Weksel jako zabezpieczenie roszczeń z umowy zawartej po dacie wystawienia weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
pseget
Posty: 1
Rejestracja: 14 gru 2017, 10:23

Weksel jako zabezpieczenie roszczeń z umowy zawartej po dacie wystawienia weksla

Post autor: pseget » 14 gru 2017, 10:28

Dzień dobry,

Sytuacja wygląda następująco: weksel in blanco wystawiony został w październiku 2013 r., uzupełniono go w 2017 r. należnościami z umowy zawartej po dacie jego wystawienia, tj. w lipcu 2014 r. Czy taka sytuacja na gruncie Prawa wekslowego ma szansę obronić się w Sądzie? Czy można mówić o wierzytelności przyszłej w rozumieniu wierzytelność, która jeszcze nie powstała, bo nie istnieje stosunek podstawowy?

Wydaje mi się, że odpowiedź jest negatywna, ale byłbym wdzięczny za potwierdzenie :)

Pozdrawiam,

PS
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5547
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel jako zabezpieczenie roszczeń z umowy zawartej po dacie wystawienia weksla

Post autor: Lech » 14 gru 2017, 11:25

Jak najbardziej jest to dopuszczalna sytuacja. Wystarczy, że strony umówiły się w roku 2014, że do zabezpieczenia roszczeń z wówczas zawartej umowy może być użyty weksel, który strony sobie stworzyły przed rokiem.

Prawo wekslowe reguluje to w ten sposób, że weksel musi być uzupełniony zgodnie z zawartym porozumieniem, przy czym nie ma zakazu modyfikowania tego porozumienia, w tym dołączania po wystawieniu weksla kolejnych roszczeń, które weksel zabezpiecza.

Jeśli natomiast weksel został wystawiony na zabezpieczenie określonych roszczeń, a został użyty na zabezpieczenie innych roszczeń (na zabezpieczenie których wekslem strony się nie umawiały), to jest to sytuacja niepoprawna - niemniej jednak nie chodzi tu o daty, tylko o to, że strony nie umawiały się na zabezpieczenie tym wekslem roszczeń z umowy z 2014 roku.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości