Indos a wykup weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Wekslowy
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2017, 20:14

Indos a wykup weksla

Post autor: Wekslowy » 21 lis 2017, 22:28

Mam takie małe zapytanie. Odpowiedź na nie przewijała się w jakiś wątku, ale wyłącznie ubocznie.

Chodzi o wykup weksla. Remitent wezwał dłużnika do wykupienia weksla. Dłużnik nie wykupił go. Doszło do jego zbycia, czy to w formie indosu czy przelewu. To pytanie, czy indosant powinien jeszcze raz wzywać dłużnika do wykupu?

Z tym się wiąże kolejne pytanie. Jeśli ktoś dokonuje indosu i nie wskazuje tam daty indosu to przyjmuje się, że został on dokonany przed terminem płatności weksla. To w ogóle jest sens podawać taką datę, jak brak jej daje domniemanie, że indos był dokonany przed terminem płatności weksla?
Przecież podając datę po terminie w pewnym sensie nie ograniczamy siebie?

Czytałem polemikę na temat indosu, sprzedaży, PCC odnośnie weksla. I takie mi się nasuwa pytanie, czy w przypadku sporządzenia indosu o takiej treści:

"Ustępuje na zlecenie Adam Nowak - zapłacono xxx,xx złotych"
"(data) (podpis osoby zbywającej weksel)”

Czy taki indos jest ważny? Czy to może jest umowa sprzedaży? I czy będzie PCC?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Indos a wykup weksla

Post autor: Lech » 21 lis 2017, 23:16

Wekslowy pisze:
21 lis 2017, 22:28
Remitent wezwał dłużnika do wykupienia weksla. Dłużnik nie wykupił go. Doszło do jego zbycia, czy to w formie indosu czy przelewu. To pytanie, czy indosant powinien jeszcze raz wzywać dłużnika do wykupu?
Doradzałbym wezwać, aby dłużnik nie mógł po otrzymaniu pozwu spłacić roszczenia i żądać zwrotu kosztów procesu.
To w ogóle jest sens podawać taką datę, jak brak jej daje domniemanie, że indos był dokonany przed terminem płatności weksla?
Przecież podając datę po terminie w pewnym sensie nie ograniczamy siebie?
W jaki sposób ograniczamy siebie podając datę indosu po terminie płatności weksla? Właśnie w takim przypadku powinniśmy taką datę podawać, abyśmy nie odpowiadali za zapłatę weksla (indos po terminie płatności to przelew, więc zbywca nie odpowiada za zapłatę weksla, bo nie jest indosantem)
Czytałem polemikę na temat indosu, sprzedaży, PCC odnośnie weksla. I takie mi się nasuwa pytanie, czy w przypadku sporządzenia indosu o takiej treści:
"Ustępuje na zlecenie Adam Nowak - zapłacono xxx,xx złotych"
"(data) (podpis osoby zbywającej weksel)”
Czy taki indos jest ważny? Czy to może jest umowa sprzedaży? I czy będzie PCC?
To jest indos. Co do interpretacji podatkowej, to nie chciałbym się wypowiadać kategorycznie - pomysły USów są nieraz bardzo absurdalnie. IMHO wymiana gotówki za weksel (bez względu na to, czy dopiero wystawiony, czy już wystawiony i indosowany) nie podlega PCC.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 82 gości