Wykorzystanie weksla bez mojej wiedzy (poręczyciel)

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Awatar użytkownika
Beata810
Posty: 1
Rejestracja: 16 lis 2017, 12:08

Wykorzystanie weksla bez mojej wiedzy (poręczyciel)

Post autor: Beata810 » 17 lis 2017, 06:23

Witam Serdecznie

Mój problem jest wręcz proszący o rozum dla mnie, ale niestety dałam się wmanewrowac w błoto.
"Przyjaciółka" której od roku czasu prowadziłam sklep jako kierownik została zmuszona do jego zamknięcia, a że nie nadaje sie do pracy u kogoś postanowila zabawić się w ajenta Małpki. Wraz z narzeczonym w pełni jej ufalismy i zgodzilismy sie zostać poręczycielami na wekslu małpki. I tu sie zaczynają schody. Po tygodniu czasu nagle okazało sie, że jednak sklepu nie bierze, bo za daleko miejsca zamieszkania. No, ale prawda okazala sie inna niz jej słowa. Sklep został otwarty tak jak było to zaplanowane, ale problem tkwi w tym iz nas o tym nie poinfirmowala, ukryła ten fakt i chociaż sporzadzilismy miedzy sobą umowę iz zgadzamy sie na wykorzystanie weksla pod warunkiem, że będziemy mieli możliwość kontroli jej szefowania. Po prostu miałam u niej pracować wraz z narzeczonym. Jednak oszukała nas i nadal twierdzi, że sklepu jeszcze nie wzięła. Musi sie zastanowić. Oczywiście wszystko zostało sprawdzone i nawet wyslanniczka od nas byla na rozmowie o prace u "przyjaciółki". Następna jej historyjka o wekslu to taka, że miały być podpisane 4 weksle in blanco, a podpisalismy jeden notarialnie, bo mial wystarczyć według jej relacji. Oświadczenie zostalo wypelnione przez nią w domu. I teraz małpka domaga się 3 pozostałych weksli lub ma podpisac tzw wyrok na siebie trzy siódemki. Pytanie brzmi czy ten jedem weksel mógł zostać juz użyty przez nią bez naszej wiedzy i dostarczony małpce? Jeszcze tydzien temu kierownik regionalny twierdzil, że data powinna być zgodna z datą podpisania umowy, ale to wystawi sie umowe z tygodniową wcześniejszą datą i jakoś spróbuje zalatwic sprawę z przejściem jednego weksla bez brakujacych 3 sztuk.
Czy wkopalismy się sami w swój dołek i faktycznie to wszystko moglo sie jej przesliznac, a my byc może zostaniemy kiedyś z jej długiem do spłaty? Chociaż i to zawarliśmy w umowie miedzy soba ,że jakiejkolwiek długi wobec małpki spłaca ona i nie pozwoli na pociągnięcie nas do odpowiedzialności spłaty...
Co robić w tym przypadku? Mam szansę na jakiekolwiek powołanie się artykułem prawnym, by miała świadomość iż sprawa nie ujdzie jej ma sucho?
Dodam, ze jestem gotowa poinformować wyższe stanowiska w Małpce o wykorzystaniu bez naszej zgody weksla z moim podpisem i przekazać umowę jaką zawarliśmy między sobą.
zaufanie to znam tylko z książek i babcimych opowieści :?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wykorzystanie weksla bez mojej wiedzy (poręczyciel)

Post autor: Lech » 17 lis 2017, 09:14

Poręczenie weksla dla Żabki/Małpki/Fresh Marketu - to czyn, którego nigdy nie polecam :(

Rozumiem, że ufacie koleżance, ale... jak widać wystarczyło kilka dni, i z zaufania nic nie zostało. A poręczenie może trwać i 20 lat, nieodwołanie. Z doświadczenia widzę, że jak się sklepy Żabki "kończą", to zwykle zostaje od kilkudziesięciu tysięcy do kilkuset tysięcy złotych długu.

Oczywiście dopóki nie zobaczycie zniszczonego/spłaconego weksla, to nic pewnego nie można powiedzieć. Ręczycie za weksel, a nie za jakąś konkretną umowę, a gdzie ten weksel będzie wykorzystany, to już zależy od wystawcy.

Pewnym zabezpieczeniem byłoby, gdybyście poręczyli weksel już wystawiony na rzecz Małpki, z jakimś określonym terminem płatności i sumą, wówczas w najgorszym przypadku można by liczyć na przedawnienie. Podejrzewam jednak, że weksel takich klauzul nie posiadał.
zgadzamy sie na wykorzystanie weksla pod warunkiem, że będziemy mieli możliwość kontroli jej szefowania.
W takim przypadku należałoby przystąpić do prowadzenia sklepu w formie spółki. W przeciwnym przypadku nie macie podstaw do "kontroli", cokolwiek by to miało znaczyć (ludzie prowadzący razem spółki czasem nie są w stanie siebie kontrolować, a wy chcecie kontrolować jakąś zupełnie obcą panią na swojej działalności - niewykonalne :)
I teraz małpka domaga się 3 pozostałych weksli lub ma podpisac tzw wyrok na siebie trzy siódemki.
To już problem tej pani co od niech Małpka chce.
Pytanie brzmi czy ten jedem weksel mógł zostać juz użyty przez nią bez naszej wiedzy i dostarczony małpce?
Mógł, w końcu tak to się właśnie odbywa, że poręczyciel najpierw decyduje się, czy weksel poręczyć, mając na uwadze jego sumę, termin płatności i osobę wierzyciela, by potem już nie mieć nad wekslem kontroli - przynajmniej do czasu wysunięcia wobec niego żądania zapłaty.
Chociaż i to zawarliśmy w umowie miedzy soba ,że jakiejkolwiek długi wobec małpki spłaca ona i nie pozwoli na pociągnięcie nas do odpowiedzialności spłaty...
I uwierzyliście w te obietnice, skoro już na pierwszy rzut oka widać, że nie są możliwe do zrealizowania, ponieważ wystawca weksla nie ma sposobu, aby uniemożliwić dochodzenie roszczenia przez posiadacza? Gdyby za tą obietnicą szła jakaś gwarancja - dajmy na to wystawca weksla dałby wam kaucję w gotówce na sumę weksla (przy wekslu bez sumy musiałoby to być praktycznie zapewne kilkanaście milionów złotych, bo takiej górnej granicy roszczenia można się spodziewać przy niekorzystnym obrocie sprawy), na poczet ewentualnych przyszłych roszczeń, to taka obietnica moze miałaby jakieś podstawy. A tak, to są tylko czcze słowa :)
Co robić w tym przypadku? Mam szansę na jakiekolwiek powołanie się artykułem prawnym, by miała świadomość iż sprawa nie ujdzie jej ma sucho?
Tak jak każdy poręczyciel - co spłacisz, będziesz mogła dochodzić od osoby, za którą poręczyłaś.
Dodam, ze jestem gotowa poinformować wyższe stanowiska w Małpce o wykorzystaniu bez naszej zgody weksla z moim podpisem i przekazać umowę jaką zawarliśmy między sobą.
Małpka liczy tylko swoje pieniądze i obawiam się, że nikt się tym nie zainteresuje. Umowa między wami obowiązuje - jak sama nazwa wskazuje - między wami, i nie wiąże osób trzecich.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 91 gości