Dochodzenie części kwoty wekslowej

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Freorge
Posty: 4
Rejestracja: 22 paź 2017, 14:36

Dochodzenie części kwoty wekslowej

Post autor: Freorge » 22 paź 2017, 15:14

Witam serdecznie,
chciałam prosić o Państwa zdanie w następującym temacie:

Posiadam weksel in blanco na zabezpieczenie wierzytelności w znacznej kwocie. Weksel został podpisany przez dłużnika ze stosunku podstawowego oraz przez 3 poręczycieli. W związku z tym, że dłużnik znajduje się obecnie w upadłości likwidacyjnej i moja wierzytelność (zabezpieczona hipotecznie) została wpisana na listę wierzytelności chciałabym wystąpić z pozwem w postępowaniu nakazowym przeciwko poręczycielom. Weksel został już wypełniony a poręczyciele zostali wezwani do jego wykupu. W związku jednak z tym, że kwota na wekslu jest znaczna, a co za tym idzie duża też będzie opłata od pozwu a przy tym istnieje duże ryzyko, że skierowanie pozwu co do całej kwoty z weksla po prostu nie będzie opłacane, zastanawiam się nad dochodzeniem jedynie części kwoty na którą opiewa weksel. Wobec tego, zastanawiam się czy w takim wypadku będę mogła przed upływem terminu przedawnienia wystąpić z kolejnym pozwem żądając wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym i powołując się na oryginał weksla znajdujący się w aktach pierwszej sprawy? Czy ewentualnie powinnam sporządzić odpis z weksla i wykorzystać go przy następnym pozwie? Czy w takim wypadku przy drugim pozwie wychodzi w grę tylko postępowanie upominawcze?

Będę wdzięczna za wszelkie uwagi :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5659
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dochodzenie części kwoty wekslowej

Post autor: Lech » 22 paź 2017, 15:20

Będziesz mogła pozwać po raz drugi o sumę, o którą nie pozywałaś wcześniej. Odpis weksla niewiele daje, bo w razie czego i tak będzie się patrzeć na oryginał, ale warto go zrobić, w końcu 6zł to nie majątek 😊 I tak zawsze to będzie postępowanie upominawcze, bo do drugiego pozwu nie dołączysz oryginału weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Freorge
Posty: 4
Rejestracja: 22 paź 2017, 14:36

Re: Dochodzenie części kwoty wekslowej

Post autor: Freorge » 22 paź 2017, 15:38

Bardzo dziękuję za pomoc :)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości