Indos zwrotny

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Adi90
Posty: 2
Rejestracja: 20 lis 2017, 08:36

Indos zwrotny

Post autor: Adi90 » 20 lis 2017, 08:46

Lechu, czy mógłby Pan łopatologicznie wyjaśnić indos zwrotny?

Słyszałem, że zaburza on jednolite traktowanie osób wymienionych w wekslu, bo kiedy weksel wraca do poprzedniego właściciela (remitenta?), to nie zaciąga on przez to zobowiązania (bo nie może), a zatem niektórzy indosanci nie będą wobec niego odpowiadać. Niewiele z tego rozumiem.

W Internecie udało mi się znaleźć jedynie wyrok SN (I CK 65/02), ale on dotyczy chyba czegoś innego, a w każdym razie nie tłumaczy i.z.

Zawsze wydawało mi się, że weksel działa tak jak pieniądze (tj. możemy go komuś wręczyć "za darmo" lub podczas wymiany za towar; a gdy przekazujemy go kolejnej osobie, to wręczamy jej de facto tą nadrukowaną sumę PLN), z tą różnicą, że weksel zawiera w sobie ponadto historię transakcji (identyfikuje osoby, które nim władały), a co za tym idzie - możemy domagać się ów sumy PLN od wszystkich wymienionych tam osób.
Dlaczego w przypadku indosu zwrotnego miałoby być inaczej?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Indos zwrotny

Post autor: Lech » 20 lis 2017, 09:13

Rozpisz to na jakimś konkretnym przypadku, bo jak na razie nie wiem, gdzie widzisz jakieś wątpliwości.

Jak weksel wraca do środkowego indosanta, to odpowiadają indosanci znajdujący się przed nim, a nie odpowiadają wobec niego indosanci znajdujący się po nim (bo de facto to ten środkowy indosant odpowiada wobec indosantów późniejszych, i nie zmienia tego fakt, że nabędzie weksel po raz drugi), i pewnie o to chodziło, gdy słyszałeś, że indos zwrotny coś zmienia w odpowiedzialności indosantów.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Adi90
Posty: 2
Rejestracja: 20 lis 2017, 08:36

Re: Indos zwrotny

Post autor: Adi90 » 20 lis 2017, 13:29

Remitent --> Alojzy --> Benedykt --> Remitent --> Cezary

O ile się nie mylę, w powyższym przykładzie (i) Remitent jest dłużnikiem A, B i C, (ii) Alojzy jest dłużnikiem B i C, (iii) Benedykt jest dłużnikiem C.

1. Czy mechanizm indosu zwrotnego był (może być) wykorzystywany do jakichś fraudów?
2. Jaki jest ekonomiczny sens indosu zwrotnego? Jak dla mnie, jest to równoznaczne z wykupieniem weksla (Benedykt - zamiast indosować zwrotnie na Remitenta - mógł po prostu przedstawić weksel do zapłaty; natomiast Remitent - skoro odzyskał już od Benedykta swój papier wartościowy - mógł go zniszczyć i utworzyć nowy weksel w celu zaciągnięcia zobowiązania wobec Cezarego).
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Indos zwrotny

Post autor: Lech » 20 lis 2017, 14:34

W przykładzie Remitent jest dłużnikiem Cezarego, a jeśli Cezary ściągnie należność od Benedykta lub Alojzego, to Remitent jest także ich dłużnikiem.

Alojzy jest dłużnikiem Benedykta i Cezarego.
Benedykt jest dłużnikiem Cezarego.
1. Czy mechanizm indosu zwrotnego był (może być) wykorzystywany do jakichś fraudów?
Nie słyszałem. Jak taki fraud miałby wyglądać?
Jaki jest ekonomiczny sens indosu zwrotnego?
Taki, że na pewnym etapie kursowania weksla Benedykt zapragnie sobie zapłacić tym wekslem Remitentowi.
Benedykt - zamiast indosować zwrotnie na Remitenta - mógł po prostu przedstawić weksel do zapłaty;
Nie mógł, bo zakładam, że skoro nadal krążą indosy, to znaczy że termin płatności weksla jeszcze nie nadszedł, więc wystawca jest wolny od zapłaty póki co.
Remitent - skoro odzyskał już od Benedykta swój papier wartościowy - mógł go zniszczyć i utworzyć nowy weksel w celu zaciągnięcia zobowiązania wobec Cezarego).
Zapomniałeś, że z tego weksla odpowiada też wystawca, więc błędem byłoby, aby Remitent niszczył weksel, na podstawie którego mógłby żądać od niego zapłaty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości