zarzuty do nakazu zapłaty

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
allinna13
Posty: 1
Rejestracja: 17 gru 2017, 16:42

zarzuty do nakazu zapłaty

Post autor: allinna13 » 17 gru 2017, 17:31

Witam mam pytanie. muszę napisać zarzuty od nakazu zapłaty wydanego na podstawie weksla własnego in blanco. była umowa pożyczki zawarta w 20.06.2013r. i wtedy też wystawiony został weksel. były trudności ze spłatą i w dniu 3.12.2015r. został sporządzone pismo zatytułowane: wypowiedzenie umowy pożyczki. zaadresowane na na adres pod którym mój mąż od 1,5 roku nie mieszkał. tam było też napisane że weksel in blanco został niewypełniony i w przypadku nie otrzymania zapłaty w ciągu 30 dni sprawa zostanie skierowana na drogę sądową. Mój mąż o wypowiedzeniu nie wiedział czy zatem doszło do skutecznego wypowiedzenia umowy?skutecznego wezwania do wykupienia weksla i zasadnego wytoczenia powództwa z weksla? brak dojścia oświadczenia o wypowiedzeniu do adresata oświadczenia, ponieważ zostało wysłane na adres pod którym mąż nie mieszkał.
pozew został złożony w sądzie 25.04.2016r. , a nakaz zapłaty został wydany dopiero 15.11.2017r.1rok i 8 m-cy później. w międzyczasie był u mojego męża windykator terenowy i ustalili zasady spłaty zobowiązania z tytułu umowy i mój mąż to spłacał zgodnie z ich umową. W styczniu 2018 roku została mu do spłaty ostatnia rata. teraz odebrał nakaz. i dowiedział się o tej sytuacji. mó mąż informował wierzyciela o zmianie adresu ponieważ windykator pojawił się w nowym miejscu zamieszkania a nie w starym oddalonym o 85 km. co zarzucić? jakie zarzuty ze stosunku podstawowego a jakie z weksla skoro w dacie wypełnienia istniała wierzytelność. czy sformułowanie "jednocześnie zawiadamiamy, że zgodnie z odpowiednimi postanowieniami w/w umowy oraz deklaracji wekslowej wystawiony przez pana weksel in blanco został wypełniony i w przypadku nie otrzymania zapłaty od pana w ciągu najbliższych 30 dni, sprawa zostanie skierowana na drogę sądową" można uznać za wezwanie do wykupienia weksla i co w przypadku nieskutecznego wezwania do wykupienia weksla. Jakie zarzuty proszę o pomoc mam czas do jutra.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zarzuty do nakazu zapłaty

Post autor: Lech » 17 gru 2017, 18:43

allinna13 pisze:
17 gru 2017, 17:31
Mój mąż o wypowiedzeniu nie wiedział czy zatem doszło do skutecznego wypowiedzenia umowy?
Za mało danych, aby odpowiedzieć na to pytanie. Dwa podstawowe pytania: Czy mąż informował wierzyciela o nowym adresie? Czy w umowie pożyczki był zapis, że brak informacji o przeprowadzce skutkuje uznaniem pism wysłanych pod stary adres za doręczonych?
w międzyczasie był u mojego męża windykator terenowy i ustalili zasady spłaty zobowiązania z tytułu umowy
Czy masz te ustalenia w formie pisemnej?
czy sformułowanie "jednocześnie zawiadamiamy, że zgodnie z odpowiednimi postanowieniami w/w umowy oraz deklaracji wekslowej wystawiony przez pana weksel in blanco został wypełniony i w przypadku nie otrzymania zapłaty od pana w ciągu najbliższych 30 dni, sprawa zostanie skierowana na drogę sądową" można uznać za wezwanie do wykupienia weksla i co w przypadku nieskutecznego wezwania do wykupienia weksla.
Nie wiem. Nie znam postanowień "w/w umowy oraz deklaracji wekslowej".
Jakie zarzuty proszę o pomoc mam czas do jutra.
Jak rozumiem, kwota na dzień wystawienia weksla jest słuszna, tylko "w międzyczasie" część roszczenia z umowy pożyczki została spłacona. Wierzyciel (jeśli jest nim jeszcze ta sama firma) powinien ograniczyć powództwo, ponieważ wekslem tym dochodzi roszczenia wynikającego ze spłacanej umowy pożyczki. Należy zatem przedstawić jako dowód: umowę pożyczki i deklarację wekslową, z których wynika pierwotny zawarty pomiędzy wami stosunek i fakt, że weksel zabezpieczał to roszczenie, ugodę zawartą z firmą, z której wynika wysokość zadłużenia na określony dzień, i dokonane na jej podstawie późniejsze wpłaty. Czyli generalnie należy wyliczyć, ile w danej chwili jesteście winni firmie z tytułu umowy, którą weksel zabezpieczał.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 93 gości