Weksel a subrogacja.

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
KamilCK
Posty: 36
Rejestracja: 09 mar 2016, 10:56

Weksel a subrogacja.

Post autor: KamilCK » 12 gru 2017, 21:33

Witam,
zastanawiam się nad pewnym kazusem, wydaje mi się dość oczywisty, ale może warto dopytać. X zawiera umowę pożyczki z Y, w której X pożycza Y pewną kwotę pieniędzy. W celu zabezpieczenia spłaty pożyczki, Y wystawa na rzecz X, weksel gwarancyjny in blanco, który dodatkowo poręcza Z. Dodatkowo zapobiegawczy X, przewidział także w celu zabezpieczenia spłaty pożyczki poręczenie według prawa cywilnego od Q.
W międzyczasie X uzupełnia weksel, i kieruje żądania wykupu weksla do Y i Z a także kieruje wezwanie do zapłaty do Q jako zwykłego poręczyciela. Q spłaca w całości kwotę zadłużenia. Zgodnie z art. 518 KC Q wstępuje w prawa wierzyciela X (subrogacja).
Czy Q będą przysługiwały jakiekolwiek roszczenia z weksla? Czy Q będą przysługiwały jakiekolwiek roszczenia od Z? W przypadku odpowiedzi pozytywnych, czy Q może domagać się wydania mu weksla przez X?

Porozumienie wekslowe zawierało jedynie zapisy w zakresie uprawnienia do uzupełnienia weksla na kwotę do wysokości wierzytelności z umowy pożyczki oraz opatrzenia go datą i miejscem płatności według uznania. Weksel nie był indosowany.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5474
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a subrogacja.

Post autor: Lech » 12 gru 2017, 21:56

Jeśli Q poręczył za weksel (a nie za pożyczkę - bo nie piszesz o tym wyraźnie), to Q ma prawo żądać weksla w zamian za jego spłatę, a potem ma roszczenie zwrotne do wystawcy.

Oczywiście problem w praktyce nie występuje, bo z uwagi na art. 878 par. 2 kpc. ręczenie cywilne za weksel in blanco jest bezcelowe z punktu widzenia wierzyciela, skoro Q w każdej chwili przed uzupełnieniem weksla może swoje poręczenie odwołać.

Jeśli natomiast Q poręczył za spłatę roszczenia z umowy pożyczki, to żadnych praw do weksla nie ma.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
KamilCK
Posty: 36
Rejestracja: 09 mar 2016, 10:56

Re: Weksel a subrogacja.

Post autor: KamilCK » 13 gru 2017, 07:40

Dzięki za odpowiedź.

Q poręczył wierzytelność z umowy pożyczki. Poręczenie cywilne zostało zastosowane z uwagi na to, iż Q z jakichś swoich obaw przed wekslem, nie wyraził zgody na poręczenie weksla. Casus jest na rzeczywistym stanie faktycznym.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości