponieważ jest to mój pierwszy post na forum, chciałbym sie przywitać.
Mam następującą sytuację: jestem spadkobiercą poręczycieli wekslowych. Dłużnik nie płaci. Otrzymałem informację o wypełnieniu weksla i wezwanie do jego zapłaty (ujawniłem się wobec wierzyciela, bo chowanie głowy w piasek nic nie da). Dla uniknięcia kosztów procesu chcę tę kwotę zapłacić i domagać się od wystawcy (tj. dłużnika). Czy jestem wtedy traktowany jak indosant (czyli wzywam go do zapłaty weksla), czy też ten weksel traktuje się już jako przedstawiony do zapłaty i mogę wnieść pozew zaraz po zapłacie dołączając weksel otrzymany od remitenta? Za ewentualne porady z gory bardzo dziękuję.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dochodzenie roszczeń przez poręczyciela

Post autor: Lech » 29 gru 2017, 08:50

Jesteś traktowany jak poręczyciel. Przy płatności pamiętaj:

- aby płacić jedynie za prawidłowy formalnie weksel
- aby otrzymać pokwitowanie zapłaty, z którego wyraźnie będzie wynikać, że to ty dokonałeś zapłaty, pokwitowanie takie może być umieszczone na rewersie weksla
- aby w razie braku chęci zapłaty przez wystawcę, zdążyć go pozwać w ciągu 3 lat od terminu płatności wskazanego na wekslu.
- Aby posiadać dowód spadkobrania, oraz aby rozważyć, czy rzeczywiście odziedziczyłeś ten dług (od czasu domyślnego dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza nie jest to takie oczywiste, bo jeśli zmarły nie pozostawił po sobie majątku, to za długi też nie odpowiadasz).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Tomasz1974
Posty: 2
Rejestracja: 29 gru 2017, 00:00

Re: Dochodzenie roszczeń przez poręczyciela

Post autor: Tomasz1974 » 03 sty 2018, 13:18

Dziękuję. Przepraszam, że tak późno, ale nie otrzymałem zawiadomienia o odpowiedzi, choc taka opcję chyba zaznaczałem.
Płacić będę przelewem, majątek jest, na szczęście większy niż weksel.
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Dochodzenie roszczeń przez poręczyciela

Post autor: Prawnik z Poloneza » 04 sty 2018, 11:07

Tomasz1974 pisze:
03 sty 2018, 13:18
Płacić będę przelewem, majątek jest, na szczęście większy niż weksel.
żeby była jasność, w zamian za zapłatę musisz dostać weksel i pokwitowanie, że zapłaciłeś...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dochodzenie roszczeń przez poręczyciela

Post autor: Lech » 04 sty 2018, 11:11

Słuszna uwaga. Musi się to odbyć w formie "karta-stół" :)
Czyli w momencie klikania w banku "wyślij przelew" musisz już mieć przynajmniej położoną rękę na wekslu i pokwitowaniu. Żadne tam "jutro jak dojdzie przelew".

Gdyby czas przelewu był problemem, to:
- przelewy natychmiastowe,
- przelewy wewnątrzbankowe,
- rozliczenie w gotówce.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości