Ważność Weksla ! czy mogą go użyć?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
WojciechJ
Posty: 7
Rejestracja: 05 sie 2011, 13:11

Ważność Weksla ! czy mogą go użyć?

Post autor: WojciechJ » 05 sie 2011, 13:18

Witam,
Dałem weksel in blanko firmie w którą współpracowałem ale umowa wygasła.
Ze względu na zadłużenie jakie oni mają w stosunku do mnie zatrzymałem towar do momentu spłaty zadłużenia.
Działem z nimi na zasadach franczyzy (oni są właścicielem towaru).
Weksel dałem w 2004 roku kiedy jeszcze kupowałem od nich towar na zasadach standardowych faktura termin - płatności.
Teraz nie chcą oddać mi pieniędzy za prowizje które powinienem otrzymać i straszą użyciem weksla.
Czy mogą?
Jaki jest termin ważności weksla? (gdzieś wyczytałem że 4 lata)
Na umowie wekslowej są stare dane firm, zarówno mojej jak i ich, czy to ma jakieś znaczenie?
Proszę o jakieś informację. Będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ważność Weksla ! czy mogą go użyć?

Post autor: Lech » 05 sie 2011, 13:22

Umowa wekslowa powinna określać, kiedy weksel może zostać użyty. czy jesteś w posiadaniu umowy wekslowej podpisanej przez franczyzodawcę? Na czyją rzecz jest wystawiony weksel? Na rzecz starej firmy? Co się stało ze starą firmą (zlikwidowana, przekształcona?)?

Weksel przedawnia się w ciągu 3 lat od wpisanego dnia płatności, teoretycznie weksel in blanco nigdy zatem nie będzie za stary, aby go wykorzystać.

Czy pamiętasz treść podpisywanego weksla?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
WojciechJ
Posty: 7
Rejestracja: 05 sie 2011, 13:11

Re: Ważność Weksla ! czy mogą go użyć?

Post autor: WojciechJ » 05 sie 2011, 13:42

Lech pisze:Umowa wekslowa powinna określać, kiedy weksel może zostać użyty. czy jesteś w posiadaniu umowy wekslowej podpisanej przez franczyzodawcę? Na czyją rzecz jest wystawiony weksel? Na rzecz starej firmy? Co się stało ze starą firmą (zlikwidowana, przekształcona?)?

Weksel przedawnia się w ciągu 3 lat od wpisanego dnia płatności, teoretycznie weksel in blanco nigdy zatem nie będzie za stary, aby go wykorzystać.

Czy pamiętasz treść podpisywanego weksla?

Firmy mają inne adresy i moja zmieniła nazwę ale nip i regon pozostał.
Ogólnie deklaracja jest do starej umowy gdzie działaliśmy na zasadach ja kupuje oni sprzedają na termin. Później w 2007 roku podpisana została nowa umowa o współpracy franczyzowej, tam nie dawałem nowych weksli i deklaracji nowej nie było.
Mam deklarację wekslową.
Treść:
"...sprzedający ma prawo wypełnić w każdym czasie w wypadku niedotrzymania umownych terminów spłaty, na sumę odpowiadającemu zadłużeniu u sprzedającego łącznie z odsetkami, prowizjami i opłatami powstałymi z jakiegokolwiek tytułu oraz we wszystkich tych wypadkach, gdy przysługuje sprzedającemu prawo żądania zaspokojenia swoich wierzytelności przed nadejściem terminu płatności. ...."..." niniejszym poręczam do wysokości ..... za wszelkie zobowiązania kupującego istniejące i w przyszłości powstać mogące z tytułu w/w kredytu i w związku z tym na złożony przez wystawce wekslu złożyłem podpis."
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ważność Weksla ! czy mogą go użyć?

Post autor: Lech » 05 sie 2011, 13:46

A co ze zmianą firmy kontrahenta? Jak należy to rozumieć? Jaka była forma prawna poprzedniej firmy i co się teraz z nią dzieje?

I jak wygląda sam weksel - jaka jest jego treść? Bez takich wiadomości, to możemy sobie tylko gdybać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
WojciechJ
Posty: 7
Rejestracja: 05 sie 2011, 13:11

Re: Ważność Weksla ! czy mogą go użyć?

Post autor: WojciechJ » 05 sie 2011, 13:51

Firma kontrahent zmieniłą tylko siedzibę.
Jest to spółka z o o
Weksel był in blanko bez protestu.
A wyglądał jak takie druki z banku brałem. W 2004 takie tylko były.
Nie bardzo wiem co mam Panu napisać.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ważność Weksla ! czy mogą go użyć?

Post autor: Lech » 05 sie 2011, 13:54

Zatem stare dane adresowe firmy nie mają znaczenia.

Firma może wypełnić weksel zgodnie z zawartą umową.

Jeśli weksel zostanie wypełniony niezgodnie z zawartym porozumieniem (na roszczenia, których nie obejmuje umowa wekslowa), wówczas możesz podnosić w sądzie taki zarzut i próbować go udowodnić.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy weksel zostanie zbyty na drodze indosu, wówczas musisz zapłacić za niego nowemu nabywcy, nawet jeśli wypełnienie weksla byłoby niesłuszne (dlatego nie powinno się wystawiać weksli in blanco "na zlecenie", tak jak zapewne było w tym przypadku).

Generalnie "co robić" to realnie będzie się można zastanawiać dopiero jak firma weksel wypełni.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
WojciechJ
Posty: 7
Rejestracja: 05 sie 2011, 13:11

Re: Ważność Weksla ! czy mogą go użyć?

Post autor: WojciechJ » 05 sie 2011, 14:05

Czyli mogą wystawić weksel na towar który przetrzymuję? Deklaracja jasno mówi że tylko na przeterminowane płatności i dotyczy innej umowy!
Nie rozumiem
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ważność Weksla ! czy mogą go użyć?

Post autor: Lech » 05 sie 2011, 14:07

Mogą wystawić - w sensie, że jest to wykonalne (tak samo jak ja mogę przechodzić na czerwonym świetle).

A Ty możesz podnieść zarzut w sądzie wypełnienia weksla niezgodnie z porozumieniem. Ale tylko wobec tej firmy, a nie wobec nabywcy na drodze indosu (chyba, że udowodnisz mu złą wiarę przy przyjmowaniu weksla).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
WojciechJ
Posty: 7
Rejestracja: 05 sie 2011, 13:11

Re: Ważność Weksla ! czy mogą go użyć?

Post autor: WojciechJ » 05 sie 2011, 14:13

Czyli każdy kto otrzyma mój weksel może go wystawić i nie mam możliwości obrony tego?
Nie za ciekawie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ważność Weksla ! czy mogą go użyć?

Post autor: Lech » 05 sie 2011, 14:18

To zależy, czy dostanie weksel "pusty", czy już wypełniony.

Jak wypełniony (zbyty na drodze indosu), to może egzekwować i nie interesują go Twoje zarzuty.

Jeśli nie wypełniony, to wypełnić nie może, nie uprawnia go do tego umowa wekslowa. Z drugiej jednak strony nieraz nie da się udowodnić, że tak wypełniony weksel był właśnie TYM wekslem, przecież mogłeś wystawić komuś drugi weksel.

Nie za ciekawie zawsze się robi, jak się podpisuje "weksel goły" - http://www.remitent.pl/weksel-goly-tak- ... pieru/2358
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
WojciechJ
Posty: 7
Rejestracja: 05 sie 2011, 13:11

Re: Ważność Weksla ! czy mogą go użyć?

Post autor: WojciechJ » 05 sie 2011, 14:27

ok dzięki.
Nie mam pewności jak do końca wyglądał weksel.
Można się jakoś bronić w sądzie?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ważność Weksla ! czy mogą go użyć?

Post autor: Lech » 05 sie 2011, 14:29

Zawsze można :) Nie zawsze się udaje.

Wyobraź sobie, że podpisałeś czystą kartkę papieru i ktoś teraz COŚ z tego może zrobić. Nie wiesz co, nie wiesz kto, nie wiesz jak. Może się obronisz, a może nie.

Z podpisanym czystym blankietem weksla jest podobnie. I podpisywanie takiego czystego blankietu jest podobnie rozsądne, jak podpisanie się pod czystą kartką papieru. Nawet jeśli spisze się "umowę do czystej kartki papieru określającą zasady jej wypełnienia", to jak czysta kartka papieru w końcu się ujawni (np. jako pokwitowanie Ci zwrotu pożyczki na milion złotych, której kiedyś komuś udzieliłeś i Ci ktoś jeszcze nie oddał), to jak będziesz chciał wykazać, że TO było kiedyś "czystą kartką papieru"?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
WojciechJ
Posty: 7
Rejestracja: 05 sie 2011, 13:11

Re: Ważność Weksla ! czy mogą go użyć?

Post autor: WojciechJ » 05 sie 2011, 14:31

ok dzięki.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości